زری فتحی: حالا با سقف آرزوهایم فاصله ای ندارم

به گزارش پرسینا بلاگ، من واقعا تا قبل از اینکه به جام ملت های اروپا بیایم، جام جهانی برایم یک آرزو بود. یعنی همواره می گفتم سقف آرزوهای من قضاوت در جام جهانی است ولی الان هدفم قضاوت در جام جهانی است.

زری فتحی: حالا با سقف آرزوهایم فاصله ای ندارم

سمیرا شیرمردی ، جام ملت های فوتسال زنان اروپا در حالی برگزار می گردد که برای اولین بار 2 داور آسیایی در این رقابت ها حضور دارند. داوران ایرانی که در سال های اخیر هم افتخارات زیادی به دست آوردند. زری فتحی و گلاره ناظمی که تا الان قضاوت های چشم گیری در مسابقات مختلف از جمله جام ملت های آسیا، مسابقات دانشجویان دنیا، مسابقات داخل سالن آسیا و... داشتند، حالا در جام ملت های اروپا هم به خوبی درخشیدند و توانستند قضاوت های فوق العاده ای داشته باشند. زری فتحی که شیرازی است و در یک مدرسه تدریس می نماید، بعد از قضاوت مسابقه رده بندی، حالا به عنوان داور دوم فینال بین تیم های اسپانیا و پرتغال انتخاب شده تا خودش را به سقف آرزوهایش که این روزها برایش هدف شده، نزدیک تر از همواره ببیند.

- قضاوت جام ملت های اروپا چطور بود؟ فرقی با جام ملت های آسیا داشت؟

ما روزی که آمدیم فکر می کردیم مثل آسیا است اما واقعا سطح مسابقات خیلی بالاست و خیلی سرعتی بازی می نمایند و اینجا فوتسال متفاوتی دیدیم.

- اینکه برای اولین بار داوران آسیایی در جام ملت های اروپا حضور داشتند، آن هم داورانی از ایران، تعجب نکردند؟

نمی توانم بگویم تعجب می نمایند از دیدن 2 داور محجبه اما واقعا برخوردهای بسیار خوبی با ما می گردد و در نهایت احترام با ما برخورد می نمایند که این مساله برای ما خیلی ارزشمند است.

- نیمه نهایی چطور بود؟

از ایران که داشتیم می آمدیم می دانستیم به مسابقاتی بسیار بزرگ دعوت شدیم، این برای ما واقعا یک تورنمنت بزرگ بود و وقتی به ما ابلاغ نیمه نهایی دادند تمام کوشش مان را کردیم که بهترین قضاوت ها را داشته باشیم. بازی های هم واقعا سخت، سرعتی و خوبی بود که فکر می کنم تا الان قشنگ ترین بازی که در عمرم سوت زدم بازی آدینه شب (بین تیم های اوکراین و روسیه) بود و خیلی دوست داشتم این بازی را.

- از اینکه برای بازی های مهمی مثل رده بندی و فینال انتخاب شدی چه حسی داری؟ اصلا پیش بینی می کردی برای این بازی های انتخاب شوی؟

اینکه رده بندی را قرار است سوت بزنم اصلا فکرش را نمی کردم، به هیچ وجه. چون به هر حال اینجا داوران اروپایی خوبی حضور دارند و پیش بینی ام این بود که از داوران اروپایی استفاده می گردد اما وقتی ابلاغم آمد و اسم خودم را دیدم در بین داوران یاری داوران فینال و داور رده بندی، خیلی شوکه شدم، خیلی زیاد و قطعا تمام کوششم را می کنم که نماینده خوبی برای کشورم باشم.

- الان فاصله خودت را با سقف آرزوهایت چقدر می بینی؟

الان فاصله خودم را با سقف آرزوهام خیلی کم می بینم. واقعا این احساس را دارم که خدا من را دودستی بغل نموده. خدا را شکر می کنم که اینقدر نسبت به من لطف داشته. من تا الان خیلی کوشش کردم برای رسیدن به این مرحله و مطمئنا کوشش هایم را بیشتر از این که تا الان داشتم، می کنم که برسم به آن سقف آرزوهایی که مدت هاست در ذهنم است.

- چند شب قبل برای بازی حساس آگزبورگ و بایرن مونیخ، یک داور زن انتخاب شد. با توجه به اینکه قبلا قضاوت مسابقات فوتسال مردان در رقابت های دانشجویان دنیا را داشتی و الان که برای مسابقات مهمی مثل جام ملت های اروپا انتخاب شدی، به نظر می رسد شانس زیادی برای حضور در جام دنیای فوتسال (مردان) داشته باشی. جایی که آرزویش را داشتی.

من واقعا تا قبل از اینکه به جام ملت های اروپا بیایم، جام دنیای برایم یک آرزو بود. یعنی همواره می گفتم سقف آرزوهای من قضاوت در جام دنیای است ولی الان هدفم قضاوت در جام دنیای است یعنی خودم را دور از این هدف نمی بینیم و می دانم که خدا هست و خودم هر چقدر که می توانم کوشش کنم، به آن چیزی که می خواهم می رسم. من هم کوششم را آنقدر زیاد می کنم که برسم به جایی که واقعا برایم خیلی ارزشمند است در زندگی ورزشی ام.

- با گلاره ناظمی هم قضاوت های خوبی داشتید و به اصطلاح خیلی با هم هماهنگ هستید. قضاوت های این دوره که با هم داشتید را چطور دیدید؟

وقتی به ما ابلاغ می دهند که قرار است با همدیگر یک بازی را سوت بزنیم، آن مسابقه برای من بهترین مسابقه است چون من واقعا قضاوت کردن را با گلاره خیلی دوست دارم. ما با هم فوق العاده مچ (هماهنگ) هستیم و تا حالا هر بار که با هم سوت زدیم نظر ناظران را نسبت به قضاوت مان جلب کردیم. قبلا هم با هم سابقه قضاوت داشتیم. هم در جام ملت های آسیا، هم در مسابقات دانشجویان دنیا و هم مسابقات داخل سالن آسیا.

- کلا نظرها در خصوص قضاوت های گلاره ناظمی چطور بود؟

گلاره داور بسیار خوبی است و من کوچکتر از چیزی هستم که بخواهم در خصوص عملکردش صحبت کنم.

- اگر بخواهی برای خودت و گلاره یک لقب انتخاب کنی، دوست داری آن لقب چه باشد؟

سوال خیلی سختی است اما فکر می کنم دوقلوهای افسانه ای خیلی خوب باشد. واقعا بهتر از این لقب، پیدا نکردم.

- با توجه به اینکه داور فینال هستی، فکر می کنی کدام تیم می تواند قهرمان گردد؟

با توجه به بازی هایی که دیدیم، من فکر می کنم پرتغال شانس بیشتری نسبت به اسپانیا برای کسب قهرمانی دارد. چون شیوه بازی کردن پرتغال متفاوت بود با اسپانیا و فکر می کنم با این شیوه می تواند قهرمان گردد.

- تا الان از سوی مسئولان برای موفقیتی که به دست آوردید، تماسی با شما گرفته شده یا نه؟

نمی دانم این خبر هنوز به گوش مسئولان رسیده یا نه اما از هیات فوتبال شیراز، رییس و نایب رییس بانوان تماس گرفتند و تبریک گفتند اما بقیه مسئولان هیچ تماسی نداشتند.

- با توجه به اینکه معلم هستی، این روزها که در جام ملت های اروپا حضور داری، دلهره مدرسه را نداری؟

شاید باورتان نگردد ولی همکارانم که در مدرسه هستند به هر حال از همه رده سنی هستند. از میان سال، پیر و جوان همه پیگیر خبرهای من هستند و اینکه چکار می کنم و چه خبر است اینجا. این خیلی برایم لذت بخش است که همکارم پیغام می دهد و می گوید نگران کلاست نباش، ما کلاس را داریم پوشش می دهیم و تو آنجا تمام تمرکز و کوششت را برای بازی ها بگذار. اینکه همه با هم در مجموعه ای که دارم کار می کنم دست به دست هم می دهند برای موفقیت من، نباید دور از چشم قرار بگیرد. از همین جا از همه آنها تشکر می کنم که به من لطف داشتند.

- کلا کدام بازیکن فوتبال یا فوتسال را دوست داری و از او الگو می گیری؟

من کلا بازیکنان فوتبال و فوتسال را دوست ندارم و بیشتر از داوران فوتسال الگو می گیرم. اما بعد از داوران، شخصا شخصیت مسی و طرز زندگی کردن و کوشش کردنش را دوست دارم.

- یعنی دوست داری یک روز بازی مسی را قضاوت کنی؟

نه (می خندد). چون قطعا یک دوست داشتن کاذب است و داوری فوتبال را اصلا دوست ندارم، به هیچ وجه. تا حالا هیچ وقت فوتبال را قضاوت نکردم و اصلا هم دوست ندارم این مسابقات را سوت بزنم.

- اگر برای قضاوت جام دنیای فوتسال دعوت شوی، دوست داری بازی کدام تیم ها را قضاوت کنی؟ مثلا در فینال.

اگر این شانس به من برسد دوست دارم بازی که فالکائو بازی می نماید، قضاوت کنم، یعنی مثلا بازی برزیل.

9-1

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 24 خرداد 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 111

به "زری فتحی: حالا با سقف آرزوهایم فاصله ای ندارم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زری فتحی: حالا با سقف آرزوهایم فاصله ای ندارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید