مرگ 3 روزنامه نگار مکزیکی در یک هفته

به گزارش پرسینا بلاگ، مقامات مکزیک روز شنبه اعلام کردند که در حال آنالیز قتل سومین روزنامه نگاری هستند که طی یک هفته در ایالت ساحلی وراکروز در این کشور به قتل رسیده است و از ادامه خشونت ها در این کشور آمریکای لاتین علیه خبرنگاران و روزنامه نگاران حکایت دارند.

مرگ 3 روزنامه نگار مکزیکی در یک هفته

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی مکزیک (نوتیمکس) به نقل از دفتر دادستانی ایالت وراکروز نوشت، خورخه رویز وازکز، روزنامه نگار یکی از روزنامه های مکزیک به نام Grafico de Xalapa، علی رغم اقدامات امنیتی که برای محافظت از وی انجام شده بود، به قتل رسید.

این نهاد در بیانیه ای نوشت: مسئولین این نهاد دلیل عدم اجرای اقدامات حفاظتی اعطا شده به این خبرنگار و خانواده وی را مورد آنالیز قرار خواهد داد.

گزارش ها حاکی از این است که مرگ وازکز، شمار روزنامه نگاران کشته شده امسال را تاکنون به هشت تن رسانده که این آمار در مدت مشابه سال گذشته 9 تن اعلام شده است.

روز آدینه گذشته نیز یک خبرنگار که از مقامات شهری نیز بود در ایالت گوئررو مکزیک کشته شد و یک هفته پیش از آن نیز جسد خبرنگاری دیگر که به شدت مورد شکنجه قرار گرفته بود، پشت بار یک کامیون پیدا شد.

رئیس کمیسیون حفاظت از خبرنگاران اواخر سال گذشته میلادی اعلام نمود که وازکز پیشتر نیز تهدید به مرگ شده بود و نهایتا روز گذشته در منزل خود به ضرب گلوله به قتل رسید.

فرماندار وارکروز نیز ضمن محکوم کردن قتل خورخه رویز وازکز گفت که کوشش ها برای یافتن قاتل یا قاتلین وازکز شروع شده و ادامه دارد و مسئولان قتل وازکز به سزای عمل خود خواهند رسید.

مکزیک طی سال های اخیر یکی از خطرناک ترین کشورها در دنیا برای خبرنگاران شناخته شده است. هنوز دلیل اصلی قتل این خبرنگار معین نیست و تحقیقات پلیس در این رابطه ادامه دارد.

خشونت ها در این کشور منطقه آمریکای لاتین به چالشی جدی برای مقامات مکزیک تبدیل شده است. آندرس لوپز ابرادور رئیس جمهوری مکزیک اندکی پس از به قدرت رسیدن قول داد که تدابیر ویژه ای برای مقابله با سطح فزاینده خشونت ها در این کشور اتخاذ کند. اما خشونت ها علیه خبرنگاران و روزنامه نگاران در این کشور همچنان گزارش می گردد.

بیش از 200 هزار نفر از زمان انتها سال 2006میلادی طی خشونت ها در مکزیک از جمله درگیری های مرتبط با فعالیت گروههای تبهکاری وهمچنین درگیری گروههای توزیع مخدر با نیروهای امنیتی کشته شدند. پس از ثبت رکورد بالا خشونت در سال 2018، خشونتها در سال 2019 نیز در این کشور همچنان بالاست.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1010

به "مرگ 3 روزنامه نگار مکزیکی در یک هفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ 3 روزنامه نگار مکزیکی در یک هفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید