شگفتی های آسمان در شب

به گزارش پرسینا بلاگ، چه در شهر زندگی می کنید چه در یک منطقه صنعتی یا جایی ساکت و دوردست، این روز ها اگر آسمان صاف باشد، بهتر از چند هفته پیش می توان اخترشناسی آماتور کرد.

شگفتی های آسمان در شب

اخترشناسان اخیرا سرشان شلوغ بوده مثلا برای رویت ماه صورتی در اوایل آوریل (حدود یک ماه و نیم پیش) و رویت هلال ماه نو در اواخر آوریل که آغاز ماه رمضان را برای مسلمانان نوید داد. با این حال هنوز در آسمان شب، چیز های زیاد دیگری برای تماشا هست.

اگر باور ندارید، به آسمان نگاه کنید و خودتان ببینید که جز هلال ماه، ناهید (زهره) و بهرام (مشتری) هم ظاهر شده اند. هر کجای کره زمین باشید، یکی از نتایج عینی محدودیت ها و تعطیلی های گسترده ناشی از کرونا، آسمان شفاف تر و هوای پاک تر و بهتر شدن دید است.

چه در شهر زندگی می کنید چه در یک منطقه صنعتی یا جایی ساکت و دوردست، این روز ها اگر آسمان صاف باشد، بهتر از چند هفته پیش می توان اخترشناسی آماتور کرد.

پس شب بیرون بروید و در آسمان به دنبال این ها بگردید:

در دسامبر 2008 پدیده نادر بهرام و ناهید بالای هلال ماه در هنگ کنگ رویت شد

لبخندی در آسمان

این پدیده کمی سخت دیده می گردد، ولی اگر به مناطق استوایی نزدیک باشید، شاید بتوانید ببنید. اد بلومر، اخترشناس آسمان نما و رصدخانه گرینوویچ می گوید این یکی از بهترین نمونه ها برای مشاهده اصول مکانیکی منظومه شمسی است. به دلیل نوع حرکت کره زمین و ماه در مدارشان، هلال ماه مه می تواند مانند یک لبخند بزرگ در افق به نظر برسد. این البته بستگی به محل سکونتتان دارد.

ولی آنچه این پدیده را خیلی استثنایی می نماید این است که دو سیاره درخشان بالای این هلال دیده می گردد، بهرام و ناهید، مثل دو چشم بالای یک لبخند تا بناگوش.

بلومر می گوید بهترین وقت برای مشاهده این پدیده، 23 و 24 مه است و باید چشمتان به آسمان باشد، چون بعد از غروب آفتاب برای مدت کمی قابل رویت است و راحت می توان آن را از دست داد. اگرچه این اتفاقی نادر است، ولی غیرمعمول نیست. در سال 2008 در قسمت هایی از قاره آسیا و در سال 2012 در استرالیا و شمال آمریکا این پدیده مشاهده شد.

اگر این لبخند و دو چشم بالایش را ندیدید ناراحت نشوید. آقای بلومر می گوید: مناظر دیگری هم در آسمان وجود دارد که می توانید از دیدن آن ها لذت ببرید.

مثلث تابستانی در آلبرتای کانادا

مثلث تابستانی

اگر در نیمکره شمالی زمین زندگی می کنید، مثلث تابستانی یکی از پدیده های شگفت انگیز نجومی این فصل است که برای مسیریابی در آسمان شب هم مفید است. آقای بلومر می گوید: این مثلث یک صورت فلکی نیست بلکه صورت واره است - یعنی مجموعه ای از ستارگان که شناختنشان مفید است.

این مثلث فرضی متشکل از سه ستاره درخشان است که اخترشناسان عرب نام آن ها طایر (کرکس پران)، دنب (همان دُم خودمان) و وگا (کرکس نشسته) گذاشته بودند.

اگر بتوانید این سه ستاره را پیدا کنید، اینقدر اطلاعات دارید که دنبال صورت های فلکی مربوط به هر یک، به ترنیب، عقاب، ماکیان و بربط بگردید.

صور فلکی نیمکره جنوبی

قطب جنوب سماویو صورت فلکی چلیپا

بلومر می گوید اگر در نیمکره جنوبی زندگی می کنید، به دنبال قطب جنوب سماوی باشید. یافتنش شاید سخت باشد، ولی از پیدا کردنش خیلی احساس رضایت می کنید. این کار در نیمکره شمالی آسان تر است، چون یک ستاره زیبا و مفید به نام جَدی یا دب اصغر وجود دارد که تقریبا مانند نشانه ای است برای قطب شمال سماوی. در جنوب باید بیشتر کوشش کنید.

بلومر نشان می دهد چگونه این کار را انجام دهیم: صورت فلکی چلیپا را پیدا کنید و در امتداد بازوی بلند این صلیب به فاصله 3.5 برابر آن به سمت پایین یک خط فرضی بکشید و آنجا قطب جنوب سماوی است.

دنباله دار Pan-STARRS بتازگی کشف شده است

کسوف و خسوف و دنباله دار ها

در سال 2020، شش گرفت داریم، دو خورشیدگرفتگی (کسوف) و چهار ماه گرفتگی (خسوف). بلومر می گوید: اگر در بنگلادش، هند، نپال، پاکستان، یمن یا جنوب چین زندگی می کنید، برای دیدن ماه گرفتکی در 21 ژوئن (اول تیر) آماده باشید و اگر دنبال کار های خیلی سخت، ولی هیجان انگیز هستید به شکار دنباله دار ها بروید.

شما به کمی اطلاعات فنی در این زمینه و یک دوربین دوچشمی نیاز دارید: پاداش شما ممکن است دیدن یک کشف نسبتا جدید باشد، دنباله داری به نام Pan-STARRS که بسیاری از عکاسان نجومی مشتاقانه به دنبالش هستند.

اگر از آسمان شب عکس های خوبی گرفتید، شرکت در مسابقه رصدخانه سلطنتی بریتانیا برای بهترین عکاسان نجومی سال برای همه در هر جای جهان آزاد است.

منبع: فرادید
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 3 مرداد 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4505

به "شگفتی های آسمان در شب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شگفتی های آسمان در شب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید