لزوم رفع موانع صادرات گوجه فرنگی خارج از فصل استان بوشهر

به گزارش پرسینا بلاگ، رئیس اتاق بوشهر، با تاکید بر توجه به حل مسائل گوجه فرنگی کاران استان گفت: استان بوشهر با تولید بیش از 600 هزار تن گوجه فرنگی خارج از فصل از قطب های تولید این محصول در کشور است.

لزوم رفع موانع صادرات گوجه فرنگی خارج از فصل استان بوشهر

خورشید گزدرازی، در چهل و چهارمین نشست شورای گفت وگوی دولت با بخش خصوصی استان بوشهر، سطح زیرکشت محصول گوجه فرنگی خارج از فصل استان بوشهر را 11 هزار هکتار دانست و اضافه نمود: از 600 هزار تن محصول تولیدی گوجه فرنگی استان بوشهر 55 درصد به مصرف داخلی می رسد، 25 درصد در اختیار صنایع تبدیلی قرار می گیرد و حدود 20 درصد آن نیز صادر می شود.

رئیس اتاق بوشهر از تشکیل میز گوجه فرنگی در اتاق بازرگانی بوشهر خبر داد و شرح داد: این میز در راستای حل مسائل کشاورزان، فرآوری محصول و توسعه صادرات با مشارکت سازمان توسعه تجارت، مدیران دستگاههای اجرایی و فعالان این حوزه تشکیل شد.

گزدرازی با بیان اینکه در میز گوجه فرنگی پیشنهادات علمی و عملی برای رفع مسائل این حوزه در بخش های تولید، بسته بندی، فروش و صادرات ارائه شد اضافه نمود: در حال حاضر هزینه تمام شده هرکیلوگرم گوجه فرنگی 4000 تومان ولی فروش آن بین کیلویی 2500 تا 3000 تومان است و برای کارخانه های صنایع تبدیلی هرکیلوگرم بین 300 تا 400 تومان تعیین شده است که همین موضوع عامل خسارات بسیاری به گوجه فرنگی کاران خواهد بود.

او، اهم مسائل پیش روی فعالان اقتصادی این حوزه را عدم نظارت دقیق بر سطح زیر کشت محصول، نبود اتحادیه و تشکل برای دست دریافت بازارهای فروش و کوتاه شدن دست دلالان دانست و گفت:دستورالعمل ها و بخشنامه ها برای ممنوعیت صادرات، سبب آسیب زدن به بازارهای هدف صادراتی می شود.

رئیس اتاق بوشهر با بیان اینکه صادر نشدن رب گوجه فرنگی یکی از مسائل است، عدم کنترل نرخ کرایه حمل و نقل را از دیگر موضوعات این حوزه دانست و شرح داد: تامین نهاده های مورد نیاز مانند کود، بذر و سم با حمایت دولت، عطای تسهیلات مناسب برای سورتینگ و سردخانه، عدم انسداد مرزها برای صادرات و جلوگیری از صدور بخشنامه ها از پیشنهادات میز گوجه فرنگی است.

گزدرازی، کنترل نرخ بیمه محصولات کشاورزی را از دیگر پیشنهادات میز گوجه فرنگی دانست و بیان نمود: ایجاد غرفه فروش محصولات کشاورزی استان بوشهر به ویژه گوجه فرنگی در سایر استان ها به خصوص در بازارهای مرکزی میوه و تره بار مراکز استان ها از دیگر تصمیمات است.

او، ایجاد تشکل گوجه فرنگی توسط اتاق بازرگانی، فعال شدن کارخانه های رب گوجه فرنگی استان برای خرید محصول کشاورزان را از دیگر مصوبات میز گوجه فرنگی دانست.

رئیس اتاق بوشهر با اشاره به عملکرد شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر در نیمه نخست امسال خاطر نشان کرد: با توجه به محدودیت های کرونایی، شورای گفت وگوی دولت با بخش خصوصی استان با تشکیل 4 جلسه اما به صورت استاندارد و با رعایت حداکثری شاخص ها و دستورالعمل ها توانست رتبه سوم کشوری را به دست آورد

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 6465

به "لزوم رفع موانع صادرات گوجه فرنگی خارج از فصل استان بوشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم رفع موانع صادرات گوجه فرنگی خارج از فصل استان بوشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید