چگونه فیلتر سیستم تهویه هوا را تمیز کنیم!

به گزارش پرسینا بلاگ، استفاده از سیستم تهویه هوا در جهت ایجاد کیفیت هوای مناسب، تنظیم دما و رطوبت محیط از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با توجه به موارد ذکر شده استفاده از این سیستم برای ایجاد فضایی مطلوب، کارآمد و موثر می باشد. سیستم تهویه هوا انواع مختلفی دارد که با توجه به کارکرد استفاده از این سیستم ویژگی های متفاوتی را دارا می باشد. بدون شک یکی از ملزومات استفاده از سیستم تهویه هوا، تمیز کردن فیلتر این دستگاه می باشد. اما قبل از آن که نسبت به تمیز کردن فیلتر سیستم های تهویه هوا اقدام نمایید، باید از دارا بودن قابلیت فیلترها برای انجام این کار اطمینان حاصل کنید. چرا که فیلترهای بعضی از سیستم های تهویه هوا این قابلیت را ندارند. انجام این کار به طور منظم می تواند بر طول عمر دستگاه تاثیرگذار باشد. از این رو در این مطلب از ما راهکارهایی برای انجام این کار در اختیار شما قرار خواهیم داد. برای آشنایی با این راهکارها در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

چگونه فیلتر سیستم تهویه هوا را تمیز کنیم!

آموزش تمیز کردن فیلتر سیستم تهویه هوا

همان گونه که قبلا نیز اشاره شد، در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که آیا فیلتر دستگاه تهویه هوا، قابلیت جداسازی و تمیز کردن را دارد! در این جهت باید از دفترچه راهنمای دستگاه مورد نظر یاری بگیرید. در این دفترچه تمام خصوصیات دستگاه به طور کامل بیان شده است.

در صورتی که دستگاه این قابلیت را داشت، در ابتدا باید آن را به طور کامل خاموش کنید. هیچ گاه در زمان روشن بودن دستگاه نسبت به تمیز کردن فیلترهای آن اقدام نکنید. چرا که انجام این کار باعث می گردد، هوای اطراف که به نوعی فیلتر نشده می باشد، وارد دستگاه گردد. در این صورت دستگاه تمام گرد و غبار موجود در محیط را به درون خود می کشد. هم چنین تا زمانی که فیلترها را پس از تمیز کردن در جای خود قرار نداده اید، از دستگاه تهویه هوا استفاده نکنید.

در این مرحله محل قرار گیری فیلترهای دستگاه تهویه هوا را آنالیز کنید. در دستگاه های بزرگ عموما فیلترها در راستای طول داکت قرار دارند. احتمالا برای جداسازی فیلترها احتیاج به باز کردن چند پیچ داشته باشید. در دستگاه های تهویه هوای کوچک که در داخل پنجره قرار می گیرند، پنجره جلوی دستگاه را می توان با استفاده از لبه چاقو جدا نموده و به راحتی فیلترها را تمیز کرد. برای تمیز کردن فیلترهای دستگاه های تهویه هوایی که به دیوار نصب می شوند، در ابتدا باید پنل جلوی دستگاه برداشته گردد تا به فیلترها دسترسی داشته باشید. برای جلوگیری از آسیب زدن به دستگاه بهتر است از اطلاعات دستورالعمل شرکت سازنده استفاده نموده و چگونگی دسترسی به فیلتر را ارزیابی کنید.

تمیز کردن فیلتر سیستم تهویه هوا با جارو برقی

از جمله روش هایی که می توانید با استفاده از آن نسبت به پاکسازی فیلترهای دستگاه های تهویه هوا اقدام نمایید، استفاده از جاروبرقی می باشد. برای انجام این کار تنها ضروری است فیلترها را جدا نموده و با استفاده از جاروبرقی گرد و غبار و آلودگی سطح آن ها را پاک کنید. بعد از انجام این کار می توانید فیلتر را در سرجای خود قرار دهید. در صورتی که تمیز کردن فیلترها در فواصل منظم انجام گردد، میزان گرد و غبار نشسته بر روی فیلتر به اندازه ای نیست که قابل مشاهده باشد. هم چنین توجه داشته باشید که امکان خارج کردن تمام گرد و غبارها از سطح فیلترهای دستگاه های تهویه هوا نیز وجود ندارد. این روش برای تمیز کردن فیلترها در فواصل زمانی منظم کارآمد می باشد.

تمیز کردن فیلتر سیستم تهویه هوا با استفاده از آب

اگر بعد از تمیز کردن فیلترها احساس کردید هنوز به تمیز کردن بیش تری احتیاج دارند، می توانید نسبت به شستن آن ها اقدام نمایید. در ابتدا فیلترهای دستگاه های تهویه هوا را جدا کنید. در مرحله بعد مخلوطی از آب و سرکه تهیه نمایید. توجه داشته باشید، میزان آب و سرکه باید به یک اندازه باشد. برای مثال در صورتی که از پنج فنجان آب استفاده نموده اید، به میزان پنج فنجان نیز از سرکه بهره ببرید. راه خروجی سینک ظرفشویی را بسته و محلولی که آماده نموده اید را داخل آن بریزید و فیلترها را درون آن قرار دهید. سپس به مدت یک ساعت اجازه دهید فیلترها در محلول آب و سرکه باقی بمانند. در صورتی که فیلترها جرم زیادی گرفته بود اجازه دهید به مدت دو ساعت در محلول باقی بماند. بعد از تمیز شدن فیلترها اجازه دهید به طور کامل خشک شده و سپس آن ها را در جای خود قرار دهید. به جای استفاده از آب و سرکه نیز می توانید از مخلوط آب و کمی مایع ظرفشویی استفاده نمایید. این میزان باید به اندازه ای باشد که روی فیلترها را بپوشاند.

در صورتی که فیلترها اندازه بزرگی داشته و امکان شستشوی آن ها در داخل سینک ظرفشویی وجود ندارد، می توانید در محیط باز و از طریق شیلنگ آب نیز نسبت به شستشوی آن ها اقدام نمایید. توجه داشته باشید که برای انجام این کار آب نباید فشار زیادی داشته باشد. چرا که در این صورت به فیلترها آسیب وارد می نماید. همان گونه که در تصویر نیز مشاهده می نمایید، برای انجام این کار دست خود را به حالت زیگ زاگ بر روی فیلتر حرکت دهید. در صورتی که سر دوش جداشونده در اختیار دارید، می توانید این کار را در داخل حمام نیز انجام دهید. در صورتی که میزان گرد و غبار نشسته بر روی فیلترها زیاد می باشد، می توانید مقداری جوش شیرین بر روی آن ها ریخته و سپس نسبت به تمیز کردن آن ها اقدام نمایید.

سیستم اتوماتیک تمیز کننده فیلتر تهویه هوا

بعضی از سیستم های تهویه هوای مدرن قابلیت تمیز کردن اتوماتیک دارند. در ساختار داخلی این گونه سیستم های تهویه هوا از یک براش برای تمیز کردن فیلترها استفاده شده است. در صورتی که سیستم هوا از چنین قابلیتی برخوردار است، می توانید آن را به طور اتوماتیک تنظیم کنید.

مدل های مختلف سیستم تهویه هوا، روش های مختلفی برای تمیز کردن دارند. بعضی از فیلترها هر دو هفته یک بار احتیاج به تمیز کردن دارند. در بعضی مدل های دیگر تنها ضروری است هر سی روز یکبار نسبت به پاکسازی آن ها اقدام نمایید. در مقابل بعضی دیگر احتیاج به پاکسازی و تمیز کردن تنها یک الی چهار بار در سال دارند. برای آگاهی از این موضوع باید به دفترچه راهنمای دستگاه مورد نظر رجوع کنید.

با وجود مراقبت های لازم از فیلترها ممکن است آن ها دچار آسیب دیدگی شوند. در این صورت بهتر است آن ها را با نمونه های جدید جایگرین کنید.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: ساختمانچی
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2689

به "چگونه فیلتر سیستم تهویه هوا را تمیز کنیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه فیلتر سیستم تهویه هوا را تمیز کنیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید