وقتی آب نبات تبدیل به بمبی وحشتناک می گردد!

به گزارش پرسینا بلاگ، مطالعه ای نو نشان می دهد که یک منبع اشعه ایکس فوق درخشان عجیب، که میلیون ها بار نورانی تر از خورشید است، قانون حد ادینگتون در علم فیزیک را زیر پا می گذارد.

وقتی آب نبات تبدیل به بمبی وحشتناک می گردد!

ناسا بیان کرد که جسمی عجیب 10 میلیون بار درخشان تر از خورشید، که فیزیک را به چالش می کشد، پیدا نموده است. اگر یک آبنبات بر روی سطح این ستاره نوترونی بیافتد، با انرژی برابر با هزار بمب هیدروژنی با آن برخورد خواهد نمود.

مطالعه ای تازه نشان می دهد که یک منبع اشعه ایکس فوق درخشان عجیب، که میلیون ها بار نورانی تر از خورشید است، قانون حد ادینگتون در علم فیزیک را زیر پا می گذارد.

اخترشناسان این قانون شکنان را منابع پرتو ایکس بسیار روشن (ULXs) می نامند و آن ها تقریبا 10 میلیون برابر بیشتر از خورشید انرژی از خود ساطع می نمایند. این میزان انرژی، یک قانون معروف فیزیک به نام حد ادینگتون را نقض می نماید؛ این قانون تعیین می نماید چیزی با یک مقدار تعیین، چقدر می تواند روشن باشد.

دانشمندان انتظار دارند که اگر چیزی فراتر از حد ادینگتون بروند، منفجر شده و تکه تکه گردد. با این حال، طبق بیانیه ناسا، ULX ها به طور منظم 100 تا 500 بار از این حد فراتر می روند و دانشمندان را متحیر نموده اند.

مشاهدات تازه منتشر شده در نشریه The Astrophysical Journal از آرایه تلسکوپ طیف سنجی هسته ای ناسا NuSTAR))، که دنیا را در پرتو های اشعه ایکس پرانرژی می بیند، تأیید کرد که قطعاً یک ULX خاص به نام M82 X-2 وجود دارد که بسیار درخشان است. در تئوری های قبلی آمده بود که روشنایی شدید می تواند نوعی خطای دید باشد، اما این جسم تازه نشان می دهد که اینطور نیست و این ULX در واقع به نوعی محدودیت ادینگتون را زیر پا می گذارد.

به اعتقاد ستاره شناسان ULX ها می توانند سیاهچاله باشند، اما M82 X-2 جرمی است که به عنوان ستاره نوترونی شناخته می گردد. ستاره های نوترونی هسته های به جای مانده و مرده از ستارگانی مانند خورشید هستند.

یک ستاره نوترونی آنقدر متراکم است که جاذبه روی سطح آن تقریبا 100 تریلیون بار قوی تر از جاذبه زمین است. این جاذبه شدید به این معنا است که هر ماده ای که جذب سطح این ستاره مرده گردد، اثر انفجاری خواهد داشت.

طبق گفته ناسا: اگر یک آبنبات بر روی سطح یک ستاره نوترونی بیافتد، با انرژی برابر با هزار بمب هیدروژنی با آن برخورد خواهد نمود.

مطالعه تازه نشان می دهد که M82 X-2، هر سال در حدود 1.5 برابر زمین ماده مصرف می نماید، و این ماده را از یک ستاره در همسایگی خود دریافت می نماید. زمانی که این حجم از ماده به سطح ستاره نوترونی برخورد کند، روشنایی زیادی که خارج از نمودار است را فراوری می نماید، و این همان چیز است که اخترشناسان دیده اند.

تیم تحقیقاتی بر این باور هستند که با توجه به شواهد موجود، باید چیزی در خصوص M82 X-2 وجود داشته باشد که به آن اجازه می دهد تا قوانین را تغییر داده و محدودیت ادینگتون را بشکند. در حال حاضر نظر آن ها این است که میدان مغناطیسی قوی ستاره نوترونی، شکل اتم های آن را تغییر داده و به ستاره اجازه می دهد حتی با روشن و روشن تر شدن آن، به یکدیگر بچسبند.

ماتئو باچتی، اخترفیزیکدان رصدخانه نجومی کالیاری در ایتالیا و نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: این مشاهدات به ما اجازه می دهند تا اثرات این میدان های مغناطیسی بسیار قوی که با فناوری های فعلی روی زمین، هرگز قادر به بازفراوری آن نیستیم را ببینیم. این از زیبایی های نجوم است. ما واقعا نمی توانیم برای دریافت پاسخ های سریع، آزمایش هایی را ترتیب دهیم؛ و باید منتظر بمانیم تا کیهان راز های خود را به ما نشان دهد.

منبع: خبرآنلاین

منبع: فرادید
انتشار: 27 فروردین 1402 بروزرسانی: 27 فروردین 1402 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 8235

به "وقتی آب نبات تبدیل به بمبی وحشتناک می گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی آب نبات تبدیل به بمبی وحشتناک می گردد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید