طرز فکر اشتباه درباره انسولین، آموزش بیماران دیابتی ضعیف است

به گزارش پرسینا بلاگ، فوق تخصص غدد بزرگسالان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه گفت: شاهدیم متخصص غیرداخلی و غیرغدد و غیردیابت در زمینه کنترل و درمان دیابت ورود کرده که این فاجعه بزرگی است.

طرز فکر اشتباه درباره انسولین، آموزش بیماران دیابتی ضعیف است

به گزارش گروه اجتماعی پرسینا بلاگ، ابراهیم محمدی با اشاره به اینکه دیابت یک بیماری مزمن و پیشروند است و هر روز با ادامه پژوهش ها زوایای جدیدی درباره علل این بیماری، عوارض آن و درمان های پیشرفته برای آن آشکار می شوند، افزود: برگزاری چنین همایش هایی کمک خوبی است که ما همواره با اطلاعات جدید در زمینه دیابت و درمان های جدید آن آشنا شویم. این همایش هم ابتکار خوبی بود که ما در آن با آخرین تغییرات رخ داده در گایدلاین های درمان دیابت و همچنین محصولات جدید دارویی و به ویژه انسولین های جدید آشنا شویم.

وی گفت: دارو های دیابت در کشور وجود دارند، اما به صورت فراگیر، گسترده و سهل الوصول و اینکه بیماران بتوانند بدون دغدغه آن ها را تامین کنند، چنین نیست. انسولین های قلمی و پن استفاده راحت تر و درد کمتری نسبت به انسولین های انسانی دارند و در کشور ما نیز وجود دارند، اما حمایت ضعیف بیمه ها و تغییرات در سیستم توزیع در ماه های اخیر باعث ایجاد مسائلی برای بیماران شده است. مثلا در استان آذربایجان غربی که من در آن حضور دارم، بیماران هر روز با محدودیت های جدیدی در دسترسی به انسولین روبرو هستند. علاوه بر انسولین، این مسائل در مورد دارو های خوراکی هم وجود دارد، دارو هایی موثر و مفید که هنوز تحت پوشش بیمه نیستند. انسولین درمانی در مورد بسکمک از بیماران دیابتی به موقع انجام نمی شود و علت آن هم طرز فکر اشتباه درباره انسولین و آموزش ناکافی درباره فواید انسولین و ترس از عوارض انسولین است.

فوق تخصص غدد بزرگسالان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه با اشاره به نقش مهم شرکت های دارویی در برگزاری همایش های آموزشی و اطلاع رسانی جهت ارتقای سطح آگاهی مردم و پزشکان درباره دیابت و درمان های جدید آن تاکید کرد: اقدامات شرکت های دارویی از جمله نوونوردیسک در این زمینه بسیار مفید و قابل تقدیر است.

وی بیان کرد: انسولین های انسانی یک سری ویژگی هایی دارند از جمله اینکه بیماران را دچار عوارضی می کنند. در برخی گروه های سنی عارضه افت قند خون را به علت استفاده از انسولین های انسانی شاهدیم که در این سنین چنین عوارضی بسیار مهم و خطرناک است. از سوی دیگر انسولین های آنالوگ امروزی عوارض کمتری دارند یا عوارض ندارند و استفاده از آن ها نیز راحت تر است. باید بیماران را آگاه کنیم که به سمت استفاده از انسولین های قلمی و پن بروند. در همین حال به حمایت کافی بیمه ها از این نوع انسولین ها هم نیاز داریم.

محمدی درباره مهمترین نقطه ضعف برنامه مدیریت دیابت در ایران توضیح داد: آموزش بیماران و همینطور افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت در کشور ضیف است. اینکه گفته شود با یک آزمایش قند خون ساده می توانیم بفهمیم که قند خون داریم یا خیر اشتباه است و قند خون فرد باید به صورت متوالی چک شود تا داشتن یا نداشتن قند خون اثبات شود. این یک نمونه از اطلاعات اشتباهی است که مردم به خاطر عدم آموزش به آن اعتقاد دارند. همچنین باید کلینیک های دیابت در کشور به صورت گسترده راه اندازی شوند و مدیریت این کلینیک ها نیز بر عهده افراد با صلاحیت باشد. متاسفانه الان شاهد کنترل و مدیریت دیابت بعضا از سوی افراد فاقد صلاحیت و با کمترین تحصیلات هستیم. شاهدیم متخصص غیرداخلی و غیرغدد و غیردیابت در زمینه کنترل و درمان دیابت ورود کرده که این فاجعه بزرگی است. این افراد باعث گمراهی بیماران شده و آن ها را از درمان عقب می اندازند. بودجه زیادی صرف کنترل و مدیریت دیابت می شود که با حضور این افراد فاقد صلاحیت در زنجیره کنترل و درمان دیابت، این بودجه و و البته وقت و هزینه زندگی مردم به هدر می رود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 فروردین 1399 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3508

به "طرز فکر اشتباه درباره انسولین، آموزش بیماران دیابتی ضعیف است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز فکر اشتباه درباره انسولین، آموزش بیماران دیابتی ضعیف است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید