مشاوران سابق، ترامپ را از حمله به ونزوئلا منصرف کردند

به گزارش پرسینا بلاگ، آسوشیتدپرس در این گزارش درباره ترامپ که به رفتارها و تصمیم های جنجالی و ماجراجویی شهرت دارد، نوشته است: ترامپ در جلسه اوت سال گذشته در کاخ سفید در مورد اعمال تحریم ها علیه ونزوئلا، پیشنهاد حمله به ونزوئلا را بیان کرد که با مخالفت مشاورانش روبرو شد.

مشاوران سابق، ترامپ را از حمله به ونزوئلا منصرف کردند

این خبرگزاری آمریکاییی اضافه کرد: در این جلسه با موضوع بررسی تحریم ها علیه ونزوئلا، ترامپ در جمع مشاورانش این سوال را مطرح نمود با توجه به اینکه ونزوئلا امنیت منطقه را تهدید می کند، چرا آمریکا نتواند به این کشور آشفته حمله کند؟

به گزارش این رسانه آمریکایی، شرکت کنندگان در این جلسه از جمله رکس تیلرسون وزیر امور خارجه پیشین آمریکا و اچ آر مک مستر مشاور سابق امنیت ملی بودند که از این پیشنهاد ترامپ متحیر شدند.

یک مقام آمریکایی آگاه از جزئیات این جلسه خاطر نشان کرد: پس از مطرح شدن این پیشنهاد توسط رئیس جمهوری آمریکا، مک مستر و دیگر حاضران جلسه برای ترامپ تشریح کردند که چگونه اقدام نظامی می تواند نتیجه عکس دهد و اینکه هرگونه اقدام نظامی خطر کاهش حمایت ها از واشنگتن را در میان دولت های آمریکای لاتین همراه دارد.

اما رئیس جمهوری آمریکا نظر دیگری داشت. اگرچه معین شد ترامپ در ان مقطع زمانی به دنبال سازماندهی طرح های نظامی نبوده، اما وی به سابقه تاریخی پیروز اجرای سیاست زور و تفنگ در امریکای لاتین از جمله حمله به پاناما و گرانادا در دهه 80 اشاره کرد.

آسوشیتدپرس عنوان نمود: ترامپ به رغم مخالفت مشاورانش همچنان این ایده را در سر می پروراند. روز بعد این جلسه در تاریخ 11 اوت (20 مرداد 96) رئیس جمهوری آمریکاد به دوستان و دشمنانش در مورد گزینه نظامی برای کنار گذاشتن نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا از قدرت گوشزد کرد.

ترامپ حتی در ان زمان با خوان مانوئل سانتوس رئیس جمهوری کلمبیا در این رابطه صحبت کرد.

یک ماه بعد در سپتامبر در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل ترامپ بار دیگر در مورد ایده حمله به ونزوئلا صحبت کرد. وی این بار در یک ضیافت شام با رهبرانی از امریکای لاتین از جمله رئیس جمهوری کلمبیا در مورد این مسئله سخن گفت.

یک مقام آمریکایی نیز شرح داد، در نهایت مک مستر، ترامپ را در جریان خطرات ناشی از حمله به ونزوئلا قرار داد.

دولت ترامپ پیشتر اعلام کرده بود که به همه گزینه ها برای احیای دمکراسی و بازگرداندن ثبات به ونزوئلا فکر می کند. آمریکا با همراهی شرکایش (کانادا و اتحادیه اروپا) در ماههای اخیر تحریم هایی را علیه برخی مقامات ونزوئلا اعمال کرده بود.

ونزوئلا ماههاست با بدترین چالش های اقتصادی و اجتماعی چند دهه اخیر از جمله کمبود مواد غذایی و دارو و همچنین تورم بسیار شدید روبرو بوده است. مادورو تاکید کرده کشورش درگیر یک جنگ اقتصادی تحت هدایت واشنگتن شده است.

به نظر می رسد انتشار این خبر پس از حدود یکسال از سوی خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس، در راستای اهداف ترامپ مبنی بر ایجاد ترس در مخالفان و برجسته کردن غیرقابل پیش بینی بودن او اجرا شده است.

منبع: انتخاب
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2265

به "مشاوران سابق، ترامپ را از حمله به ونزوئلا منصرف کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاوران سابق، ترامپ را از حمله به ونزوئلا منصرف کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید