الجزایری ها امروز با شعار تغییر ریشه ای نظام به خیابان ها می آیند

به گزارش پرسینا بلاگ، بعد از استعفای رئیس جمهور الجزایر، مردم این کشور امروز(جمعه) با هدف تغییر ریشه ای سیاسی و برکناری تمامی شخصیت های نظام عبدالعزیز بوتفلیقه به خیابان ها می آیند.

الجزایری ها امروز با شعار تغییر ریشه ای نظام به خیابان ها می آیند

به نقل از شبکه الجزیره، مردم الجزایر امروز در تظاهرات گسترده ای با عنوان جمعه مجازات با شعار تغییر ریشه ای نظام و برکناری شخصیت های سیاسی کنونی و فاسدان و غارتگران اموال به خیابان ها می آیند.

بعد از استعفای عبدالعزیز بوتفلیقه از سمت ریاست جمهوری الجزایر کمی قبل از خاتمه دوره چهارم ریاست جمهوری اش اکنون مردم این کشور خواهان برکناری کامل شخصیت های سیاسی این نظام و عدم مشارکت آن ها در مرحله انتقالی هستند.

الجزایری ها از 22 فوریه علیه نظام بوتفلیقه اعتراضات گسترده ای را به راه انداختند.

آن ها خواهان برکناری عبدالقادر بن صالح، رئیس مجلس سنای الجزایر و الطیب بلعیز، رئیس شورای قانون اساسی و نورالدین بدوی، نخست وزیر تازه معین شده از سوی بوتفلیقه هستند. معترضان نمی خواهند این شخصیت ها در اداره مرحله انتقالی نقشی داشته باشند.

حدود 20 جمعیت مدنی در بیانیه ای اعلام کردند که استعفای بوتفلیقه کافی نیست و باید تمامی شخصیت های نظام برکنار شوند.

آن ها از مردم الجزایر خواستند در تظاهرات امروز برای تغییر ریشه ای نظام و برقراری دموکراسی شرکت کنند.

به همین دلیل، کارشناسان قانون اساسی هشدار داده اند که درخواست برای برکناری رئیس مجلس سنا و رئیس شورای قانون اساسی و نخست وزیر به خلأ قانون اساسی منجر می شود و این درحالی است که ارتش الجزایر مایل است روند انتقال سیاسی در چارچوب قانون اساسی صورت گیرد.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز، درحال حاضر احمد بن بیتور، نخست وزیر سابق الجزایر برای جانشینی بوتفلیقه به دلیل کارنامه سیاسی اش و احترامی که بیشتر تظاهرکنندگان به او دارند، محتمل ترین گزینه است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 تیر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 320

به "الجزایری ها امروز با شعار تغییر ریشه ای نظام به خیابان ها می آیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الجزایری ها امروز با شعار تغییر ریشه ای نظام به خیابان ها می آیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید