زمان و جزئیات افزایش تعرفه مشترکان برق

به گزارش پرسینا بلاگ، قرار شد نحوه افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف برق در قبوض اردیبهشت ماه اعلام و هشدار و اطلاع رسانی مربوط به این موضوع در سطح وسیعی صورت بگیرد که مشترکان با کنترل مصرف بتوانند شامل 16 درصد افزایش تعرفه گروه مشترکان پرمصرف نشوند.

زمان و جزئیات افزایش تعرفه مشترکان برق

به گزارش ایسنا، هیأت وزیران تصویب نموده بود که بهای آب شرب و برق از ابتدای اردیبهشت سال 1398 به میزان هفت درصد افزایش یابد و بر این اساس، برق برای کم مصرف ها 7 درصد و برای پرمصرف ها 23 درصد افزایش خواهد یافت. بر این اساس، شرکت توانیر مصوبه جدید دولت برای افزایش تعرفه های برق مشترکان پرمصرف را که بالاتر از الگوی مصرف برق داشته باشند را به شرکت های توزیع برق ابلاغ نموده است.

نحوه افزایش تعرفه برق

پس از این ابلاغ، وزیر نیرو با تاکید بر این که نحوه افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف در قبوض اردیبهشت ماه آن ها اعلام خواهد شد، گفت که این هشدار و اطلاع رسانی در سطح وسیعی صورت خواهد گرفت تا مشترکان با کنترل مصرف خواهد بتوانند شامل 16 درصد افزایش تعرفه گروه مشترکان پرمصرف نشوند.

بر این اساس پیش آگهی ها و اطلاع رسانی ها بر روی قبوض از اردیبهشت ماه اعمال می گردد و تعرفه های جدید از خردادماه برای پرمصرف ها اعمال و احتمالاً در سرانجام خرداد اولین قبوض برای آن ها صادر می گردد.

اما اردکانیان درباره تغییر تعرفه آب و برق مشترکان پرمصرف تاکید نموده که چه در زمان خشکسالی و چه در زمان وقوع سیلاب باید به سمت مصرف صحیح تر منابع زیست محیطی از جمله آب و برق حرکت کنیم و به جهت اینکه این امر در ابعاد مختلف و به نحو مناسبی انجام گردد، الگوی مصرف را با توجه به شرایط اقلیمی در مناطق مختلف کشور معین و مبانی آن را اعلام نموده ایم.

تشویق خوش مصرف ها

بنابراین با تصمیم هیأت وزیران، به ازای هر کیلووات ساعت برق و یا هر مترمکعب استفاده کمتر از الگوی مصرف اعلام شده مبالغی به مشترکان کم مصرف ارائه و در قبوض آن ها پرداخت خواهد شد. اما در این بین، کسانی که میزان مصرفشان فراتر از الگوی مصرف باشد، تشویق خواهند شد که به گروه خوش مصرف ها بپیوندند که این عادت خوش مصرفی را توسعه داده و یارانه های آب و برق نیز به گروه های واجد شرایط داده گردد. به همین منظور بر اساس تصمیم دولت، این روال جدید از فصل گرم سال آغاز خواهد شد.

اما درباره افزایش تعرفه های برق گفته شده که قرار است برای کلیه پله های مصرفی، 7 درصد تعرفه برق افزایش یابد، با تعیین شدن الگوی مصرف برای هر نقطه کشور، کسانی که بیش از الگو به مصرف برق بپردازند و به اصطلاح پرمصرف باشند، علاوه بر این 7 درصد، 16 درصد دیگر نیز در پله های بالای الگوی مصرف، شاهد افزایش تعرفه خواهند بود؛ از این رو افزایش تعرفه برای پرمصرف ها در مجموع 23 درصد است.

این میزان افزایش تعرفه به گفته سخنگوی صنعت برق، هیچ تأثیری روی مؤلفه های مالی کشور نخواهد گذاشت، چراکه در حال حاضر قیمت تمام شده فراوری برق بدون احتساب هزینه سوخت، 96 تومان در هر کیلوات ساعت است که بابت فروش برق به مردم، تنها 66 تومان به طور متوسط دریافت می گردد.

حقی فام از صدور پیش قبض هایی برای مشترکان پرمصرف سال 97 اطلاع داد و گفته است که متوسط مصرف مشترکان برق از خرداد تا شهریور 97 متوسط گیری شده و کسانی که پرمصرف هستند، بر اساس میانگین مصرف سال 97 و تعرفه های جدید، پیش قبض هایی برای آن ها صادر می گردد تا بدانند اگر مثل گذشته پرمصرف باشند، چه ارقامی را باید پرداخت نمایند که پیش بینی می کنیم این روش در جهت تبدیل پرمصرف ها به خوش مصرف ها مؤثر باشد.

یک درصد مشترکان پرمصرف هستند

اما علاوه بر خوش مصرف ها و پرمصرف ها، یک درصد از مشترکان برق هستند که در زمره بسیار پرمصرف قرار می گیرند به طوری که بیش از دو برابر الگوی مصرف، به مصرف برق می پردازند که باید برای این دسته، فکری بازدارنده کرد.

نظام تعرفه ای برق نظام پلکانی است؛ در نتیجه تعرفه برق به میزان مصرف نرخ آن متفاوت خواهد بود، پس به طور مساوی برای تمام مشترکان تعرفه برق 7 درصد افزایش یافته است، اما اگر مشترکان الگوی مصرف را رعایت ننمایند، در همان بازه زمانی که به آن اشاره شد 23 درصد به پله تعرفه برق آنان افزوده خواهد شد.

میزان الگوی مصرف هم اینگونه است که برای مشترکان عادی ماهانه 300 کیلووات ساعت مصرف برق در ماه و الگوی مصرف برای ماه های گرم است و 600 کیلووات ساعت برای دو ماه مصرف است، حال اگر مشترکی کمتر از این عدد مصرف کند، خوش مصرف و بالاتر از این عدد باشد، پرمصرف محسوب می گردد.

یک درصد مشترکان برق ایران که از لحاظ تعدادی دو میلیون و 900 هزار مشترک می شوند، 9 درصد برق فراوریی را مصرف می نمایند؛ از سوی دیگر، دریافت برق از مشترکین 66 تومان است در حالی که قیمت تمام شده برق 96 تومان است و اگر بحث سوخت در مورد اختصاص یارانه به صنعت برق محاسبه گردد، این عدد بیشتر خواهد شد. پس نظام تأمین برق باید اصلاح گردد، به طوری که هر چقدر میزان مصرف برق پرمصرف ها کاهش یابد، می توان برق تأمین شده را به سمت مشترکان صنعتی سوق داد.

دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به وسیله نشانی اینترنتی https://bahaye-bargh.tavanir.org.ir/ امکان پذیر است.

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 390

به "زمان و جزئیات افزایش تعرفه مشترکان برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان و جزئیات افزایش تعرفه مشترکان برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید