همه ساختارشکنی های سریال ترور خاموش

به گزارش پرسینا بلاگ، روزنامه هفت صبح - احمد رنجبر: سریال ترور خاموش موضوع مهمی را محور درام قرار داده است: ابعاد مختلف اعتیاد. داستان از مصادیق آشنای اعتیاد شروع و آرام آرام ابعاد گسترده تری از آن عیان می شود.

همه ساختارشکنی های سریال ترور خاموش

در قسمت اول تاثیر اعتیاد را می بینیم که منجر به تن دادن به ازدواج دختر خردسال و یا خودکشی داوطلب کنکور شده. در ادامه پای مافیای مواد مخدر در بُعد ملی و بین المللی به قصه باز می شود.

سازندگان سریال برای نمایش این حجم از اتفاق باید از ابزار ها استفاده بهینه کنند. مثلاً مگر می شود از گسترش آزمایشگاه پخت شیشه گفت و آن را نشان نداد؟ یا وقتی اسم کارتل های بین المللی مواد مخدر در میان است، می توان وارد مصادیق نشد؟

از سخت گیری تلویزیون و شرایطی که این رسانه دارد، مطلعیم. با این حال اگر سازندگان یک سریال دست روی دست بگذارند و سراغ ایده های نو نروند، نتیجه ای که به دست می آید همان کلیشه های همیشگی است.

عوامل ترورخاموش، اما جزو دسته ای از سریال سازان قرار می گیرند که برای بیان حرف شان با خطوط قرمز سر و کله زده اند. در روز هایی که سریال رو به پایان است، 9 مورد از خط شکنی آن را مرور کرده ایم.

به این موارد می توان مسئله ازدواج سفید را هم اضافه کرد که البته چندرسانه به آن اشاره کرده اند: ماجرا از این قرار است که یکی از شخصیت های مهم سریال به نام مینا شفقتی با بازی ستاره اسکندری، با مردی به نام سروش همتی در رابطه است و ظاهرا با یکدیگر ازدواج نکرده اند.

مینا و سروش از کاراکتر های منفی اصلی سریال هستند، آن ها شیمیدان هستند و آشپزخانه تولید مواد مخدر دارند. تاکنون در سینما، مثلا در فیلم هایی مانند رگ خواب شاهد اشاره به این موضوع بوده ایم، اما پرداختن به این مسئله در تلویزیون بی سابقه بوده است.

حاشیه اول: نقد کودک همسری

ماجرا چه بود؟ فسمت اول ترور خاموش چند شوک داشت. یکی از آن ها نمایش پدیده کودک همسری است. در این قسمت بیننده با یک صحنه عروسی روبرو می شود که عروس یک دختربچه است. او به دلیل اعتیاد پدر مجبور به ازدواج با مردی بزرگسال شده.

میزان خط شکنی:

پدیده کودک همسری اتفاقی تلخ است که در برخی مناطق کشورمان همچنان رواج دارد. در تلویزیون گاهی به این مسئله اشاره می شود، اما هنوز حق مطلب ادا نشده.

ترور خاموش هم می توانست این ماجرا را گسترش دهد، اما به نمایش آن در حد برگزاری مراسم عقد و به هم زدن آن توسط مأموران بسنده کرد. در این سریال، کودک همسری حاصل اعتیاد دانسته شد که پدری حاضر است برای لذت خود، دخترش را بفروشد!

کیفیت اجرا:

پدیده کودک همسری به خودی خود اتفاق تلخی است. سازندگان ترور خاموش هم به نمایش صحنه عقد بسنده کردند که در همین مقدار هم حرف شان تکان دهنده و اثرگذار بود.

بازتاب ها: نمایش سکانس کودک همسری مصادف شده بود با انتشار خبری یک ازدواج واقعی در یکی از مناطق کشور. برخی که سریال را ندیده بودند واکنشی منفی نسبت به سریال ترور خاموش داشتند. در مقابل، خیلی از رسانه ها نقد این پدیده را رسالت تلویزیون دانستند و سازندگان ترور خاموش را به خاطر این نهیب تحسین کردند.

حاشیه دوم: پرستو کیست و چه می کند

ماجرا چه بود؟ در دومین قسمت از سریال ترور خاموش دیالوگی میان شخصیت آدریانا و مأموران امنیتی رد و بدل شد. در این قسمت آدریانا با بازی رویا میرعلمی که از رابط های مواد مخدر است از اصطلاح پرستو استفاده کرد. او که خودش به جرم ارتباط با یک باند قاچاق بین المللی مواد مخدر دستگیر شده است، اعتراف کرد در ایران رابط هایی با نام های مستعار فعال هستند مثل پرستو، کبوتر، مینا، توکا و پروانه.

میزان خط شکنی:

پرستو اصطلاحی امنیتی است که در عالم سیاست کاربرد زیادی پیدا کرده و مراد از آن تله هایی برای به دام انداختن سیاسیون است. استفاده از پرستو و دیگر اصطلاحاتی که معنای تله جنسی می دهند برای نخستین بار است در تلویزیون مورد استفاده قرار می گیرد.

کیفیت اجرا:

سازندگان برای اینکه هم از موضوع پرستو رمزگشایی کنند و هم قبح ماجرا ریخته نشود، گرفتار هیجان نشدند. رویا میرعلمی در کنار پرستو اسم های دیگر را هم به زبان می آورد و مأمور امنیتی با تمرکز گوش می دهد.

بازتاب ها:

خیلی ها در فضای مجازی اقرار کردند که اولین بار است با معنی ثانوی پرستو روبرو شده اند! برخی هم آن را به اتفاقات اخیر که برای چند نفر از مسئولان رخ داده است، ربط دادند.

حاشیه سوم: موتورسواری یک دختر

ماجرا چه بود؟ در چهارمین قسمت سریال ترور خاموش اتفاق جالبی رقم خورد. در این قسمت شاهد موتورسواری یک دختر بودیم. ماجرا از این قرار است که یک دختر در حین فروش مواد مخدر از موتور استفاده می کند.

نقش این ساقی را شایسته ایرانی برعهده دارد که برای فروش مواد مخدر سوار بر موتور می شود و برای اینکه شناخته نشود کلاه کاسکت بر سر می گذارد. جالب تر اینکه او مشتریانش را هم با موتور جابه جا می کند. از آن طرف ساقی برای فروش جنس یک دستگاه پوز هم داشت تا وقتی مشتری پول نقد همراه ندارد، از آن استفاده کند.

میزان خط شکنی:

این قسمت هم زمان شده بود با زمانی که شایعه موافقت با موتورسواری خانم ها به طور کامل رد شد. می دانید که چندی پیش این شایعه زمزمه می شد، اما در نهایت پرونده اش بسته شد.

از آن طرف استفاده از دستگاه کارتخوان یک کنایه تند و تیز به همراه داشت. این اتفاق وقتی افتاد که پزشکان به خاطر امتناع در استفاده از دستگاه پوز در آماج حملات بودند.

کیفیت اجرا:

صحنه موتورسواری دختر موادفروش، به گونه ای گرفته شده بود که حساسیت ایجاد نکند.

بازتاب ها:

مرور نظر کاربران نشان می دهد غالباً از این اتفاق استقبال کرده اند.

حاشیه چهارم: قرص خوردن کنکوری ها

ماجرا چه بود؟ در قسمت اول سریال ترور خاموش چند قصه به طور موازی روایت شد. یکی از آن ها درباره چند دانشجو بود که خود را برای کنکور آماده می کنند. می دانید که آزمون کنکور بحرانی است که جوان ها با آن روبرو هستند! آنچه در قصه دیدیم چند جوان بودند که برای رهایی از خستگی و آمادگی ذهنی بیشتر به یک قرص پناه می برند. آن ها نمی دانند این قرص دامی است مهلک برای آنها.

میزان خط شکنی:

نمایش اثرات مخدرات بر جوان ها را پیش تر در سریال ها و مستند های تلویزیونی دیده بودیم. این بار شکل تازه ای از این قرص ها نشان داده شد که از قضا مصرف کنندگان متوجه نتیجه معکوس آن نیستند. این بخش از سریال هشدار به خانواده هایی بود که فرزندان شان راحت فریب می خورند. نمایش اثرات قرص از جمله رفتار های عجیب و درنهایت خودکشی از موارد خط شکن ترور خاموش در این بخش بود.

کیفیت اجرا:

مهم ترین امتیاز این بخش، عدم گرفتار شدن داستان در دام اغراق بود. تأثیر مصرف مواد مخدر به قدری گویا است که نیازی به متوسل شدن به رفتار اضافه نبود.

بازتاب ها:

صراحت سریال در نمایش اثر سوء مواد مخدر روی چند جوان درس خوان باعث شکل گیری حجم بالایی از نظرات خانواده های نگران شد.

حاشیه پنجم: اروپای پاک؛ خاورمیانه آلوده

ماجرا چه بود؟ سریال ترور خاموش در قسمت های ابتدایی به شبکه گسترده توزیع مواد مخدر در کشور اختصاص داشت. مصادیق آن هم نو بود و در حالی که به نظر می رسید همین خط داستانی را ادامه دهد، پای توزیع کننده های بین المللی به قصه باز شد. در چند قسمت بعد که به رونمایی از شخصیت های مرتبط با ترانزیت بین المللی مواد مخدر اختصاص داشت، شعار اروپای پاک؛ خاورمیانه آلوده شنیده شد.

میزان خط شکنی:

برای اولین بار است که یک سریال از یک واقعیت پرده برمی دارد. در ترور خاموش دیالوگ های شگفت انگیزی شنیدیم که رهبران اروپا برای پاک نگه داشتن این قاره به آن پایبند هستند، مثلاً پخت شیشه آزاد است، اما نه در خود اروپا!

کیفیت اجرا:

تمرکز انتقال شعار اروپای پاک؛ خاورمیانه آلوده بر دیالوگ بود. به همین خاطر سازندگان سریال برای بیان این واقعیت هولناک، دیالوگ ها را در دهان مأمور ارشد امنیتی گذاشته بودند. در عمل هم قاچاقچیان که وارد کشور می شدند تا جنس را از مرز عبور دهند، گواه این شعار بودند.

بازتاب ها:

چند رسانه از جمله بولتن نیوز این وجه از سریال ترور خاموش را برجسته کرد. در فضای مجازی برخی به دیده تردید به این ماجرا نگاه کردند و خیلی ها آن را هشداری جدی دانستند.

حاشیه ششم: پدیده بادی پکر

ماجرا چه بود؟ اصطلاح بادی پَکر تا پیش از این در روزنامه ها و مستند های سینمایی کاربرد داشت، سریال ترور خاموش هم به این ماجرا پرداخت. نیلوفر با بازی سمیرا حسینی، بادی پَکر (Body Packer) این سریال بود. بادی پکر ها به قاچاقچیانی گفته می شود که به شیوه بلع، مواد مخدر را جابه جا می کنند.

میزان خط شکنی:

اشاره به بادی پکر اتفاق تازه ای است، اما آن طور که بعداً مشخص شد، این شخصیت گرفتار سانسور شده. اگر این اتفاق رخ نمی داد قصه یک بادی پکر به حد اعلی می رسید.

کیفیت اجرا:

آن طور که خبرش رسانه ای شد در قسمت هفدهم، مواد موجود در شکم نیلوفر، باعث مرگ او می شود. کمی بعد از پخش سریال، سمیرا حسینی ویدئویی در اینستاگرام خود به اشتراک گذاشت و این گونه مشخص شد، ترور خاموش با سانسور روی آنتن رفته است. در این کلیپ زندگی نیلوفر به طور فشرده مرور می شود و بیننده می داند او به اجبار وارد کار قاچاق شده است، همسرش به زندان افتاده و پسرش بیمار است و او چاره را در حمل مواد مخدر دیده.

بازتاب ها:

کارگردان نسبت به سانسور این بخش از سریال اعتراض کرد. با این حال در همین حد هم بیننده با وجهی تازه از اتفاق های تلخ جامعه روبه رو شد.

حاشیه هفتم: هدایت نیرو های امنیتی برای خروج مواد

ماجرا چه بود؟ از قسمت سوم سریال ترور خاموش راستا قصه وارد فاز تازه ای می شود. آنچه از این قسمت به بعد پخش شد، فراتر از پرداختن به پدیده اعتیاد در داخل کشور است. در کنار برشمرده اثرات سوء اعتیاد، ماجرا به شکل کلان تر دیده می شود. تیتر کلی همان شعار اروپای پاک؛ خاورمیانه آلوده است.

قاچاقچیان بین المللی در پوشش حمل کالای قانونی، مواد مخدر را از مرز های کشورمان جابه جا می کنند. مأموران امنیتی پی به فعالیت شان برده اند، اما برای رسیدن به سرچشمه فقط نظارت می کنند. مأموران همچنین از ارتباط آن ها با سازندگان مواد در داخل مطلع هستند، اما باز هم جلوی پخت و توزیع را نمی گیرند.

میزان خط شکنی:

مأموران سریال های امنیتی معمولاً بعد از یکی دو قسمت که سوژه لو می رود، اقدام به دستگیری می کنند. در ترور خاموش، اما نه تن ها این کار تا قسمت های واپسین انجام نشده که در برخی لحظات راستا فعالیت قاچاقچیان هموار می شود.

کیفیت اجرا:

تصویری که از مأموران می بینیم، آدم های واقعی و درعین حال مقتدر هستند. آن ها با حوصله دنبال سرمنشأ توزیع قاچاق مواد مخدر می گردند.

بازتاب ها:

ترور خاموش هنوز تمام نشده ولی آنچه مشخص است اینکه بالاخره مأموریت مأموران با موفقیت تمام می شود. تعلیق این موفقیت، اما بی سابقه است.

حاشیه هشتم: پخت شیشه به سبک والتر وایت

ماجرا چه بود؟ محور اصلی سریال ترور خاموش قاچاق مواد مخدر صنعتی است. پس برای اینکه مخاطب بداند صحبت از چه چیزی است، باید عملیات تولید و فرآیند توزیع نمایش داده شود.

آنچه در این سریال دیدیم سابقه نداشته است. در قسمت نهم سریال از مینا (ستاره اسکندری) و همسرش سروش (رضا مولایی) رونمایی شد. مینا استاد دانشگاه است و شیمی تدریس می کند. او به واسطه تخصصش وارد کار پخت شیشه شده است.

میزان خط شکنی:

برای اولین بار در یک سریال زنی در قامت سازنده شیشه دیده شد. علاوه بر آن دوربین بار ها آشپزخانه او را نشان داد. کار هایی که این زن می کند، ذهن برخی مخاطبان را به سمت رسال برکینگ بد برد؛ کاراکتری که بی شباهت به والتر وایت نیست. با این حال سازندگان می گویند، قصد مشابهت سازی نداشته اند. استفاده از کلیدواژه هایزنبرگ به عنوان اسم رمز توسط مینا و سروش بر این مشابهت سازی دامن زده است.

کیفیت اجرا:

ستاره اسکندری و رضا مولایی شخصیت های منفی ترور خاموش هستند، منتهی کارگردان آن ها را سیاهِ سیاه نشان نداده است و همین برگ برنده اصلی بازی شان شده. نمایش آشپزخانه پخت شیشه هم با رعایت حساسیت ها اجرا شده.

بازتاب ها:

وقتی یک اتفاق نو رخ می دهد، واکنش ها توأم با تعجب است.

حاشیه نهم: بمباران ژن های خوب

ماجرا چه بود؟ در قسمت های میانی سریال ترور خاموش شاهد طعنه های رگباری به کسانی بودیم که از راه ناصواب، ثروت افسانه ای به دست آورده اند. ماجرا از این قرار بود که مأمور امنیتی (حمید عطایی) برای بیان میزان دارایی عجیب یک زوج قاچاقچی، از ثروت آقازاده ها مثال می زند.

میزان خط شکنی:

اینکه ترور خاموش برای نشان دادن بالا بودن ثروت یک زوج قاچاقچی (ستاره اسکندری و رضا مولایی) از آقازاده ها و ژن های خوب مثال می آورد، طعنه سنگینی است که تاکنون در سریال های تلویزیونی شاهدش نبوده ایم. در این سکانس مأمور امنیتی می گوید: این زوج یه ثروت افسانه ای دارن که این ثروت افسانه ای رو نه از اختلاس بانک ها، نه از ژن خوب و نه حتی آقازاده بودن به دست آوردن. این ثروت افسانه ای چه جوری به دستشون رسیده؟!

کیفیت اجرا:

پیش از این در چند سریال شاهد کنایه به آقازاده ها بودیم. مشکل اصلی شان، اما گل درشت بودن دیالوگ ها بود که کاملاً رو درباره این قشر صحبت می کردند. ترور خاموش، اما حرفش را غیرمستقیم زد.

بازتاب ها:

هر وقت به آقازاده ها کنایه زده می شود، جماعت اینستاگرام در یک جبهه قرار می گیرند! این بار هم چنین شد و البته در رسانه های رسمی هم بازتاب داشت.

پریها: پریها | اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما

منبع: برترین ها
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2057

به "همه ساختارشکنی های سریال ترور خاموش" امتیاز دهید

1 کاربر به "همه ساختارشکنی های سریال ترور خاموش" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه ساختارشکنی های سریال ترور خاموش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید