آپارتمان در هسته تاریخی پایتخت چند؟

به گزارش پرسینا بلاگ، خبرنگاران: بازار مسکن پایتخت در منطقه 12 تهران چند ماهی است که از رمق افتاده و تعداد معاملات در این منطقه بسیار اندک است.

آپارتمان در هسته تاریخی پایتخت چند؟

به گزارش خبرنگاران بر اساس گزارش رسمی بانک مرکزی، در منطقه 12 پایتخت که یکی از مناطق واقع در نیمه جنوبی هسته مرکزی شهر است، طی مهر ماه 96 فقره و در آبان ماه فقط 82 فقره معامله انجام و ثبت شده است. منطقه 12 اگرچه یکی از قدیمی ترین مناطق شهر تهران است که سابقه سکونت در آن به نسبت اغلب مناطق مصرفی در شرق و غرب تهران که این روزها هواداران زیادی در بازار مسکن دارد، بسیار بیشتر است؛ اما به دلیل اینکه کاربری غالب در بخشی از نواحی این منطقه تحت تاثیر قرار دریافت بازار بزرگ در آنجا تغییر نموده و املاک مسکونی به عنوان انبار، دفتر فروش و کارگاه های بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد، ساکنان این منطقه از پدیده شب مردگی رنج می برند. از طرفی محدودیت های ساخت و ساز به دلیل بافت ارزشمند تاریخی واقع در بعضی از نواحی منطقه 12 نیز در مهاجرت ساکنان از این منطقه و تشدید شب مردگی آن اثرگذار بوده است.

دافعه شب مردگی در مناطقی از شهر از جمله منطقه 12 بر شرایط بازار مسکن در این مناطق نیز اثرگذاشته و رغبت به سکونت در بسیاری از محله های این منطقه رو به کاهش است. اما در این میان محله هایی از منطقه 12 هستند که همچنان با غلبه کاربری مسکونی، انتخاب خانواده هایی هستند که اغلب از چند نسل قبل در این محله ساکن بوده و هستند. بخش هایی از محله بهارستان، خیابان آبشار، میدان خراسان، خیابان ایران، میدان شهدا، خیابان زرین نعل و... از جمله نقاطی هستند که بافت غالب در آنها مسکونی است و بخشی از معاملات بازار مسکن به آنها اختصاص دارد. با این حال واسطه ها می گویند تعداد معاملات در این محله ها انگشت شمار شده است و حتی قیمت گذاری مناسب از سوی فروشندگان نیز نتوانسته تاثیر مثبتی بر حجم معاملات در این منطقه بگذارد. قیمت آپارتمان نوساز در نواحی مختلف این منطقه از مترمربعی 6 یا 7 میلیون تا 15 میلیون تومان است که قیمت های بالاتر به مناطق اصیل تر و با غلبه بافت مسکونی تعلق دارد و بعضا با قیمت مناطق مصرفی در شرق تهران نیز نزدیک است. پایین ترین قیمت های این دامنه نیز مربوط به بافتی از منطقه 12 است که کاربری کسب و کار غالب است و با تجمع آسیب های اجتماعی روبه رو است.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2748

به "آپارتمان در هسته تاریخی پایتخت چند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آپارتمان در هسته تاریخی پایتخت چند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید