نگاهی به فیلم صادق کرده؛ گاری شکسته عدالت

به گزارش پرسینا بلاگ، محمدعلی افتخاری؛ ناصر تقوایی در فیلم صادق کرده بیش از هر چیز تلاش می کند مبارزه میان یک نیروی شکست خورده اجتماعی را در برابر دستگاه ها و سازمان های تدوین هنجار های اجتماعی که در پوشش مفهوم قانون برای کسب جایگاه عدالت دست و پا می زنند، نمایش دهد.

نگاهی به فیلم صادق کرده؛ گاری شکسته عدالت

صادق در جهت دادخواهی ناخواسته ای که به زندگی اش وارد می شود، پشتوانه عرفانی را به تماشاگر عرضه می کند که تأثیر مستقیمی بر کنش انتقام جویانه او می گذارد. از طرفی این پس زمینه عرفانی که در مراحل اولیه سفر او دیده می شود، نوعی ابهام و تردید را به رفتار صادق اضافه می کند که واکنش او در مقابل سودجویی مردان از تن و جان زنان بی گناه را در نسبت با آموزه های دینی و اخلاق گرایی عرفانی به سنجش می گذارد؛ اما آنچه تلاش ناصر تقوایی برای دور شدن از امر قضاوت را نشان می دهد، تنها به چگونگی ورود صادق به سرزمینی آکنده از خون ختم نمی شود.

تقوایی تلاش می کند با در نظر گرفتن واقعیت زندگی صادق و شرح رویدادی که ممکن است شالوده هنجارمند زندگی هر شهروندی را از هم بپاشد، هستی یک انسان در برابر مفهوم عدالت را صورتی غیر تاریخی ببخشد.

از این رو تأکید تقوایی به عنصر مکان و فضاسازی اثرش در یک بافت اقلیمی شناخته شده نمی تواند تأثیر چندانی بر کنش صادق بگذارد و زیباشناسی فیلم او را به نوعی قوم نگاری هدفمند نزدیک کند. در اینجا شاید اشاره به فیلم تنگسیر و تأکید امیر نادری به قومیت شخصیت زارممد به شرح این موضوع کمک کند.

زارممد برای باز پس گرفتن پول خود از والیان طماع شهر، قوم و قبیله و وابستگی های زندگی شخصی اش را ترک می کند و با شجاعتی که از نیروی اعتقادی اش تأمین می شود، گامی در راستای از بین بردن بی عدالتی بر می دارد. هرچند سفر عدالت جویانه شخصیت صادق کرده و زارممد تنگستانی وجه اشتراک فراوانی را برای ارزیابی دو فیلم تنگسیر و صادق کرده فراهم می کند؛ اما تفاوت آشکاری که کنش این دو شخصیت را از یکدیگر متمایز می سازد، تأکید بر عناصری است که سوژه اجتماعی را در نسبت با شرایط پیرامونش به سطح خاصی از آگاهی و پویایی انسانی می رساند.

زارممد در وضعیتی که فیلم تنگسیر برایش ترتیب می دهد، وابستگی عمیقی به قوم، ریشه، طایفه و یک نیروی هیجانی دارد. اینجاست که با وجود تفاوت بسیار زیادی که تنگسیر را از نمونه های معاصر خود جدا می کند؛ اما طبق عادت سینمای رایج در دهه 50، استفاده از لهجه در صداگذاری برای شخصیت های نمایشی کاستی هایی را در پی دارد.

البته باید در نظر داشت که استفاده از عناصری که از آن یاد شد و به ویژه تأکید بر لهجه، به شکلی دیگر در فیلم صادق کرده هم دیده می شود و تقوایی توان خود را معطوف به ساختن یک ناکجاآباد تمثیلی به کار نمی بندد؛ چرا که حضور صادق کرده در مکانی معین که المان هایی مثل درخت نخل، خانه های گرجهتی و لباس اهالی جنوب در آن نمایان است، خواسته یا ناخواسته صورتی از قوم نگاری را در پی دارد؛ اما تقوایی در صادق کرده به روشنی تلاش می کند که از این قوم نگاری فاصله گرفته و حرکت صادق را با نوعی ناتوانی و ضعف درونی همراه سازد. اینجاست که تقوایی بازیگران را از تقلید لهجه جنوبی ها منع می کند تا شاید صحنه دادخواهی در فیلم صادق کرده با وجود کاستی هایی که از زبان الکن سینما به خود می گیرد، قادر باشد صورتی از ناتوانی نهاد های هنجارمند و سرگشتگی انسان برای دستیابی به حریر خوش نقش عدالت را بازنمایی کند گفتنی است در این مقایسه هدف این نیست که فیلم صادق کرده در نسبت با فیلم تنگسیر به نام نمونه ای بی عیب و نقص معرفی شود و ناگفته پیداست که برداشت صادقانه امیر نادری از یک داستان واقعی مربوط به زندگی زارممد تل کوتی و ساخت فیلم تنگسیر، در نوشتاری دیگر قابل ارزیابی است.

شاید ریشه نگرش تقوایی به وضع صادق در تجربه پیشین او بیشتر و بهتر قابل ردیابی باشد. اگر تقوایی در آرامش در حضور دیگران به شکلی استعاری وضع سیاسی سرهنگ را روایت می کند و شخصیت های داستان ساعدی را در وهمی ناشناخته درگیر می کند، در صادق کرده این لحن استعاری جای خود را به بیانی صریح تر می دهد.

به هر حال اگر بپذیریم که تقوایی شخصیت صادق را برای حفظ منافع شخصی یا قومی به صحنه مبارزه فرا نمی خواند، حال باید دید که فرایند معرفت شناسی در این رویارویی انسانی چه جنبه هایی از هویت اجتماعی شخصیتی مثل صادق را برای جامعه امروز که قانون و عدالت را به نام کهن الگویی از دست رفته در خاطره های سرد و بی روح قاب گرفته است، بازگو می کند. خون خواهی برای ناموس در فیلم صادق کرده بدون علامت گذاری های سببی و برجسته سازی درونیات یک شخصیت نمایشی صورت می گیرد.

در واقع صادق که به نام قاتل زنجیره ای شناخته می شود، برای تماشاگر هیچ نشانی از یک گردن کلفت قداره کش یا یک مرد جوان ناموس پرست ندارد. وقتی مأمور پلیس به خانه، ولی خان می آید تا بازرسی خود از چگونگی وقوع قتل را به کمک اطلاعات علمی پزشک در پرونده ای کوچک جمع کند، صادق ناخواسته به ماجرای قتل های پی در پی وارد می شود.

او از ناتوانی مأمور قانون در ایجاد عدالت آگاه است و بدون برنامه از پیش آماده ای برای قتل های رنجیره ای خانه را ترک می کند. اگرچه اسلحه ای که صادق از گنجه بر می دارد، برای کشتن مرد متجاوزی است که زن بی پناه او را از دستش بیرون کشید؛ اما گویی نیرویی درونی صادق را به کشتن راننده های کامیون وا می دارد که اختیار او را سلب کرده است.

او در جهت این انتقام و بعد از کشتن چندین راننده کامیون، به نام دشمن خونین عدالت و قانون شناخته می شود. مأمور پلیس بدون هیچ تلاشی باخبر می شود که مرد متجاوز پیدا شده و حالا پرونده اصلی او یافتن صادق است که برای صورت بخشیدن به یک دادخواهی اجتماعی ممکن است قواعد شلاق عدالت را برهم بزند.

تقوایی با امکانات محدودی که سینما در اختیارش قرار می دهد تا حد بسیار زیادی پیروز می شود که یک سوژه اجتماعی را به نام نیرویی انسانی در راستای یافتن بازمانده های تندیس باشکوه عدالت در خرابه های تاریخ به حرکتی هذیانی وا دارد. این هذیان نه از سر طغیان خودخواسته بلکه بیشتر از سر ضعف صادق در برابر ظلمی است که نه تاریخ می شناسد و نه قوم و قبیله و زادگاه؛ این ظلم، صادق را در خشکی بیابانی که در حسرت قطره ای آب روزگار می گذراند، به زانو در می آورد.

تقوایی با حذف برخی زوائد از جمله تعلق به قوم و نژاد پیروز می شود که روایت خود از زندگی صادق را در جهت یک جاده طولانی که محدود به مقطع خاصی از تاریخ نیست، هدایت کند. وقتی صادق در محاصره متولیان عدالت به ضرب گلوله جان می دهد، تماشاگر در انتها جهتی قرار می گیرد که گویی هیچ انگیزه ای برای تماشای قصاص قاتل زن صادق ندارد.

اینجاست که حضور مأمور پلیس در فیلم صادق کرده که قرار است اریکه عدالت را سروری کند، مانع از ایجاد شناخت جامعه از خود و کنش فردی صادق می شود. پس تنها راه دادخواهی در این تنگنا، طغیان هنجارگریز فرد در مقابل ساز و کار قانون است و ناگفته پیداست که هنجارگریزی صادق در روایت ناصر تقوایی به تصویری از یک آنارشیسم هیجانی تبدیل نمی شود.

منبع: روزنامه شرق

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7629

به "نگاهی به فیلم صادق کرده؛ گاری شکسته عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به فیلم صادق کرده؛ گاری شکسته عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید