سالانه 1.5 میلیون لیتر عرق بیدمشک در آذربایجان غربی فراوری می گردد

به گزارش پرسینا بلاگ، عزیز امانی با بیان این مطلب گفت: سطح زیر کشت این نوع درختچه در استان بیش از 40 هکتار است که عمدتاً به صورت حاشیه کاری در کنار باغ ها و مزارع کاشته می گردد.

سالانه 1.5 میلیون لیتر عرق بیدمشک در آذربایجان غربی فراوری می گردد

وی افزود: بیشترین سطح زیر کشت بید مشک در استان در شهرهای ارومیه، پلدشت و سلماس است که سالانه بیش از 600 الی 800 تن گل تر بیدمشک از سطح باغ های استان برداشت و به بازار عرضه می گردد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی همچنین افزود: یک سوم شکوفه های تولیدی توسط واحدهای تبدیلی جذب و به عرق تبدیل و نزدیک یک سوم آن در خانه ها مصرف و تبدیل به عرق بیدمشک می گردد و بقیه نیز در مصارف مختلف توسط واحدهای گلاب گیری دیگر استان های کشور و تهیه نقل بیدمشکی در قنادی های ارومیه کاربرد دارد.

امانی اظهار داشت: نقل و عرق بیدمشک ارومیه علاوه بر داخل کشور، مشتریان زیادی در کشورهای همسایه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان و … دارد که مازاد این محصول به این کشورها صادر می گردد.

وی افزود: در سطح استان 5 واحد عرق گیری گیاهان دارویی از جمله بیدمشک وجود دارد که سالانه از این واحدها 12071 تن عرق گیاهان دارویی استحصال و به بازارهای داخلی و خارجی صادر می گردد.

امانی تاکید نمود: بیدمشک، نخستین شکوفه ای است که در اواخر اسفند ماه و روزهای قبل از بهار در ارومیه نمایان می گردد و تقریباً جز محصولات کم هزینه و پر در آمد است. کار برداشت این محصول از اواخرا سفند ماه آغازمی گردد و بسته به آب و هوای منطقه حدود 15 تا 30 روز ادامه دارد.

وی یاد آورشد: حداکثر زمان چیدن گل تا دریافت عرق 72 ساعت می باشد که بعد از این زمان از کیفیت عرق کاسته می گردد. به ازای یک کیلو گل تازه حدود 3.5 تا 2 لیتر عرق به دست می آید.

عرق بیدمشک دارای خواص درمانی زیادی از قبیل تنظیم کننده ضربان قلب، مقوی قلب و معده، نشاط آور و تقویت کننده اعصاب است، خوردن خالی و بدون شکر تأثیر چندانی بر افزایش فشار خون ندارد، اما شربت آن برای افرادی که دارای فشار خون بالا هستند توصیه نمی گردد.

بیدمشک نخستین محصول کشاورزی استان در سال جدید است که در بازارهای غیررسمی عرضه می گردد. گیاهی خوشبو و خوشرنگ با شکوفه های زردرنگ است که صندلی خاصی در میان مردم ارومیه و آذربایجان غربی به علت عرق و محصولاتی که از شکوفه های معطرش به دست می آید، دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 تیر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 275

به "سالانه 1.5 میلیون لیتر عرق بیدمشک در آذربایجان غربی فراوری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالانه 1.5 میلیون لیتر عرق بیدمشک در آذربایجان غربی فراوری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید