زنجبیل، نابودگر تومورهای مغزی

به گزارش پرسینا بلاگ، گلیوبلاستوما یا GBM، رایج ترین تومور بدخیم مغزی در افراد بزرگسال است و در بین انواع سرطان ها نسبت به شیمی درمانی و پرتودرمانی مقاوم تر است. محققان کشورمان برای غلبه بر این تومور سخت جان، دست به دامان زنجبیل به عنوان یک گیاه دارویی مؤثر شده اند.

زنجبیل، نابودگر تومورهای مغزی

به گزارش خبرنگاران، درمان گلیوما به میزان زیادی به علت بدخیمی، سرعت پیشرفت و مقاومت بالا نسبت به داروهای ضد سرطانی مشکل است. همچنین به علت وجود سد خونی- مغزی که دسترسی دارو را به محل تومور محدود می نماید و سمیت عصبی ایجادشده توسط عوامل درمانی که دوزهای مصرفی داروها را محدود می سازد، درمان گلیوما اغلب توسط داروهای ضد سرطانی رایج با مشکل روبرو می گردد، به طوری که نرخ بقای این بیماران بین دوازده تا پانزده ماه بعد از تشخیص اولیه است.

متخصصان می گویند سرطان مغز، معمولی ترین علت مرگ به دلیل سرطان در افراد 40 سال به بالا است. درواقع، تومورهای مغزی همراه با سرطان پانکراس از مشکل ترین سرطان های انسانی محسوب می شوند. لذا با توجه به مقاومت بالای تومور گلیوبالستوم به شیمی درمانی و رادیوتراپی و عملی نبودن برداشت کامل تومور توسط جراحی به دلیل ماهیت تهاجمی آن، امروزه توجه و نگرش جدیدی برای یاری به درمان این بیماری با استفاده از گیاهان دارویی که طبعاً دارای عوارض کمتری هستند، ایجاد شده است و در این راستا، یکی از گیاهانی که اخیراً به عنوان یک گزینه درمانی مورد توجه واقع شده است، گیاه زنجبیل است.

در همین رابطه، محققانی از دانشگاه آزاد اسلامی دامغان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی لرستان، یک مطالعه تحقیقاتی را انجام داده اند که در آن اثر ضد توموری عصاره زنجبیل بر روی رده سلول های گلیومای C6 مورد آنالیز واقع شده است.

در این پژوهش، محققان عصاره هیدروالکلی زنجبیل را تهیه نموده و پس از کشت و تکثیر سلول های گلیومای C6، آن ها را در معرض غلظت های 100 تا 1000 میکروگرم در میلی لیتر از این عصاره بـه مـدت 24، 48 و 72 ساعت قرار دادند و سپس نتایج را به صورت آماری تجزیه وتحلیل کردند.

نتایج این آنالیز ها نشان داد که عصاره هیدروالکلی زنجبیل می تواند به صورت وابسته به دوز و زمان، موجب مهار رشد سلول های سرطانی مغز گردد و به همین دلیل، می توان احتمال مؤثر بودن آن را در درمان تومورهای مغزی عنوان کرد.

در این خصوص، عبدالحسین شیروی، محقق گروه زیست شناسی دانشگاه آزاد اسلامی دامغان و سایر همکارانش در این تحقیق می گویند: زنجبیل گیاهی با نام علمی Zingiber officinale است و در سال 1945 برای اولین بار ساختار شیمیایی مواد تشکیل دهنده آن شناسایی شد. بر اساس تحقیقات اجرا شده، این مواد دارای اثرات آنتی اکسیدانی و حفاظت عصبی هستند.

آن ها می افزایند: بیش از 50 نوع آنتی اکسیدان از ریزوم یا ساقه زیرزمینی زنجبیل جدا شده است و ماده ای به نام gingerol-6 عمده ترین آن ها است که دارای مزه ای تند و خاصیت آنتی اکسیدانی قابل توجه است. این ترکیب و به طورکلی تمام ترکیباتی که دارای خواص ضدالتهابی یـا آنتی اکسیدانی هستند، می توانند به عنوان عامل ضد سرطانی در نظر گرفته شوند.

در این مطالعه تعیین شد که عصاره هیدرو الکلی تهیه شده از ریزوم زنجبیل اثر کشندگی بـر سلول های گلیومای C6 داشته است.

شیروی و همکارانش که یافته های فنی این کار پژوهشی را در نشریه علمی پژوهشی یافته به چاپ رسانده اند، اعتقاد دارند: این نتیجه در یک راستا با نتایج قبلی است که نشان داده اند عصاره الکی زنجبیل می تواند موجب اثرات نابودگرانه علیه رده سلول های سرطان کبدی باشد. به همین دلیل، استفاده از زنجبیل می تواند برای درمان تومورهای مغزی پیشنهاد داده گردد، هرچند مطالعات بیشتری برای اثبات قوی تر این موضوع و همچنین شناخت نحوه تأثیر این ماده بر سلول های توموری لازم اسـت.

شایان ذکر است نشریه علمی پژوهشی یافته که به صورت فصل نامه و چهار شماره در سال منتشر می گردد، متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی لرستان است.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2975

به "زنجبیل، نابودگر تومورهای مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنجبیل، نابودگر تومورهای مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید