افتتاح بزرگترین طرح استحصال اتان کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام

به گزارش پرسینا بلاگ، طرح ملی و عظیم اتان گیری از گاز طبیعی در شهرستان مُهر استان فارس و عسلویه بوشهر توسط ستاد اجرایی فرمان امام به بهره برداری رسید.

افتتاح بزرگترین طرح استحصال اتان کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، صبح امروز حسن روحانی رئیس جمهور به صورت ویدئوکنفرانسی فاز نهایی مجتمع استحصال اتان پارسیان با ظرفیت ورود 75 میلیون مترمکعب گاز در روز را افتتاح کرد.

نوذری رئیس هیئت مدیره شرکت پالایش پارسیان سپهر وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام دراین مراسم گفت: باید دراین لحظه از اقدام دکتر مخبر بابت پذیرش ریسک ورود به این پروژه پر ریسک تشکر و قدردانی کنیم که حمایتهای ایشان در این 6 سال باعث شد بتوانیم باوجود سخت ترین تحریمها ، این طرح ملی را با کمک و ارتقای دانش بومی به خاتمه برسانیم.

وی افزود:همه مردم بدانند که ستاد در پروژه ای ورود نمیکند که مردم و بخش خصوصی از پس انجام آن بربیایند ، این پروژه با سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری و ریسک پذیری بالا انجام شد.

رئیس هیئت مدیره گروه توسعه انرژی تدبیر وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام،افزود: برای رساندن گاز استحصال شده از مهر به عسلویه پروژه فوق العاده پیچیده ای را انجام دادیم که با همکاری دادستان و سایر بخشها انجام شد، بیش از 64 کیلومتر حفر زمین داشتیم و 34 کیلومتر آن را از بین دو رشته کوه گذراندیم و برای به ثمر رسیدن این ابر پروژه از دانش بومی در 18 استان استفاده کردیم و 250 سازنده در آن دخیل بودند.

وی با اشاره به دستاوردهای محیط زیستی این پروژه گفت:این طرح به بهبود محیط زیست کمک قابل توجهی میکند،دراین مجتمع 500 هزار مترمکعب گاز دی اکسید کربن از گازطبیعی گرفته میشود و گاز سالمتری به دست مردم خواهد رسید و شعله آبی تری خواهند داشت ، همچنین در محرومیت زدایی از منطقه محروم مهر و عسلویه هم راه اندازی این پروژه نقش به سزایی خواهد داشت.

وی گفت: میزان خوراک ورودی این مجموعه روزانه 75 میلیون مترمکعب معادل تولید گاز در سه فاز پارس جنوبی و تولیدات آن سالانه 3.3 میلیون تن انواع ال پی جی و کاندنسیت است که 2 میلیون تن ازاین محصولات (اتان ، بوتان، میعانات شیرین و پروپان) صادر خواهد شد که مبلغ قابل توجه یک میلیارد دلار ارزآوری در سال برای کشور خواهد داشت.

وی افزود: فرآورده های استحصال شده در این پروژه پیش از این در گازخانگی میسوخت و تبدیل به آلاینده ها میشد اما از امروز این گازهای گرانقیمت جداسازی میشود.

نوذری به فناوری استفاده شده دراین مجتمع اشاره کرد و گفت:به جرأت ادعا میکنیم که به روزترین تکنولوژی و فناوریهای روز جهان دراین حوزه با تکیه بر دانش متخصصین داخلی دراین پالایشگاه به کار گرفته شده و با راه اندازی آن جهش قابل توجهی در صنعت نفت کشور رخ خواهد داد.

وی افزود: از دیگر ویژگیهای متمایز این مجموعه، توان بازیافت 95 درصدی اتان است که بالاترین توان خلوص در کشور به حساب می آید.

نماینده ستاد اجرایی فرمان امام مطرح نمود: یکی از اهداف ستاد در اینگونه پروژه ها تاکید برایجاد اشتغال درکشور است، درهمین طرح بیش از 5000 شغل مستقیم و حدود 20 هزار شغل غیرمستقیم ایجاد شده است و به جرأت میتوان گفت این پروژه یکی از مصادیق اتکا و باور به اقتصاد مقاومتی است.

وی گفت: در سال جهش تولید و تحت شدیدترین تحریمهای ظالمانه، راه اندازی طرح ملی استحصال اتان ، نگینی بر تولید ملی و نماد توان متخصصان داخلی است.

حسن روحانی رئیس جمهور نیز پس از افتتاح این طرح گفت: از ستاد اجرایی فرمان امام و همه دست اندرکاران این پروژه بزرگ و بسیار مهم و ارزشمند ، تشکر میکنم و به مردم مهر و استان فارس تبریک عرض میکنیم بابت این پروژه که هم در بحث اشتغالزایی و هم بحث محیط زیست نقش پررنگی خواهد داشت.

گفتنی است فاز آزمایشی این پروژه بزرگ دربهمن سال 99 توسط محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام افتتاح و فعالیت آن آغاز شده بود.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7008

به "افتتاح بزرگترین طرح استحصال اتان کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح بزرگترین طرح استحصال اتان کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید