سه فوریت طرح تعطیلی کامل کشور

به گزارش پرسینا بلاگ، برقراری حکومت نظامی ممنوع است. در حالت جنگ و شرایط اضطراری نظیر آن، دولت حق دارد با تصویب مجلس شورای اسلامی موقتا محدودیت های ضروری را برقرار کند، ولی مدت آن به هرحال نمی تواند بیش از 30 روز باشد و درصورتی که ضرورت باشد دولت موظف است مجددا از مجلس کسب مجوز کند.

سه فوریت طرح تعطیلی کامل کشور

به گزارش پرسینا بلاگ، شرق در ادامه نوشت: این همان اصل 79 قانون اساسی است که در تاریخ 41 ساله جمهوری اسلامی از آن تا به امروز استفاده نشده است و حالا عضو اصلاح طلب مجلس فعلی و رئیس فراکسیون حقوق شهروندی در نامه ای به رئیس مجلس خواهان استفاده از ظرفیت این اصل شده و پیشنهاد داده است مجلس سه فوریت طرح تعطیلی کامل کشور به مدت یک ماه کامل و مدیریت و کنترل تمامی رفت وآمدهای بین شهری و درون شهری را به تصویب برساند.

این درحالی است که مجلس از زمان شیوع کرونا در ایران از یک ماه گذشته به حالت تعطیل درآمده و جلساتش تعلیق شده است و مجلس تا اطلاع ثانوی قرار نیست چیزی را طرح یا تصویب کند. معین نیست در صورت قبول پیشنهاد این نماینده آیا مجلس تشکیل جلسه خواهد داد یا خیر.

پیشنهاد تعطیلی کشور درحالی ازسوی این نماینده مجلس مطرح شده که سازمان های دولتی، ادارات و بانک ها، حتی بسیاری از واحدهای صنعتی و بخش خصوصی از دیروز به روال همه ساله فعالیت خود را بعد از چهار روز تعطیلات نوروزی، شروع نموده اند.

در نامه عبدالکریم حسین زاده خطاب به علی لاریجانی آمده است: بنده و حضرت عالی هم در حال سپری کردن آخرین روزهای وکالت ملت در مجلس هستیم و باید به گونه ای رفتار کنیم که تاریخ و آیندگان درباره ما و انجام تعهداتمان قضاوت بهتری داشته باشند. بی تحرکی و عدم دخالت مجلس در مهم ترین موضوعات کشور حکایت از کم نظارت و یا بی نظارت شدن کشور از جانب مجلس شورای اسلامی است. علی ای حال برای انجام وظیفه بنده و جناب عالی هنوز دیر نشده است. متأسفانه شواهد نشان می دهد بیشتر بخش ها موضوع کرونا را پیش تر جدی نگرفته بودند و امروز هم با تعلل در حال پذیرفتن وخامت اوضاع هستند. از طرفی نمایندگانی مثل من هم از التماس برای قرنطینه و انجام سایر امور ضروری خسته شده ایم و امیدی هم به اقدام قاطع و مؤثر نداریم. بی پرده به شما می گویم و به سمع و نظر ملت هم می رسانم اگر امروز دولت در تعطیلی کامل کشور و یا قرنطینه نقاط بحرانی تعلل می نماید و یا احتیاج نمی بیند، اما مجلس این امکان را دارد که درباره امر مهمی مانند قرنطینه و تعطیلی راسا اقدام نموده و به دولت ابلاغ کند. مجلس باید وظیفه ذاتی خودش را انجام دهد نه اینکه منتظر تصمیم دیگران بماند و یا از آنان بخواهد.حتما اطلاع دارید ظرفیت های اصل 79 قانون اساسی این امکان را به مجلس می دهد که در صورت احتیاج، کشور را برای 30 روز در حال تعطیلی کامل قرار دهد و در صورت احتیاج آن را برای 30 روز دیگر تمدید کند. بنده از جناب عالی درخواست دارم در اولین جلسه مجلس که با فراهم شدن تمهیدات لازم به طور آنلاین برگزار خواهد شد و در اولین فرصت در همین ایام برپایه استفاده از ظرفیت اصل 79 قانون اساسی و با موضوع تعطیلی کلیه مراکز دولتی، عمومی و خصوصی، آنالیز گردد و در نهایت با همت مجلس شورای اسلامی، کشور برای یک ماه کامل (تا انتها فروردین) تعطیل اعلام گردد و تمامی رفت وآمدهای بین شهری و درون شهری به صورت جدی مورد مدیریت و کنترل قرار گیرد. جناب آقای دکتر لاریجانی امروز ایران و ایرانی در خطر است و ما هم مسئولیت سنگینی بر عهده داریم که براساس آن مورد قضاوت تاریخ، وجدان های آزاده و عدل الهی قرار خواهیم گرفت. پس تأکید دارم و درخواست می کنم تا دیر نشده هر چه سریع تر با تصویب سه فوریت تعطیلی کامل کشور به مدت یک ماه کامل و مدیریت و کنترل تمامی رفت وآمدهای بین شهری و درون شهری، جان هم وطنان عزیزمان را در برابر ویروس مهلک کرونا محافظت کنیم. باور بفرمایید ایران با یک فاجعه تاریخی و انسانی چند گام بیشتر فاصله ندارد و همین موضوع باید عزم ما را برای تصمیم های عاجل و درست صدچندان کند.

پیش از او، عباس قائدرحمت، نماینده پیشین مجلس هم با اشاره به نقش و صندلی مجلس در فرایند تصمیم گیری ها در کشور گفته بود که یکی از مواردی که ضرورت مداخله و حضور مؤثر و هوشمندانه مجلس شورای اسلامی را ایجاب می نماید مطابق ماده 156 قانون آیین نامه داخلی مجلس در تدوین و تصویب طرح های دارای فوریت در شرایط خاص حاکم و کشور است. نمایندگان می توانند به ویژه در صورت عدم ارائه لایحه ازسوی دولت و در شرایط اضطراری به ترتیب در صورت احتیاج فوری جامعه طرح یک فوریتی، برای جلوگیری از وقوع خسارت احتمالی و فوت فرصت طرح دوفوریتی و در حالت کاملا اضطراری و حیاتی و برای مقابله سریع با خسارت حتمی طرح سه فوریتی ارائه نمایند.

او گفته بود براساس اصل 79 قانون اساسی، در حالت جنگ و شرایط اضطراری، دولت حق دارد با تصویب مجلس شورای اسلامی موقتا محدودیت های ضروری را برقرار کند که قرنطینه استان، شهر و روستا و معابر نیز می تواند از مصادیق آن تلقی گردد.

نماینده پیشین مجلس اضافه نموده بود که انتظار می رفت مجلس شورای اسلامی با حفظ رعایت نکات بهداشتی و ایمنی به صورت مداوم به فعالیت خود ادامه دهد و با ارائه و تصویب طرح های فوریت دار به ویژه طرح های سه فوریتی تکالیف و وظایف همه دستگاه ها و دست اندرکاران و حوزه های مختلف کشور و نحوه مقابله و مبارزه صحیح با این مشکل و پیشگیری از هرگونه سوء استفاده از این آب گل آلود و نحوه برخورد قاطع با محتکران و سودجویان و پیشگیری از آسیب های بیشتر انسانی و مالی کشور را به صورت شفاف و دقیق تر ترسیم کند.

قائدرحمت پیشنهاد داده بود که در صورت عدم نصاب لازم برای نمایندگان فاقد این بیماری (کرونا) به منظور رسمیت یافتن جلسات علنی براساس اصل 85 قانون اساسی و با توجه به شرایط خاص و ضروری کشور وضع بعضی از قوانین لازم به بعضی کمیسیون های تخصصی تفویض گردد یا کمیسیون ویژه ای برای این منظور تشکیل گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3869

به "سه فوریت طرح تعطیلی کامل کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه فوریت طرح تعطیلی کامل کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید