چگونه ترس بر انتقال ویروس کرونا تاثیر می گذارد؟

به گزارش پرسینا بلاگ، محققان دانشگاه نیویورک در تازه ترین مطالعات خود اندازه تاثیر ترس بر توسعه بیماری کرونا را مورد بررسی قرار داده و به نتایج قابل تاملی دست یافتند.

چگونه ترس بر انتقال ویروس کرونا تاثیر می گذارد؟

از وبسایت سازمان بهداشت جهانی تماشا نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، یک مدل ریاضی نو برای پیش بینی شیوع بیماری های عفونی شامل ترس (هم از بیماری و هم از واکسن) برای درک بهتر اینکه چگونه همه گیری ها می توانند در موج های متعدد عفونت ها رخ دهند، مانند مواردی که با کووید-19 مشاهده می کنیم، با نام مدل بیماری های سه گانه و ترس ها از طریق محققان دانشکده بهداشت عمومی جهانی دانشگاه نیویورک NYU پیشرفته و در مجله The Royal Society Interface منتشر شده است.

رفتار های انسانی مانند فاصله گذاری اجتماعی (که مانع از توسعه می شود) و امتناع از واکسن (که باعث ترویج آن می شود) پویایی همه گیری ها را برای قرن ها شکل داده است؛ با این حال مدل های سنتی اپیدمی به طور چشمگیری رفتار های انسانی و ترس ها را نادیده گرفته اند.

جاشوا اپستاین، استاد اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی جهانی NYU، مدیر موسسه آزمایشگاه مدل سازی مبتنی بر عامل NYU و نویسنده اصلی این مطالعه گفت: احساساتی مانند ترس می تواند بر رفتار منطقی غلبه کرده و تغییرات رفتاری غیر سازنده را ایجاد کند. ترس از یک بیماری مسری می تواند نحوه رفتار افراد مستعد را تغییر دهد؛ آن ها ممکن است برای محافظت از خود اقدامی انجام دهند، اما با از بین رفتن ترس، ممکن است این اقدامات پیشگیرانه را زودتر از موعد کنار بگذارند.

به نام مثال ترس از ابتلا به ویروسی مانند سارس-کوو2 می تواند باعث شود افراد سالم در خانه خود را قرنطینه کرده و از ماسک استفاده کنند و به این ترتیب از توسعه جلوگیری می شود، اما زمانی که میزان شیوع کاهش می یابد، ترس می تواند از بین برود و سبب شود خیلی زود قرنطینه یا ماسک را کنار بگذارند، در حالی که هنوز تعداد زیادی از افراد آلوده در گردش هستند. این سوخت لازم را به شکل افراد مستعد، روی توده ریخته و موج نوی را رقم می زند.

به همین ترتیب ترس از کووید-19 میلیون ها نفر را به واکسیناسیون برانگیخته است، اما با مهار توسعه واکسن ها و به همراه آن ترس از بیماری، ممکن است افراد از واکسن بیشتر از بیماری بترسند و واکسیناسیون را کنار بگذارند و دوباره باعث احیای بیماری شوند.

برای اولین بار، مدل سرایت سه گانه این پویایی روانی را با پویایی بیماری مرتبط می کند و مکانیسم های رفتاری نوی را برای ماندگاری همه گیر و امواج متوالی عفونت کشف می کند.

اپشتاین می گوید: اگر ترس از کووید-19 بیش از ترس از واکسن باشد، ممکن است باعث واکسیناسیون شود و بنابراین ویروس را سرکوب می کند، اما اگر افراد فکر می کنند واکسن ترسناک تر از بیماری است یا در مورد جدی بودن کووید-19 تردید کنند و یا به دلیل ترس های بی اساس از واکسن که با اطلاعات غلط تغذیه می شود، بر اساس مدل ما افراد از واکسن اجتناب می کنند و یک چرخه نو بیماری می تواند رشد کند.

اپشتاین اضافه کرد: ما شاهد اجرای این بازی در زمان واقعی در مناطقی هستیم که میزان واکسیناسیون کمتری دارد، جایی که نوع دلتا به سرعت در حال توسعه است و موارد در حال افزایش است. مدل ریاضی ایجاد شده از طریق اپشتاین و همکارانش عوامل رفتاری مانند نسبت جمعیتی که از بیماری یا واکسن می ترسند و اینکه چگونه عوارض جانبی ناشی از واکسیناسیون علاوه بر در نظر گرفتن میزان انتقال بیماری، درصد جمعیت واکسینه شده و میزان واکسیناسیون می تواند باعث ایجاد ترس شود؛ این در حالی است که مدل ما تشخیص می دهد که ترس ماندگار نیست و می تواند در نتیجه اطلاعات نادرست یا به روزرسانی های هشداردهنده در جمعیت توسعه یابد یا با گذشت زمان یا اخبار اطمینان بخش محو شود.

او گفت: علوم اعصاب نشان می دهد که ترس خود می تواند مسری باشد، اما ترس نیزمی تواند از بین برود. در مدل ما افراد ممکن است بر ترس خود از بیماری و واکسن با گذشت زمان یعنی هنگامی که شیوع بیماری کاهش می یابد، یا از تعامل با بهبودیافتگان غلبه کنند. افرادی که واکسن دریافت کرده بودند حداقل عوارض جانبی را داشته اند.

این مدل نشان می دهد که این دو ترس به گونه ای تکامل یافته و با یکدیگر تعامل دارند. این پویایی ها، به نوبه خود می توانند انتقال بیماری را تقویت یا سرکوب کنند که بر رفتار تاثیر گذاشته، باعث ایجاد مجدد بیماری و امواج متعدد می شود.

ارز هاتنا، استادیار بالینی اپیدمیولوژی در مدرسه بهداشت عمومی NYU و یکی دیگر از محققان این مطالعه گفت: مدل سرایت سه گانه ما از عصب شناسی یادگیری ترس، انقراض و انتقال استفاده می کند تا مکانیسم های نوی را برای موج های همه گیر متعدد از نوعی که در همه گیری فعلی سارس-کوو2 مشاهده می کنیم و روش های نو برای کاهش میزان توسعه آن نشان دهد.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7761

به "چگونه ترس بر انتقال ویروس کرونا تاثیر می گذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه ترس بر انتقال ویروس کرونا تاثیر می گذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید