ارتباط استاتین ها با صدمات ناشی از شیمی درمانی سرطان سینه

به گزارش پرسینا بلاگ، نتایج مطالعه جدید نشان می دهد استاتین ها کاهنده کلسترول که به پیشگیری از بیماری قلبی کمک می کنند می توانند از قلب زنان در مقابل آسیب ناشی از برخی دارو های سرطان سینه محافظت نماید.

ارتباط استاتین ها با صدمات ناشی از شیمی درمانی سرطان سینه

به گزارش ، این مطالعه متمرکز بر زنان کانادایی بود که تحت درمان با دارو های شیمی درمانی موسوم به آنتراسایکلین ها یا داروی Herceptin بودند. اگرچه این نوع درمان ها جان بیمار را نجات می دهند، اما می توانند به قدری به ماهیچه قلب آسیب برسانند که در نهایت منجر به نارسایی قلبی شوند.

محققان دریافتند زمانی که زنان در طول دوره درمان، استاتین ها را مصرف می نمایند احتمال ابتلا به نارسایی قلبی در آنان در سال های بعد بالغ بر دوسوم کمتر می شود.

دیوید بابرووسکی، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تورنتو، در این باره می گوید: ما توصیه نمی کنیم که زنان فقط به این دلیل شروع به مصرف استاتین ها نمایند.

نارسایی قلبی شرایط مزمنی است که در آن، عضله ضعیف شده قلب دیگر به خوبی قادر به پمپاژ خون برای تأمین نیاز های بدن نیست و در نتیجه مشکلاتی نظیر نارسایی و تنگی نفس ایجاد می شود.

در این مطالعه، محققان گزارش مربوط به حدود 4000 زن 66 سال به بالا را که سرطان سینه شأن با آنتراسایکلین ها یا Herceptin درمان شده بود بررسی کردند. تنها بالغ بر 1500 نفر از این زنان در مدت یک سال از شروع درمان سرطان شأن، استاتین هم دریافت کرده بودند.

در مجموع مشخص شد افرادی که استاتین مصرف کرده بودند 58 درصد کمتر با احتمال ابتلا به نارسایی قلبی بعد از دروه درمان با آنتراسایکلین ها و 66 درصد کمتر با احتمال نارسایی قلبی بعد از مصرف Herceptin روبرو بودند. دوره پیگیری شرایط این زنان بالغ بر 5 سال بود.

محققان معتقدند استاتین ها می تواند موجب کاهش التهاب و مرگ سلولی در عضله قلب شود.

منبع: مهر

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3914

به "ارتباط استاتین ها با صدمات ناشی از شیمی درمانی سرطان سینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط استاتین ها با صدمات ناشی از شیمی درمانی سرطان سینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید