هلال ماه رمضان 1444 شامگاه دوم فروردین با چشم غیرمسلح قابل رویت است

به گزارش پرسینا بلاگ، منجم، رصدگر هلال ماه و سردبیر پیشین مجله نجوم گفت: هلال ماه رمضان 1444 قمری در شامگاه 29 شعبان (دوم فروردین 1402) با چشم غیرمسلح در ایران و کل منطقه غرب آسیا به احتمال قریب به یقین، دیده می شود.

هلال ماه رمضان 1444 شامگاه دوم فروردین با چشم غیرمسلح قابل رویت است

به گزارش ایرنا، رؤیت هلال، یکی از راه های شرعی اثبات آغاز ماه قمری است. اگر هلال روز بیست و نهم ماه قمری رویت شود، روز بعد اول ماه تازه است و اگر رویت نشود، سی ام ماه گذشته است، ولی اگر شامگاه سی ام ماه دیده نشود، در هر حال روز بعد اولین روز از ماه نو است؛ زیرا هیچ کدام از ماه های قمری 31 روزه نیستند. منجمان از گذشته های دور بر اساس ویژگی های ماه برای استخراج تقویم قمری، رویت پذیری ماه در شامگاه بیست و نهم ماه قمری را پیش بینی می کردند.

هر چند به علت وابستگی بسیاری از عبادات و اعمال واجب و مستحب مانند حج، روزه، شب قدر و برخی مسائل حقوقی مانند افزایش دیه در ماه های حرام، رویت هلال ماه در همه ماه های قمری مهم است، داستان رویت هلال ماه های رمضان و شوال به علت آغاز و سرانجام ماه مبارک رمضان و حرمت روزه داری و عید فطر اهمیت رویت این ماه را برای مسلمانان دوچندان کرده است.

کاظم کوکرم در مصاحبه با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا در مورد رویت هلال ماه رمضان 1444 قمری گفت: امسال و طبق پیش بینی های نجومی، هلال ماه مبارک رمضان در شامگاه 29 شعبان مصادف با دوم فروردین 1402 خورشیدی به احتمال قریب به یقین با چشم غیرمسلح در تمام پهنه ایران رویت می شود.

وی در مورد زمان رویت آن با چشم غیرمسلح نیز گفت: لحظه غروب آفتاب در تهران در روز دوم فروردین 1402 ساعت 18:18 است و از همان لحظه تا زمان غروب ماه یعنی ساعت 19:11 امکان رویت هلال ماه وجود دارد. یعنی مکث هلال ماه 53 دقیقه است که خیلی بالاتر از رکورد های ثبت شده قبلی رویت هلال ماه با چشم غیرمسلح است و از نظر نجومی ما را نسبت به دیده شدن این هلال مطمئن می کند.

کوکرم درباره علت رویت آسان هلال ماه در شامگاه 29 شعبان امسال توضیح داد و گفت: در نجوم اصطلاحی به نام ماه نو (new moon) داریم. به این معنا که مراکز خورشید، ماه و زمین در این لحظه با یکدیگر همراستا می شوند که البته آن موقع هلال ماه قابل رویت نیست؛ بنابراین تقریبا حداقل باید 11 ساعت از همراستایی ماه، خورشید و زمین بگذرد تا دستکم هلال ماه با تلسکوپ قابل رویت باشد. اگر 15 ساعت از این همراستایی بگذرد، با چشم غیرمسلح نیز دیده می شود. به این مدت زمان میان لحظه ما نو تا لحظه دیده شدن هلال ماه در زمان غروب خورشید به اصطلاح سن هلال می گوییم.

سن هلال ماه رمضان 1444 قمری در لحظه غروب خورشید دوم فروردین حدود 25 ساعت است که خیلی از رکورد های جهانی بالاتر است و سبب می شود دیده شدن این هلال نسبتا پیر و ضخیم با چشم غیرمسلح آسان باشد.

این رصدگر هلال ماه در مورد شرایط رویت هلال ماه در بقیه کشور های منطقه و مسلمان نیز گفت: در ایران و تقریبا کل منطقه غرب آسیا رویت هلال ماه رمضان به آسانی ممکن است و به احتمال قریب به یقین همه کشور های مسلمان همزمان با یکدیگر از سوم فروردین 1402، ماه مبارک رمضان را آغاز می کنند.

کوکرم در مورد رویت هلال ماه شوال 1444 و روز عید فطر نیز گفت: به احتمال زیاد رویت هلال ماه شوال در شامگاه 29 رمضان (30 فروردین 1402) در ایران ممکن نخواهد بود؛ ولی در برخی کشور های منطقه احتمال رؤیت آن می رود و بعید نیست ماه رمضان امسال در ایران 30 روزه و در عربستان 29 روزه شود.

به گزارش ایرنا، بر اساس تقویم رسمی کشور ماه مبارک رمضان 1444 از روز سوم فروردین 1402 آغاز می شود و روز اول اردیبهشت مصادف با سی ام رمضان است. اول ماه شوال 1444 نیز در تقویم روز دوم اردیبهشت و مصادف با عید سعید فطر است.

منبع: فرارو
انتشار: 24 اسفند 1401 بروزرسانی: 24 اسفند 1401 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 8223

به "هلال ماه رمضان 1444 شامگاه دوم فروردین با چشم غیرمسلح قابل رویت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هلال ماه رمضان 1444 شامگاه دوم فروردین با چشم غیرمسلح قابل رویت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید