چگونه کمبود یا نقص ایمنی بدن را در طول سفر کنترل کنیم؟

به گزارش پرسینا بلاگ، کمبود ایمنی به معنای عملکرد ضعیف سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت ها است. آیا با وجود چنین مسئله ای می توان راه سفر را در پیش گرفت؟

چگونه کمبود یا نقص ایمنی بدن را در طول سفر کنترل کنیم؟

اصطلاح کمبود ایمنی یا نقص ایمنی دربرگیرنده طیف گسترده ای از نقص هایی است که ممکن است در سیستم ایمنی بدن ایجاد شود. عفونت، اصلی ترین دلیل به خطر افتادن سلامت ایمنی است، اما خطر عفونت ها متفاوت هستند و به نوع و مرحله بیماری، درمان های سرکوب کننده ایمنی، و اینکه آیا مقداری یا همه سیستم ایمنی تحت تاثیر قرار گرفته باشد، بستگی دارد. در ادامه به شکل ها، و نحوه کنترل این بیماری در سفر می پردازیم.

کمبود ایمنی

از جمله مثال های مربوط به کمبود ایمنی عبارتند از:

 • کمبود ایمنی اولیه یا ذاتی
 • کمبود ایمنی ثانویه:

مانند بیماری هایی چون بیماری های خودایمنی، رماتیسم، ایدز، التهاب روده، پسوریازیس، و نارسایی مزمن کلیه. همچنین استفاده از داروهای سرکوب کننده ایمنی

نارسایی طحال

بدخیمی/ سرطان ها

عفونت های بعد از پیوند اعضا

قوانین کلی

بررسی پزشکی

حداقل 8 هفته پیش از سفر با پزشک خود مشورت کنید.

کاهش خطر بیماری هایی مربوط به سفر

واکسیناسیون تنها راه کاهش خطر بیماری های مربوط به سفر نیست. راهنمایی های مربوط به کاهش خطر و مسائل سلامت را بررسی کنید، بخصوص زمانی که امکان تزریق برخی واکسن ها نیست، یا واکسن ها تاثیری بر ایمنی نداشته باشند.

عفونت دستگاه گوارشی

درباره توصیه های مربوط به آب و غذا، با پزشک خود صحبت کنید تا از خطر ابتلا به عفونت هایی که چه واکسن داشته باشند چه نداشته باشند (مانند هپاتیت A) در امان باشید.

عفونت دستگاه تنفسی

 • به بیشتر مسافرانی که کمبود ایمنی دارند توصیه می شود که با مشورت دکتر، خود را در برابر سینه پهلو و آنفولانزا واکسینه کنند.
 • خطر بیشتر بیماری های دستگاه تنفسی را می توان به کمک رعایت بهداشت دست ها، خودداری از تماس مستقیم با افراد بیمار، جلوگیری از تماس با ترشحات چشم، بینی و دهان (برای مثال هنگام سرفه و عطسه).کاهش داد.

عفونت های ناشی از نیش حشرات

 • بسکمک از عفونت های ناشی از نیش حشرات واکسن ندارند. جلوگیری از نیش حشرات بهترین راه برای کاهش این خطر است.
 • مالاریا. مسافرانی که دارای کمبود ایمنی هستند در معرض خطر ابتلا به مالاریا نیستند، اما عواقب این عفونت می تواند بسیار شدید باشد. درباره خطرات این عفونت ها و جلوگیری از نیش حشرات اطلاعات کافی کسب کنید. مطمئن شوید که استفاده از داروهای ضدمالاریا با داروهای خودتان اختلال نداشته باشند.

قرار گرفتن در معرض خورشید

سعی کنید خیلی در معرض نور خورشید نباشید زیرا:

 • کمبود ایمنی می تواند به افزایش خطر تومور، بخصوص تومورهای پوستی، کمک کند.
 • ممکن است داروهای سرکوب کننده ایمنی، حساسیت به خورشید را به عنوان عوارش جانبی، افزایش دهند.

کمک های اولیه

زخم شدن پوست و عفونت، رایج ترین اتفاقات در بین ماسفران هستند. شما باید با ابتدایی ترین روش های کمک های اولیه آشنا باشید.

تصادف و جراحت

جراحت های ناشی از تصادف و درگیری بدترین خطراتی هستند که در طول سفر می توانند اتفاق بی افتد. بنابراین مهم است که با یک برنامه ریزی دقیق، این خطرات را کاهش دهید.

بیمه سفر و دسترسی به مراقبت های پزشکی

حتما مشمول بیمه ای شوید که دربرگیرنده استرداد پزشکی باشد. همچنین، باید پیش از سفر از چگونگی دسترسی به مراقبت های پزشکی در طول سفر مطمئن شوید.

سفر با دارو

بیشتر مسافران دارای کمبود ایمنی، باید به طور منظم دارو مصرف کنند. شما باید با مسائل و مسائل مربوط به سفر با دارو، پیش از سفر، به طور کامل آگاه باشید.

واکسیناسیون

توصیه های مربوط به واکسیناسیون هنگام سفر، برای افرادی که کمبود ایمنی دارند، مانند توصیه هایی است که به افراد عادی می شود. با وجود این باید آگاه باشید که:

 • برخی واکسن ها مانند تب زرد، را نمی توان به راحتی به افرادی که دارای کمبود ایمنی هستند تزریق کرد. البته بستگی به شرایط و داروهای مصرفی افراد دارد. این مسئله را حتما با پزشک در میان بگذارید.
 • واکنش ایمنی به واکسن ها می تواند کاهش یابد، یا خیلی دیر اثر کرده و همان تاثیر هم خیلی زود از بین برود.
 • ممکن است نیاز به دوز یادآور باشد.
 • واکسن زدن ایمنی را ضمانت نمی کند. شما باید دیگر توصیه های پیشگیری را دنبال کنید
 • پیش از سفر اطلاعات خود را درباره واکسن هایی که به شما مربوط می شوند به روزرسانی کنید. می توانید اینن مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید
منبع: کجارو / fitfortravel.nhs.uk
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7998

به "چگونه کمبود یا نقص ایمنی بدن را در طول سفر کنترل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه کمبود یا نقص ایمنی بدن را در طول سفر کنترل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید