ستاره ها و خطوط پرچم آمریکا یعنی چی؟

به گزارش پرسینا بلاگ، همچون نام، پرچم و نشان هر کشور در شناخت آن کشور نقش مهمی دارد و نشان دهنده انگیزه ها، آرمان ها چگونگی نگرش سیاسی مذهب و فلسفه یک ملت و بیان کننده شرایط جغرافیایی فرهنگی و حوادث سرنوشت ساز در تاریخ یک ملت است. نظر به اهمیت ویژه پرچم مطالعه علمی پرچم ها معنا و مفهوم و سیر دگرگونی آنها در گزارشی کوشیده ایم به مطالعه تاریخچه و مفهوم نهفته در رنگ ها، نشانه های موجود در پرچم بعضی از کشورها بپردازیم.

ستاره ها و خطوط پرچم آمریکا یعنی چی؟

همچون نام، پرچم و نشان هر کشور در شناخت آن کشور نقش مهمی دارد و نشان دهنده انگیزه ها، آرمان ها چگونگی نگرش سیاسی مذهب و فلسفه یک ملت و بیان کننده شرایط جغرافیایی فرهنگی و حوادث سرنوشت ساز در تاریخ یک ملت است. نظر به اهمیت ویژه پرچم مطالعه علمی پرچم ها معنا و مفهوم و سیر دگرگونی آنها در گزارشی کوشیده ایم به مطالعه تاریخچه و مفهوم نهفته در رنگ ها، نشانه های موجود در پرچم بعضی از کشورها بپردازیم.

ایران : پرچم ایران از دوره ناصرالدین شاه قاجار دارای سه رنگ شامل رنگ های سبز (به اسم نماد خرمی و بعلاوه دین اسلام)، سفید (صلح و دوستی و نشانه زرتشتیان) و سرخ (نماد خون شهدای وطن) است. نشان کنونی در پرچم ایران، نشان جمهوری اسلامی نام دارد که این نشان بیان گر کلمه مقدس الله و شعار اسلامی لا اله الا الله است که روی رنگ سفید پرچم نهاده شده است. (طراح آرم پرچم، حمید ندیمی، دانشیار دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی می باشد.) در این پرچم بعلاوه 22 الله اکبر به رنگ سفید و به نشانه پیروزی انقلاب در روز 22 بهمن در حاشیه پایین رنگ سبز و حاشیه بالای رنگ سرخ نوشته شده است. گفتنی است که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بجای آرم الله، از نماد شیر و خورشید در پرچم ایران استفاده می شده است.

ایالات متحده امریکا:پرچم آمریکا پرچم رسمی دولت فدرال ایالات متحده آمریکا است. این پرچم از زمان طرح خود از زمان طراحی در سال 1775 تا به امروز 26 مرتبه تغییر و تحول پیدا نموده تا به شکل فعلی خود رسیده است. پرچم ایالات متحده در ابتدا مشابه پرچم کمپانی هند شرقی بریتانیا بود. این پرچم امروزه 13 باند (خط) سفید و قرمز دارد و پنجاه ستاره. 13 باند نشان 13 مستعمره ای است که برای اولین بار علیه بریتانیا قیام نمودند و منجر به استقلال آمریکا شدند. 50 ستاره سفید در یک زمینه آبی هم نشان 50 استانی است که امروزه عضو ایالات متحده آمریکا می باشند. گفتنی است که هر یک از 50 ایالات متحده خود بطور جداگانه پرچم رسمی استان خود را هم دارند.

بریتانیا: پرچم بریتانیا یا پرچم اتحاد، پرچم رسمی کشور پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی است. این پرچم مشهور پس از تشکیل کشور پادشاهی متحد در سال 1707 میلادی در پی اتحاد پادشاهی انگلستان (شامل انگلستان و ولز) در جنوب و پادشاهی اسکاتلند در شمال بریتانیا به وجود آمد. پرچم بریتانیا از ترکیب پرچم های این دو پادشاهی و ایرلند شمالی ایجاد شده است: پرچم اسکاتلند یا صلیب سنت اندروز: زمینه آبی، صلیب ضربدری سفید اندریاس قدیس. پرچم انگلستان یا صلیب سنت جرج: زمینه سفید، صلیب قرمز سنت جرج. پرچم ایرلند شمالی یا صلیب سنت پاتریک: با زمینه سفید و صلیب قرمز پاتریک قدیس. در پرچم سه رنگ بریتانیا رنگ سفید به معنی؛ صلح و صداقت، قرمز: سرسختی، قدرت و شجاعت، و آبی: هوشیاری، حقیقت، پشتکار و عدالت، می باشد.

چین: پرچم کنونی کشور چین که در سال 1949 (انقلاب مائو) مورد استفاده نهاده شد، یک پرچم تمام قرمز (باسم نماد خون افرادی که در دوران انقلاب چین ریخته شد)، به همراه یک ستاره زرد رنگ عظیم (باسم نماد حزب کمونیست چین) و پنج ستاره کوچکتر (باسم نماد طبقات اجتماعی در این کشور) می باشد.

عربستان سعودی: پرچم عربستان سعودی برای اولین بار در 1973به رسمیت شناخته شد. این پرچم دارای زمینه سبز رنگ- سبز به اسم رنگ سنتی اسلامی و رنگ مورد علاقه حضرت محمد(ص)، و با جمله عربی لااله الا الله محمدرسول الله، و یک شمشیر افقی که سمت چپ گرفته شده است، به اسم نماد عدالت و نشان عبدالعزیز بن سعود به اسم اولین پادشاه عربستان سعودی است. نکته جالب در خصوص این پرچم این است که استفاده از آن تنها در مراسم های رسمی و یا اهداف رسمی مجاز است!

ترکیه:پرچم ترکیه مدرن از ماه و ستاره سفید رنگ و پیش زمینه سرخ رنگ تشکیل شده است. رنگ سرخ پرچم ترکیه نشان پیشرفت جمهوری ترکیه و رنگ سفید استفاده شده در ماه و ستاره نشان پاکیزگی مردم ترکیه است. ستاره امپراطوری عثمانی هشت گوشه بود که بعد از فروپاشی امپراطوری عثمانی ستاره هشت گوشه تبدیل به ستاره پنج گوشه شد. ماه و ستاره در واقع نشانی از اسلام است. البته بعضی تاریخ نگاران معتقدند که ماه نماد امپراتوری ساسانی ایران بوده و به گونه ای چشمگیر بر روی تاج شاهان آن نمود داشته است. گفتنی است که این پرچم از قبل اسلام هم در آسیای صغیر استفاده می شده است.

کانادا: ملی کانادا، پرچمی قرمزرنگ است که مربعی سفید در وسط داشته و برگ درخت افرا (به اسم نماد طبیعیت و محیط زیست کانادا) هم در آن واقع شده است. در سال 1964 مذاکره ای برای تغییر پرچم انجام شد که از سه طرح، طرحی که جورج استنلی و جان متسون انجام داده بودند پذیرفته شد و در 15 فوریه 1965 برای اولین بار نمایش داده شد که از آن به بعد هر ساله 15 فوریه جشنی به نام روز ملی پرچم کانادا برگزار می گردد. بعلاوه باید گفت که؛ برگ درخت افرا به اسم سمبل ملی کشور کانادا است که نقش آن را امروزه روی پرچم ملی، سکه ها، یونیفرم پلیس سلطنتی و تقریباً به نوعی در تمامی آرم ها و سمبل های ادارات دولتی و غیر دولتی کانادا می توان مشاهده نمود. بعلاوه در این پرچم دو حاشیه قرمز رنگ در دو طرف پرچم نهاده شده که هر یک حدود یک چهارم سطح پرچم را پوشانده است.

هند: پرچم هند یک پرچم سه رنگ افقی است که از سه رنگ زعفرانی، سفید و سبز - رنگ زعفرانی پررنگ نماد میهن پرستی، رشادت و فداکاری، رنگ سفید نماد صلح و صفا، خلوص، پاکی و صداقت و رنگ سبز آن نشانه موفقیت، ایمان و سر سبزی کشور-که نماد آشوکا چاکرا (یک چرخ با 24 پره به رنگ سرمه ای باسم نماد قانون و به بیانی دیگر نماد حرکت آرام رو به جلو و تعامل با دیگران و دوری جستن از سکون و انزوا و انفعال) این پرچم در 22 ژوئیه 1947 تصویب شد.

منبع: تازه دات نت

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

پریها: پریها | مجله گردشگری، تور لحظه آخری، تور ارزان قیمت، سفرنامه گردشگری

آریا بلاگ: آریا بلاگ، آخرین اخبار و رویدادهای ایران و جهان

منبع: برترین ها
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7671

به "ستاره ها و خطوط پرچم آمریکا یعنی چی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاره ها و خطوط پرچم آمریکا یعنی چی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید