هلدینگ صنایع دستی در کرمان تشکیل می گردد

به گزارش پرسینا بلاگ، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی کرمان از تشکیل هلدینگ صنایع دستی در این استان اطلاع داد.

هلدینگ صنایع دستی در کرمان تشکیل می گردد

فریدون فعالی در نشست با هنرمندان صنایع دستی استان به ماموریت سه جانبه این اداره کل در حوزه های مختلف میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری اشاره نمود و گفت: این ماموریت ها به هم وابسته اند و هیچکدام بر دیگری ارجحیت ندارد.

او در مورد بازاریابی و فروش محصولات صنایع دستی کرمان، اضافه نمود: فراهم ساختن زیرساخت های لازم برای راه اندازی بازارهای فروش و حضور همه هنرمندان صنایع دستی در این بازارها از اولویت های اصلی این اداره کل است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی کرمان با اشاره به این که صنایع دستی استان کرمان به دلیل تنوع، اصالت و کارکردهای آن، ظرفیت لازم برای حضور در بازارهای داخلی و خارجی را دارد، بیان نمود: امروزه صنایع دستی به یکی از منابع ارزشمند فراوری داخلی و ملی تبدیل شده است و باید زمینه های لازم برای افزایش فراوری، فروش و تبلیغات این محصولات مهیا گردد.

نوآوری در فراوریات صنایع دستی، بسته بندی مناسب و جذاب و کاربردی کردن آن متناسب با احتیاج جامعه از راهکارهای جلب توجه مردم به این صنعت است.

فعالی با بیان این که منتفع ساختن هنرمندانی که در دورترین نقطه این استان به فراوری صنایع دستی می پردازند از دغدغه های اداره کل است، اضافه نمود: در فروش و عرضه آثار باید به گونه ای برنامه ریزی گردد که فراوریات همه هنرمندان دیده گردد و بازاریابی مختص به یک برند و یا فردی خاصی نباشد.

او به راه اندازی مراکزی جهت فروش و عرضه محصولات صنایع دستی هنرمندان سراسر استان اشاره نمود و گفت: برپایی این مراکز که به بهبود وضعیت مالی هنرمندان صنایع دستی یاری شایانی خواهند کرد در حال پیگیری است

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی کرمان با بیان این که استان در زمینه نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی دارای 35 سهمیه است، اضافه نمود: با توجه به توانایی که در هنرمندان صنایع دستی استان وجود دارد، امیدواریم در این دوره بتوانیم آثار خوبی را برای کسب این نشان ملی معرفی کنیم.

ثبت نام اولیه این دوره از 7مردادماه به مدت یک ماه در ادارات و نمایندگی شهرستان ها و یا دفتر توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی استان انجام می گردد و متقاضیان باید با تکمیل فرم مربوطه ثبت نام نمایند.

فعالی با بیان این که جلسه اولیه داوری نشان ملی مرغوبیت و انتخاب آثار برتر صنایع دستی استان در شهریورماه امسال برگزار می گردد، توضیح داد: این جلسه با حضور کمیته داوری در محل معاونت صنایع دستی کرمان برگزار خواهد شد.

او از تشکیل هلدینگ صنایع دستی با حضور فعالان این حوزه شامل بخش خصوصی و دولتی در استان اطلاع داد و اضافه نمود: این هلدینگ به منظور حمایت از فراورینمایندگان و حل بسیاری از مسائل صنایع دستی راه اندازی خواهد شد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی کرمان با بیان این که تشکیل هلدینگ صنایع دستی در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است، بیان نمود: شناسایی احتیاجهای حوزه صنایع دستی و ارائه راه چاره برای فراوری کالاهای مرغوب و با کیفیت صنایع دستی از جمله موارد مهمی است که باید در این هلدینگ در نظر گرفته گردد.

او با بیان این که آموزش صنایع دستی به بخش خصوصی واگذار می گردد، اعلام کرد: اداره کل میراث فرهنگی استان به عنوان بخش دولتی وظیفه سیاست گذاری و فراهم کردن زمینه های مساعد برای ورود بخش خصوصی را دارد.

حضور هنرمندان کرمانی در نمایشگاه سی و دوم

کاظم حسین زاده مدیر بازرگانی معاونت صنایع دستی کرمان نیز از حضور هنرمندان و صنعتگران این استان در سی و دومین نمایشگاه ملی صنایع دستی ایران از تاریخ سوم لغایت نهم شهریورماه جاری در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران اطلاع داد.

او به برگزاری نمایشگاه ملی صنایع دستی در استان تهران اشاره نمود و اظهار کرد: هنرمندان و صنعتگران استان کرمان در 22 غرفه فراوریات صنایع دستی خود را در این نمایشگاه به معرض نمایش و فروش می گذارند.

حسین زاده اضافه نمود: معرفی رشته های شاخص کرمان شامل گلیم شیریکی پیچ سیرجان، گلیم چهل ماشوله بافت، فیروزه شهربابک، حصیر بافی مناطق محروم (قلع گنج، منوجان و...) شالبافی، پته دوزی، سفالگری در نمایشگاه مذکور از اولویت های معاونت صنایع دستی استان است.

او با اشاره به این که سال 1398 به عنوان سال رونق فراوری، نامگذاری شده است، اعلام کرد: در این نمایشگاه صنایع دستی مناطق محروم و کمتر توسعه یافته استان معرفی می شوند تا زمینه اشتغال برای هنرمندان این رشته ها فراهم آید.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: دنیای سفر
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1334

به "هلدینگ صنایع دستی در کرمان تشکیل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هلدینگ صنایع دستی در کرمان تشکیل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید