سفیر اسبق ایران در اردن: جنگ یمن برنده نظامی نخواهد داشت

به گزارش پرسینا بلاگ، سفیر اسبق ایران در اردن هدف قرار دادن تاسیسات نفتی آرامکو را یک اقدام راهبردی خواند و گفت که انصارالله با این عملیات، روی معادله توازن قوا در بین کشورهای منطقه تاثیر گذاشته است.

سفیر اسبق ایران در اردن: جنگ یمن برنده نظامی نخواهد داشت

به گزرش گروه بین الملل خبرنگاران، یمن طی روزهای اخیر شاهد تحولات اساسی در عرصه نظامی و میدانی جنگ و مقاومت در برابر ائتلاف سعودی بوده است و نقطه عطف آن حمله پهپادی به شرکت نفتی آرامکو عربستان است که ارتش یمن مسئولیت آن را بر عهده گرفته است.

بعد از این حمله بود که مقامات سعودی و آمریکا با وجود اینکه ارتش یمن رسما مسئولیت آن را بر عهده گرفته بود، انگشت اتهام را به سمت ایران نشانه رفته و این کشور را به دست داشتن در حمله به دو پالایشگاه بقیق و خریص شرکت نفتی آرامکو متهم کردند؛ اتهاماتی که مقامات ایرانی آن را بارها رد کردند.

انصارالله چند روز پس از انجام حمله به بزرگترین شرکت نفتی جهان که در تاریخ بیست و سوم شهریورماه سال جاری صورت گرفته، به طرف سعودی پیشنهاد داد که در صورت توقف تجاوزاتش به یمن، حملاتش به عربستان را متوقف می کند؛ پیشنهادی که کننده سازمان ملل در امور یمن از آن استقبال کرد، ولی عربستان همچنان در حال اتهام زنی به ایران است.

از سوی دیگر، جامعه جهانی هم به جای محکوم کردن تداوم تجاوزات و حملات ائتلاف سعودی و بمباران مستمر یمن طی پنج سال گذشته و اعمال فشار به ریاض برای آمدن به پای میز مذاکره، به محکوم کردن حمله آرامکو و متهم کردن ایران مشغول است.

برای بررسی این مسایل ذکر شده و دیگر مسایل مربوط به تاثیرات حمله آرامکو روی معادلات جنگ یمن و موازنه قوا و چرایی عدم توقف تجاوزات ائتلاف سعودی و شکل گیری یک مذاکره جدی برای پایان جنگ با نصرت الله تاجیک سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در اردن مصاحبه ای به صورت تلفنی گرفته شده که مشروح آن در ذیل آمده است:

-حمله پهپادی یمن به پالایشگاه های نفتی آرامکو چه تاثیری روی جنگ یمن و معادله توازن قوا در منطقه دارد؟ چرا مقامات سعودی و آمریکایی قصد دارند این حمله را که خود ارتش یمن مسئولیت آن را بر عهده گرفته است، به گردن ایران بیندازند؟

ارتش یمن این حمله را با یک استراتژی چند وجهی شامل ابعاد نظامی، اقتصادی و سیاسی طراحی و اجرا کرد، به طوری که موازنه قدرت در بعد راهبردی تغییر کرده است، اما از منظر سیاسی، تقریبا بحث یمن و جنایات عربستان سعودی و امارات در قالب ائتلاف علیه مردم یمن به فراموشی سپرده شده بود، زیرا برای جهانیان حالت عادی شده بود و خیلی بدان توجهی نمی شد. لذا اجرای عملیات یمن علیه آرامکو مخصوصا قبل از برگزاری اجلاس مجمع عمومی، از این لحاظ که جنایات سعودی مجددا در اذهان عمومی یادآوری شود، زمان خوبی بود و هم اینکه به لحاظ اقتصادی تاثیری مستقیم روی مسایل نفتی عربستان گذاشته است و از منظر سیاسی هم این عملیات باعث خواهد شد تا موضوع یمن در دستور کار مجامع بین المللی قرار بگیرد.

مقامات سعودی و آمریکایی حمله آرامکو را به ایران نسبت می دهند، و این فرار رو به جلو است. من بعید می دونم که سازمان اطلاعاتی و یا مقامات سیاسی آمریکا ندانند که انصارالله دارای چنین قدرتی است به دلیل اینکه ارتش یمن قبل از این سال ها و قبل از این دوره از درگیری های عربستان و یمن هم دارای موشک بوده است و اگر یمنی ها این توانمندی رو پیدا کرده که بتوانند از طریق بومی کردن تکنولوژی و استفاده از توانمندی های سایر کشورها دست به چنین عملیاتی بزنند، دلیلی نیست که یمنی ها این توانایی را نداشته باشند و نباید این حمله را لزوما از سوی ایران و یا اینکه از راستا ایران یا عراق به عربستان حمله شده باشد، تلقی کرد.

انصارالله اکنون این توانایی را پیدا کرده است و امروز به عنوان یک ارتش غیر منظم توانسته با رسیدن به این سطح از توانمندی نظامی، روی معادله توازن قوا در بین کشورهای منطقه تاثیر بگذارد و موازنه قوا را در منطقه ایجاد کند.

-چرا جامعه جهانی به جای محکوم کردن جنایات چند ساله ائتلاف سعودی علیه یمن، حمله پهپادی این کشور به پالایشگاه ها و تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان را محکوم کرده است؟

برای پاسخ به این سوال باید در حقیقت دو مولفه را در نظر گرفت. اول اینکه بخش سیاسی مقاومت یمن (انصارالله) نتوانسته به اندازه کافی در مجامع بین المللی و آکادمیک فعالیت و تحرک سیاسی داشته باشد. از سوی دیگر، محافل بین المللی از مسائلی که مردم یمن در اثر این چهار یا پنج سال حملات بی امان عربستان به یمن دچار آن شدند، غفلت کردند، یعنی با وجود اینکه در برخی مجامع بین المللی مانند سازمان ملل، این اقدام عربستان را شبه جنایت جنگی تلقی کردند، هیچ اراده ای برای متوقف کردن عربستان بوجود نیامده است و حداقل کاری که جامعه بین الملل می توانسته انجام دهد این است که جلوی فروش سلاح های آمریکا، انگلیس و فرانسه و سایر کشورهای غربی به عربستان را بگیرد، ولی به دلیل لابی قدرتمند بنگاه های تسلیحاتی غرب که سودشان در فروش سلاح و تداوم جنگ است، مجامع بین المللی مخصوصا حقوق بشری نتوانسته منجر به جلوگیری از فروش این سلاح و در نتیجه کشتار مردم یمن از جمله بچه ها و زنان آن شوند. در هر صورت طبیعی است، همانگونه که آمریکا به خودش حق می دهد از همپیمانان خود دفاع کند، یمنی ها هم به سراغ کشورهایی بروند که بتوانند به آنها برای مقابله با این جنایات کمک کنند.

رئیس شورای عالی سیاسی یمن اخیرا پیشنهاد توقف مشروط عملیات های خود علیه عربستان را داده است. آیا دلیلی داشته که انصارالله در این برهه از زمان چنین پیشنهادی را مطرح کرده است؟

انصارالله مقطع خوبی را برای این پیشنهاد مطرح کرده است. این هفتمین جنگی عربستان و یمن است و شرایطی که اکنون ایجاد شده نشان می دهد که جنگ بین عربستان و یمن برنده نظامی نخواهد داشت و یکی از ابعاد استراتژی حمله انصارالله به تاسیسات آرامکو هم این بوده که آنها از موضع بالا با سعودی ها وارد مذاکره شوند. یعنی انصارالله طراحی کرده که این حمله رو انجام بدهد و سپس پیشنهاد مذاکره بدهد. به عقیده من این ظرفیت اکنون وجود دارد. درست است که جامعه بین المللی اقدام تعیین کننده ای درباره توقف جنایت عربستان علیه یمن نداشته است، اما در هر صورت فشار افکار عمومی علیه سعودی ها وجود دارد، اما از آنجایی که عربستان در صدد است یک چهره بزک شده مناسب از خود به جهانیان نشان بدهد، نیاز دارند در حقیقت به هر نوعی سریعتر به جنگ یمن پایان دهند. یکی از سوالات اصلی نخبگان و رسانه ها و سایر مجامع سیاسی و بین المللی این است که عربستان بیش از چهار سال است که به یمن حمله می کند، یمنی ها چگونه توانسته اند دست به چنین حمله ای بزنند و چرخه نفت عربستان را با مشکل روبرو و تولید 50 درصد نفت آرامکو را مختل کنند. از سوی دیگر، سعودی ها بسیار علاقمند هستند که در سال 2020 اجلاس گروه 20 را در ریاض برگزار کنند و این نیاز دارد به اینکه هر چه زودتر جنگ پایان پیدا کند و کشورشان به ثبات برسد تا بتوانند میزبان رهبران این اجلاس باشند و یا اگر جنگ یمن بخواهد ادامه پیدا کند. افزون بر آن، فروش کیفی و کمی سهام آرامکو با مشکل روبرو می شود. اختلافات امارات با عربستان در چگونگی حمایت از گروه های داخلی و نیابتی و مجموعه شرایط دیگر، نشان می دهد که عمر این ائتلاف نه چندان قوی و پایدار رو به پایان باشد.

به عقیده من، انصارالله با یک اقدام خوب و مناسب هم توانسته افکار عمومی را متوجه جنایت ائتلاف سعودی علیه مردم یمن بکند و هم یک حرکت سیاسی از خودش بروز بدهد که اگر این حملات متوقف شود، انصارالله و دولت مستعفی یمن مستقر در ریاض در نهایت از طریق سازمان ملل یا کننده ویژه آن، با یکدیگر مذاکره خواهند کرد.

-حملات پهپادی و موشکی یمن به متجاوزان به خصوص پس از برگزاری چهارمین دور مذاکرات صلح یمن در سوئد که با کارشکنی عربستان به شکست منجر شد، افزایش پیدا کرده است. آیا با حمله آرامکو، عربستان مجبور خواهد شد به مذاکره جدی روی بیاورد؟

سعودی ها اکنون تحت فشار داخلی و بین المللی و منطقه ای دارند و از طرف دیگر، این شکست سامانه دفاع موشکی عربستان در حمله آرامکو با این حجم از هزینه و سرمایه گذاری، به نوعی آبروی تسلیحاتی غرب رو هم برده است. برآورد شده که عربستان اکنون با یک کسری بودجه 70 میلیارد دلاری روبرو است که چیزی حدود 67 تا 68 میلیارد دلار هزینه جنگ یمن شده است. این علاوه بر مسائل داخلی که برای سعودی ها بوجود آورده است، می توان گفت که آبروی تسلیحاتی غرب و آمریکا به دلیل سیاست های سعودی زیر سوال رفته است. به نظر مجموعه شرایط بوجود آمده برای عربستان، اکنون موقعیت مناسبی است تا سعودی ها بیشتر از این هزینه مادی و انسانی نکنند و به پای میز مذاکره بیایند، اما اینکه اراده از سوی کشورهای آمریکا و انگلیس برای پایان جنگ وجود داشته باشد، یک مقوله دیگری است.

-کننده سازمان ملل در امور یمن از پیشنهاد طرح توقف حملات یمنی ها به عربستان استقبال کرده است و گفت که این می تواند پیامی قوی درباره اراده توقف جنگ یمن باشد. نظر شما در این باره چه است؟

هدف قرار دادن آرامکو یک اقدام راهبردی چند وجهی ارتش یمن است و نه نظامی. اقدام انصارالله در رونمایی از موشک ها و پهپادهای انصارالله، نشان می دهد که شرایط منطقه روز به روز پیچیده تر می شود و این یک وظیفه اصلی و اساسی چه برای مجامع بین المللی و چه قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای است که برای پایان جنگ کمک کنند و به عربستان برای پاسخ دادن به پیشنهاد انصارالله برای توقف جنگ فشار بیاورند.

شرایط کنونی با شرایط قبلی مذاکرت متقاوت است و اگر یک اراده ای حاشیه ای از قدرت های منطقه ای و فرا منطقه ای مانند آمریکا و انگلیس (نه خود سعودی ها و یمنی ها) وجود داشته باشد، جنگ پایان پیدا کند چون واقعیت مسلم است که انصارالله رو به روز در حال تبدیل شدن به یک قدرت تاثیر گذار در منطقه است؛ یمنی که در ابتدای جنگ دست خالی در برابر تجاوزات ائتلاف سعودی دفاع و مقاومت می کرد.

م

پریها: پریها | اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1615

به "سفیر اسبق ایران در اردن: جنگ یمن برنده نظامی نخواهد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر اسبق ایران در اردن: جنگ یمن برنده نظامی نخواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید