پذیره نویسی eft دولتی چگونه انجام می شود؟

به گزارش پرسینا بلاگ، فرهاد دژپسند در گفت وگوی ویژه خبری درباره واگذاری سهام دولت از طریق صندوق واسطه گری مالی یکم (صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس ETF) و آزاد سازی سهام عدالت اظهار کرد: اولین برنامه من در حوزه خصوصی سازی، آسیب شناسی در روش های واگذاری و روش های قیمت گذاری بود. بهترین نوع خصوصی سازی، خصوصی سازی است که بر مبنای تامین مالی نباشد، بلکه برای کارایی بیشتر و تسهیل مردم در حکمرانی اقتصاد است. با این رویکرد دارایی های در اختیار دولت را به عامه مردم و بخش خصوصی واگذار می کنیم.

پذیره نویسی eft دولتی چگونه انجام می شود؟

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: در اولین مرحله از واگذاری، بالغ بر 23 هزار میلیارد تومان از باقیمانده سهام دولت از طریق فروش واحد های سرمایه گذاری صندوق واسطه گری مالی یکم با اعمال 20 درصد تخفیف به مردم واگذار می شود و میزان سهامی که به هر فرد تعلق می گیرد به میزان مشارکت آنان در این فراخوان بستگی خواهد داشت. متقاضیان تا سقف یک تا دو میلیون تومان برای یک صندوق تا بیشتر از یک صندوق می توانند این تخفیف 20 درصدی را داشته باشند.

ارزش آوری 430 هزار میلیارد تومانی سهام عدالت برای بورس

وزیر اقتصاد افزود: آزاد سازی سهام عدالت در شرایط حاضر از دو جنبه دارای اهمیت است؛ یکی از این نظر که در شرایط بحران ناشی از کرونا، آزاد سازی این سهام می تواند گشایشی در کار مردم محسوب شود و از سوی دیگر اینکه در شرایط فعلی بازار سرمایه و صعود شاخص های بورس کشور، این موضوع می تواند موجب تعمیق و رونق هر چه بیشتر این بازار شود که با آزادسازی سهام عدالت معادل 430 هزار میلیارد تومان به ارزش بازار سرمایه افزوده شده است.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال 1399 کل کشور به دولت اجازه داد، در یک دوره مدت دار، مدیریت صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس را دولت بر عهده گیرد که هدف آن هم مشارکت دادن همزمان عامه مردم و فعالان بازار بورس و هم کاهش ریسک برای خریداران است.

وزیر اقتصاد گفت: تمام اقدامات مربوط به صندوق اول در قالب ETF که انجام شد و بعد از اعلام توزیع سهام برای صندوق یکم، آگهی صندوق دوم را اعلام می کنیم.

مردمی کردن اقتصاد با واگذاری اموال دولتی

دژپسند اظهار کرد: همه اقشار ایران باید از واگذاری اموال دولتی در قالب صندوق های ETF در این زمینه مطلع باشند که برای تحقق این امر، از فضای مجازی، صداوسیما استفاده خواهد کرد. یکی از اهداف عرضه سهام دولت در صندوق های ETF مردمی کردن اقتصاد است. جامعه هدف این واگذاری توده مردم است و باید ریسک مدیریت شود که برای همین است که صندوق های ETF را برای واگذاری اموال دولتی انتخاب کردیم تا بر آن ها نظارت داشته باشیم و نظارت بر این واگذاری ها تا سرانجام برنامه ششم توسعه ادامه خواهد داشت.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه آزادسازی سهام صندوق های ETF برای مردم از دو ماه بعد شروع خواهد شد، افزود: محل خرج این درآمد در بودجه تعیین خواهد شد. در شرایط تحریم و تجربه بودجه بدون نفت به معنای واقعی و همزمان با مضایق ناشی از همه گیری کرونا و در شرایطی که نمی توانیم بودجه را رها کرده و از بانک مرکزی استقراض کنیم، واگذاری سهام دولت در شرکت های بورسی، بهترین اقدام است که ضمن تامین مالی دولت، کوچک سازی دولت، مردمی کردن اقتصاد و ارتقای کارایی را هم محقق می کند.

صدور روزانه 100 هزار کد بورسی

وی ادامه داد: در حال حاضر روزانه یکصد هزار نفر کد بورسی دریافت می کنند و این رقم طی دو هفته آینده با تقویت زیرساخت ها که در دست اجرا است به آمار یک میلیون کد بورسی در روز افزایش خواهد یافت. درباره اپلیکیشن احراز هویت غیرحضوری نیز در حال تصمیم گیری نهایی هستیم که با اجرای این برنامه شاهد سرعت بالاتری در پذیرش ها خواهیم بود.

دژپسند با بیان اینکه در سال گذشته درآمد ناشی از خصوصی سازی معادل 118 درصد بوده که بیش از میزان مصوب بوده است که امسال 2500 میلیارد تومان درآمد از عرضه های شناور داشتیم.

باز شدن نماد پدیده شاندیز از شنبه

وزیر اقتصاد درباره بسته شدن برخی از نماد ها در بورس، با بیان اینکه نحوه دقیق آزادسازی سهام عادات تا دوشنبه هفته آینده نهایی خواهد شد، اظهار کرد: در فرایند نظارت بر بازار سرمایه ممکن است شرایط و مشکلتی پیش بیاید تا برخی از نماد ها بسته شوند زیرا، در غیر اینصورت باقی نماد ها ضرر می بینند. نماد پدیده شاندیز از شنبه باز می شود و شروع به فعالیت می کند.

90 درصد مشمولان خواستار مدیریت مستقیم سهام عدالت

وی افزود: حدود 90 درصد مشمولان سهام عدالت خواستار مدیریت مستقیم سهام عدالت هستند، البته قصدی برای خرید مجدد سهام عدالت از سوی دولت وجود ندارد، حتی پیشن ها بازارگردانی سهام عدالت از سوی بانک های دولتی نیز مطرح شد که به شدت با آن مخالفت کردم. بایستی به مردم تاکید کنم که ترکیب شرکت های سهام عدالت سبد ارزشمند است.

دژپسند با بیان اینکه، از لحاظ قانونی برای افرادی که مشمول سهام عدالت نیستند کاری نمی شود کرد، گفت: پیشنهاد من این است که مردم از فرصت ایجاد شده در خصوص ETF های دولتی به خوبی استفاده کنند.

وزیر اقتصاد در سرانجام سخناش اظهار داشت: 30 شرکت سهام عدالت استانی وجود دارد که هر چه سریع تر باید وارد بورس شوند تا در سریعترین زمان ممکن شیرینی سهام عدالت عاید مشمولان و مردم شود.

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4349

به "پذیره نویسی eft دولتی چگونه انجام می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پذیره نویسی eft دولتی چگونه انجام می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید