یک نکته بسیار مهم درباره مردان نابارور

به گزارش پرسینا بلاگ، ایسنا/ رییس انجمن اورولوژی با بیان اینکه حدود 15 درصد زوج ها دچار ناباروری هستند، گفت: بسیاری از ناباروری ها اکثرا با مراجعه به موقع به پزشک متخصص قابل پیشگیری و درمان است.

یک نکته بسیار مهم درباره مردان نابارور

دکتر سید جلیل حسینی متخصص ارولوژی و فلوشیپ ترمیمی با اشاره به علل ناباروری در مردان، با بیان اینکه مساله عقیم بودن مردان مساله ای قابل پیشگیری است، اظهار کرد: متاسفانه در جامعه ما همواره عدم باروری زوجین را متوجه خانم ها می دانند؛ در حالیکه مشکل ناباروری زوجین به صورت مساوی و 50 درصدی به هر دو طرف بازمی شود، ولی متاسفانه طی سال ها این جفای تاریخی در حق زنان ایرانی روا داشته شده که اصلاح آن نیازمند فرهنگ سازی است.

وی با بیان اینکه بر اساس مطالعات حدود 15 درصد زوج ها دچار ناباروری هستند و در صورت مراجعه به پزشک مسائل شان مرتفع می شود، افزود: ناباروری مردان می تواند علل ژنتیک داشته و یا بر اثر حوادث و یا برخی جراحی ها رخ داده باشد که اکثرا با مراجعه به موقع به پزشک متخصص قابل درمان است.

این متخصص با بیان اینکه 50 درصد علت ناباروری زوجین به مردان بازمی شود، گفت: زوجین نابارور باید با مراجعه به پزشک و مراکز درمانی علت را مشخص کنند. بسیاری از این ناباروری ها با توصیه هایی قابل پیشگیری بوده و برخی با روش های دارویی، اعمال جراحی و سایر درمان های ساده تا پیچیده مانند میکرو اینجکشن در مراکز ناباروری قابل درمان است.

وی با اشاره به برخی از ناباروری ها با منشاء ژنتیکی، شرح داد: امروزه درمان های ژنتیکی در ناباروری های بسیار سخت و پیشرفته انجام می شود. ناباروری درصدی از مردان علل ژنتیکی دارد که برخی با روش میکرو اینجکشن قابل درمان است. در این روش اسپرم داخل تخمک تزریق شده و قبل از اینکه جنین برای گذراندن دوران بارداری داخل رحم جاگذاری شود، مجددا از لحاظ ژنتیک بررسی می شود، به عبارت دیگر با استفاده از روش PGD جنین هایی منتقل می شوند که اختلالات ژنتیک کمتری دارند.

حسینی با بیان اینکه در زمینه درمان ناباروری زوجین پیشرفت های خوبی در سطح جهان و داخل کشور اجرا شده است، گفت: در مرکز تحقیقات بهداشت باروری نیز سعی شده تا ضمن برقراری ارتباط با جامعه، آخرین دستاوردها و نکات سلامتی منتقل شود و در این میان امیدواریم که فعالیت های اجرا شده بتواند سهم بسزایی در ارتقای سلامت جامعه داشته باشد.

رییس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری در خاتمه با اشاره به برقراری ارتباط با مراکز تحقیقاتی فعال در داخل و خارج از کشور، تاکید کرد: موفقیت در زمینه ارتقای سلامت مردان و اجرایی شدن طرح های تحقیقاتی نیازمند همکاری و پشتیبانی بیشتر سازمان های دولتی و به خصوص معاونت بهداشتی وزارت بهداشت با مراکز تحقیقاتی است.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: همگردی
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4781

به "یک نکته بسیار مهم درباره مردان نابارور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک نکته بسیار مهم درباره مردان نابارور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید