سینما ماشین برج میلاد ، چطور درایوین سینما پس از نیم قرن در ایران به راه افتاد؟

به گزارش پرسینا بلاگ، درایوین سینما Drive-in Cinema تجربه تماشای تصاویر متحرک با مَرکَب متحرک است که در سال های پس از خاتمه جنگ جهانی دوم به دنبال افزایش تمایل به مالکیت خودروی شخصی، رشد جمعیت حومه شهرها و روستاها و خاتمه جیره بندی سوخت در آمریکا رونق گرفت.

سینما ماشین برج میلاد ، چطور درایوین سینما پس از نیم قرن در ایران به راه افتاد؟

اما اوج محبوبیت این نوع سینماها از اواخر دهه50 میلادی و اوایل دهه60 خصوصا در مناطق روستایی بود؛ چراکه هم باعث صرفه جویی در هزینه رفت وآمد به شهر برای رفتن به سینما می شد و هم دیگر نیازی به اختصاص بودجه ای کلان برای ساخت وساز سالن سینما وجود نداشت؛ در نتیجه این نوع سینماها بلیت ارزان تری داشتند و از آنجا که به عنوان مکان های خانوادگی شهرت یافته بودند، مشتریان زیادی را به سمت خود جلب می کردند.

زمینی مسطح و وسیع کافی بود تا بتوان بساط تماشای فیلم از داخل خودرو را مهیا کرد. با پیشرفت ها و تغییراتی که در اواخر دهه 60 در زمینه سرگرمی های خانگی - همچون به بازار آمدن تلویزیون رنگی، تلویزیون کابلی، دستگاه ویدئو و اجاره فیلم - رخ داد، تب این نوع سینما رو به سردی گذاشت و از میزان محبوبیت آن کاسته شد. مضاف بر اینکه افزایش قیمت زمین نیز دلیل دیگری برای تغییر کاربری این سینماها بود.

در اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 بسیاری از درایوین سینماها تنها در تعطیلات یا روزهای تابستان باز بودند و به نمایش فیلم می پرداختند. وقوع توفان های مهیب در آمریکا یکی دیگر از عوامل برچیده شدن بساط تعدادی از سینماهای ماشین رو بود.

در دهه90 درایوین سینماها بیشتر نوعی نوستالژی بودند که روزهای خوش گذشته را به یاد می آوردند. در اواخر دهه2000، بروز بحران نفت و وخیم شدن اوضاع مالی، کاهش استفاده از اتومبیل و مهاجرت بسیاری از ساکنان حومه و روستاها را به شهرها در پی داشت که این امر به ضربه خوردن بیشتر سینماهای ماشین رو منجر شد.

در ایران نیز 2 سینمای تهران پارس در سال 1339 و سینمای ونک در سال 1348 نمایش فیلم برای خودروها را شروع کردند. حالا در دوران کرونا که سینماها تعطیل هستند و رعایت فاصله فیزیکی با دیگران لازم است، تمایل به زنده نگه داشتن آیین تماشای دسته جمعی فیلم در این ایام، به درایوین سینماها جان تازه ای بخشیده است.

خروج ابراهیم حاتمی کیا نخستین فیلمی بود که اکران آنلاین در شرایط قرنطینه را امتحان کرد و حالا نخستین فیلمی است که پس از انقلاب در سینمای ماشین رو به نمایش درآمده است. این فیلم آدینه گذشته در پارکینگ شماره3 برج میلاد به نمایش درآمد. این برنامه که به گفته برگزارکنندگانش با استقبال روبرو شده، قرار است با نمایش فیلم هایی مثل خوب، بد، جلف2، ارتش سری و شنای پروانه ادامه پیدا کند. البته، قیمت زیاد بلیت باعث می گردد در زمانی که بسیاری از افراد جامعه با تبعات مالی کرونا و تنگنای معیشتی روبه رو هستند، این برنامه تنها به مذاق آن عده ای که از پس هزینه بلیت گران و بنزین 3هزار تومانی برمی آیند، خوش آید.

منبع: همشهری

عکس: ایرنا

سینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلادسینما ماشین برج میلاد

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: چمدان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4352

به "سینما ماشین برج میلاد ، چطور درایوین سینما پس از نیم قرن در ایران به راه افتاد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سینما ماشین برج میلاد ، چطور درایوین سینما پس از نیم قرن در ایران به راه افتاد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید