همه چیز درباره افزایش سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا، رئیس فدراسیون فوتبال از کدام پیشنهاد صحبت می نماید؟

به گزارش پرسینا بلاگ، رئیس فدراسیون فوتبال در حالی از افزایش سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا با پیشنهاد کشورمان و قطر و مصوبه AFC صحبت نموده که شواهد و مستندات بیانگر نکته دیگری است.

همه چیز درباره افزایش سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا، رئیس فدراسیون فوتبال از کدام پیشنهاد صحبت می نماید؟

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، موضوع سهمیه کشورهای مختلف غرب و شرق قاره آسیا در لیگ قهرمانان آسیا، همواره یکی از مسائل سؤال برانگیز بوده است، این که سهمیه ها چگونه و به چه شکلی محاسبه و کشورها در هر دوره صاحب چند سهمیه می شوند، به طور مثال فوتبال ایران تا فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا (فصل 2018)، 3 سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی آف در این مسابقات داشت، اما در فصل جاری (2019) این سهمیه تبدیل به 2 سهمیه مستقیم و 2 سهمیه پلی آف شد.

مهدی تاج چند روز پیش در نشست رؤسای فدراسیون های ورزشی با وزیر ورزش و جوانان اظهار داشت: بیش از 10 سال در پی تصویب مصوبه ای بودیم که در جلسه آخر کنفدراسیون آسیا پیشنهاد مشترک ایران و قطر مورد موافقت کمیته اجرایی AFC نهاده شد. براساس این مصوبه کنفدراسیون آسیا، سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا 1+3 شد که برای فوتبال ایران بسیار مهم است.

بر اساس آنچه کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام نموده، رده بندی باشگاهی کشورها معین کننده تعداد سهمیه های آنهاست. این رده بندی شامل عملکرد سالیانه تیم های حاضر در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و همچنین رده بندی ملی هر کشور است که از سوی فیفا اعلام می شود. جمع آوری این امتیازها که البته عملکرد تیم های باشگاهی نقش مؤثرتری در آن دارد، رده بندی باشگاهی هر کشور را معین می نماید و طبق همین رده بندی سهمیه های هر کشور در لیگ قهرمانان معین می شود.

در سال های اخیر و با تغییراتی که در شیوه سهمیه بندی لیگ قهرمانان آسیا صورت گرفت، کنفدراسیون فوتبال آسیا هر دو سال یک بار سهمیه ها را معین می نماید. طبق آخرین آنالیز هایی که صورت گرفت، سهمیه فوتبال ایران با توجه به رده بندی سال 2017 برای دو سال 2019 و 2020 معین شد، بر این اساس فوتبال ایران صاحب 2 سهمیه مستقیم و 2 سهمیه پلی آف شد که در فصل جاری پرسپولیس و استقلال به صورت مستقیم راهی لیگ قهرمانان آسیا شدند و ذوب آهن و سایپا در پلی آف شرکت کردند که فقط ذوب آهن پیروز به صعود از پلی آف شد. طبق این رده بندی در منطقه غرب آسیا، امارات و عربستان سهمیه 1+3 را دریافت کردند و ایران و قطر با سهمیه 2+2 راهی لیگ قهرمانان آسیا شدند.

قوانین مربوط به تعلق سهمیه به تیم های آسیایی برای سال های 2019 و 2020 و همچنین رده بندی باشگاهی کشورهای آسیایی در سال 2017 را که در معین سهمیه های این دو سال معین کننده بود، در تصاویر زیر می بینید:

با توجه به اینکه سهمیه ایران برای سال 2020 هم از قبل معین شده بود، این سؤال ایجاد می شود که رئیس فدراسیون فوتبال بر چه اساس از افزایش سهمیه ایران در لیگ قهرمانان صحبت نموده و گفته سهمیه 1+3 شده است؛ آن هم با پیشنهاد مشترک ایران و قطر که موضوع را کمی عجیب تر می نماید، چرا که سهمیه ها با پیشنهاد کشورها معین نمی شود و امتیاز هر کشور در رده بندی باشگاهی معین کننده تعداد سهمیه است.

با توجه به حضور پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان در فصل 2018، حضور استقلال در مرحله یک چهارم نهایی، حضور متوالی باشگاه های قطری در نیمه نهایی فصل 2018 و 2019، عدم حضور نمایندگان امارات در مراحل بالاتر و غیبت عربستانی ها در مرحله یک چهارم نهایی سال 2018، رده بندی باشگاهی ایران و قطر وضعیت بهتری نسبت به اماراتی ها و عربستانی ها پیدا نموده است. در حال حاضر بین تیم های منطقه غرب آسیا، قطر نخستین تیم است و سپس ایران رده بندی بهتری نسبت به سایر کشورها دارد. طبق این رده بندی می توان گفت که فوتبال ایران و قطر به زودی صاحب سهمیه 1+3 خواهند شد که براساس قوانین AFC این سهمیه برای سال های 2021 و 2022 خواهد بود چرا که سهمیه سال های 2019 و 2020 از قبل و طبق رده بندی سال 2017 معین شده بود.

اینجا دو مسئله وجود دارد و موضوع اول به این بخش از صحبت رئیس فدراسیون فوتبال بازمی شود که اعلام نموده سهمیه ایران بر اساس پیشنهاد مشترک با قطری ها افزایش یافته است. این که آیا سهمیه ها با پیشنهاد کشورها معین می شود یا امتیاز آنها، پاسخ با توجه به مستندات ارائه شده معین است؛ امتیاز کشورها سهمیه آنها را معین می نماید. موضوع بعدی این است که؛ سهمیه ایران برای چه سالی 1+3 شده است، آیا منظور رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان تعداد سهمیه های ایران در سال 2020 بوده یا این افزایش سهمیه مربوط به دو فصل 2021 و 2022 است؟ در این مورد هم براساس آنچه کنفدراسیون فوتبال آسیا معین نموده بود، فوتبال ایران سال آینده هم 2+2 سهمیه (2 سهمیه مستقیم و 2 سهمیه پلی آف) خواهد داشت.

روزنامه الاتحاد امارات نیز در گزارشی نوشته بود که سهمیه امارات به دلیل عملکرد باشگاه های این کشور برای دو فصل آینده کاهش خواهد یافت و این موضوع به نوعی تأییدکننده افزایش سهمیه ایران و قطر است.

در تصویر زیر، رده بندی فعلی باشگاهی کشورهای آسیایی را مشاهده می کنید که در معین سهمیه های آینده در لیگ قهرمانان آسیا معین کننده است:

صحبت های رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان در حالی صورت گرفته که او سال گذشته و پیش از فینال لیگ قهرمانان آسیا بین پرسپولیس و کاشیما، اعلام نموده بود سهمیه ایران با صعود پرسپولیس به فینال 1+3 شده است، اما چه شد که سهمیه ایران به 2+2 کاهش یافت؟ آیا سال گذشته هم ایران و قطر خودشان به کنفدراسیون فوتبال آسیا پیشنهاد داده بودند که سهمیه آنها به 2+2 کاهش پیدا کند و سال جاری تصمیم دیگری گرفته اند؟ ضمن اینکه مهدی تاج اعلام نموده پس از 10 سال مصوبه ای به پیشنهاد ایران و قطر منجر به افزایش سهمیه باشگاه های کشورمان به 1+3 شده است، اما در 10 سال اخیر فقط این فصل بود که سهمیه ایران 2+2 شد و در تمام این سال ها ایران 1+3 سهمیه داشت.

+

پریها: پریها | اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1632

به "همه چیز درباره افزایش سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا، رئیس فدراسیون فوتبال از کدام پیشنهاد صحبت می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره افزایش سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا، رئیس فدراسیون فوتبال از کدام پیشنهاد صحبت می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید