انتها خانه اتحادیه چه شد؟

به گزارش پرسینا بلاگ، همه اتفاقات قبل از 31 مرداد 1396 را اگر پشت گوش بیندازیم، خانه اتحادیه یا همان دائی جان ناپلئون می ماند و قول و قراری که سازمان زیباسازی بعد از خریداری خانه در دو سال گذشته، یک بار نیمه کاره با هزینه میلیاردی آن را افتتاح کرد و دوباره درهایش را بست تا به قول خودش مرمت را تکمیل کند.

انتها خانه اتحادیه چه شد؟

ایسنا: چند روز مانده به خاتمه دوره مدیریتِ شهردارِ وقت تهران در مرداد 1396 بود که اعلام شد خانه اتحادیه که دو سال قبل از آن توسط سازمان زیباسازی شهرداری تهران خریداری شده بود تا کاربری فرهنگی داشته باشد، افتتاح می گردد؛ خانه ای که قرار بود بعد از کاربری لوکیشن فیلم و متروکه بودن اش بود، مکانی فرهنگی گردد و دستِ آخر نامِ موزه ای به آن خورد تا قالبی کاملا فرهنگی و هنری به خود بگیرد؛ آن هم موزه هایی با موضوعات ورزشی، اجتماعی و فرهنگی مختلف!

از هر طرف که به خانه اتحادیه نگاه کنید، داستان جدیدی برای ان می توان ساخت؛ داستانی که خاتمه اش تا امروز تنهایی بوده و ساختمان هایی که محکوم شده اند به بی توجهی!

برای نخستین بار بعد از گذشت حدود 25 سال از ساخت سریال دائی جان ناپلئون، در سال 1383 لوکیشن این سریال در خانه تاریخی اتحایه که در طول این سال ها از یاد رفته بود، با گزارش های خبری در فهرست آثار ملی به ثبت برسد.

اما پس از ثبت ملی بنا، بار دیگر فراموشی برای مدتی گریبان این مجموعه تاریخی را می گیرد، تا سال 1392 که برای آخرین بار یک گروه 30 نفره از خبرنگاران به همراه چند نفر از اعضای شورای شهر تهران به درون خانه اتحادیه که دیگر به خانه دائی جان ناپلئون مشهور شده، پا می گذارند و از آن به بعد سرنوشت این مجموعه تاریخی به گونه ای دیگر رقم می خورد.

و ماجرا ادامه پیدا می نماید تا سه شنبه 31 مرداد1396 که به بهانه بازدید شهردار سابق تهران از روند مرمت این بنای تاریخی در آخرین روز مدیریت اش، نام خانه اتحادیه باردیگر بر سر زبان ها می افتد.

اما با این اقدام نیز این روایت بُعد دیگری به خود می گیرد، خبر می رسد خانه در قالب یک خانه موزه افتتاح شده و در کنار آن مرمت گران و باستان شناسان در حال آنالیز و بازسازی ضلعِ غربی خانه اند، تا هر چه که از خانه زیرآوار باقی مانده را رو آورند.

اما داستان همین جا تمام می گردد، در حالی که قول های زیادی داده شده بود که خانه موزه نخست تا خاتمه شهریور و بعد ازآن تا خاتمه سال 1396 به عنوان موزه مشاهیر به روی مردم باز می گردد، اما حالا دو سال گذشته و نه تنها این اتفاق نیفتاده و درهای آن بسته است، بلکه حرف و حدث های جدیدتری برای سرنوشت این خانه به گوش می رسد.

درهای خانه اتحادیه نونوار شده اند، از بین میله های در ورودی که به حیاط ساختمان نگاه کنید به نظر می رسد همه چیز آماده است تا فقط بار دیگر فضا بازگشایی گردد، اما حرف های درگوشی چیزِ دیگری می گویند، بعضی شنیده اند این مجموعه تاریخی قرار است به ساختمانی اداری برای شهرداری تبدیل گردد و بعضی حرف ها از تکمیل شدن کامل این خانه خبر می دهند، قولی که برای دو سال قبل بود و نه امروز!

شاید بتوان وضعیتِ امروزی خانه را که فقط از پشت میله های فلزی در بزرگ چوبی اش می توان درباره اش حدس زد، به زمانِ قبل از افتتاح نمادینِ آن مربوط دانست، وقتی تصاویر از انتقال بعضی ادوات جنگی به این خانه موزه خبر می دادند. کمیته مردم نهاد پیگیری حفاظت از خانه های تاریخی تهران، در بخشی از نامه ای عمومی با اشاره به احتمالِ ایجادِ تغییرات در خانه اتحادیه نوشت: خانه دائی جان ناپلئون در مهر 1394 با کوشش اصحاب رسانه و سازمان های مردم نهاد و فعالان میراث فرهنگی و در راستای مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، توسط سازمان زیباسازی خریداری شد. متاسفانه پس از رای شورای شهر به خرید و مرمت خانه اتحادیه، مسوولان سازمان زیباسازی، خبرنگاران و کنشگرانی را که باعث و بانی معرفی و نجات این خانه بودند، بطور کامل نادیده گرفتند و نه تنها آنان را در فرایند تصمیم گیری برای احیای خانه مشارکت ندادند، بلکه از ارایه هرگونه اطلاعاتی در این باره به آنان خودداری کردند.

این خانه زیر نظر گروه های متخصصِ مرمتی و صاحب نظران و افراد کاردان در حوزه مرمت، معماری و طراحی، در دست مرمت است و به جرات می توان گفت این اثر تاریخی یکی از بهترین و بزرگترین سایت های مرمتی پایتخت است که به بهترین نحو احیا و مرمت می گردد.

از سوی دیگر مدتی پیش نیز احمد مسجد جامعی - عضو شورای شهر تهران - در صحن علنی شورای شهر نسبت به توقف کار دراین عمارت تاریخی هشدار داده بود: …لاله زار که موضوع جدید و نویی نیست و همین طور خانه اتحادیه که مدت ها پیش خریدیم و نمی دانیم چرا عملیات آن متوقف شد. تئاتر نصر هم در چنین وضعی است.

با همه این حرف ها معین نیست علی رغم اختصاص اعتبارات میلیاردی که برای این خانه تاریخی توسط سازمان زیباسازی هزینه شده، قرار است چه کاربری به این بنای تاریخی داده گردد، اصلا برنامه شان برای این بنای تاریخی چیست؟

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1433

به "انتها خانه اتحادیه چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتها خانه اتحادیه چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید