امکان ترمیم انواع زخم با پانسمان های جدید فراهم شد

به گزارش پرسینا بلاگ، تهران- خبرنگاران- محققان یک شرکت مستقر در برج فناوری دانشگاه امیرکبیر با استفاده از زیست پلیمرها، پانسمان هایی فراوری نموده که با ایجاد فاکتورهای رشد درون سلولی امکان ترمیم انواع زخم ها و سوختگی را فراهم می نماید.

امکان ترمیم انواع زخم با پانسمان های جدید فراهم شد

به گزارش روز شنبه گروه علمی پرسینا بلاگ از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، تمامی انسان ها از دیرباز آسیب دیدگی هایی که منجر به زخم گردد را تجربه نموده اند و درمان زخم و آثار باقیمانده از آن همیشه نگرانی هایی را در پی داشته است. به منظور درمان چنین جراحت هایی محققان همیشه در کوشش برای ابداع روش های جدیدی بودند که سرعت و کیفیت درمان زخم ها را افزایش دهند.

در این راستا یک شرکت مستقر در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با هدف ایجاد نوآوری در سلامت در زمینه طراحی و فراوری پانسمان های نوین با ساختار مشابه پوست انسان فعالیت می نماید.

این شرکت پیروز به فراوری پانسمان هایی با استفاده از زیست پلیمرها شده که به وسیله فاکتورهای رشد درون سلولی، انواع زخم و سوختگی های نوع یک و دو را ترمیم می نماید.

این پانسمان دارای ساختار مشابه ماتریکس خارج سلولی و زیست پلیمرها است که به وسیله ایجاد محیط طبیعی برای سلول های بدن شرایطی بهینه و بدون استرس را برای سلول ها فراهم می نماید.

این امر منجر به حضور فاکتورهای داخلی رشد سلولی و افزایش پایداری آنها در محل آسیب دیده شده و در نتیجه باعث افزایش سرعت تقسیم سلولی و روند ترمیم زخم می گردد.

این پانسمان، ماتریکس منعطف و با قابلیت قرارگیری روی انواع سطوح زخم است ضمن آنکه با بهره گیری از تکنولوژی منحصر به فرد به کار رفته در فراوری آن، باعث کاهش احتمال بروز حساسیت و فقدان آسیب بافتی هنگام تعویض پانسمان می گردد.

چسبندگی مناسب به سطح زخم، کنترل بصری زخم، حفظ رطوبت مناسب، جذب اگزودا (مایع خارج سلولی که در نتیجه تغییر وریدها هنگام التهاب به وجود می آید) ناشی از زخم، امکان برش مناسب با سایز زخم، افزایش سرعت ترمیم از دیگر ویژگی های این پانسمان به شمار می رود.

این پانسمان در درمان تمامی انواع زخم ها از جمله زخم های دیابتی بدون عفونت، زخم بستر، سوختگی درجه یک و 2، زخم های ناشی از شیردهی، زخم اگزوداتیو حاد و مزمن و زخم های نروپاتیک کاربرد دارد.

از دیگر کاربردهای این محصول دانش بنیان می توان به بهبود زخم های ناشی از آرتریت روماتوئید، انواع خراش ها و بریدگی ها، مناطق پیوندی پوست و زخم های سیاهرگی و سرخرگی اشاره نمود.

پانسمان های ماتریکس کلاژن تحت شرایط GMP و طبق استانداردهای ISO13485، ISO9001 و FDA-QSR در مقیاس صنعتی قابل فراوری است.

علمی **1836**1883

منبع: ایرنا
انتشار: 12 تیر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 324

به "امکان ترمیم انواع زخم با پانسمان های جدید فراهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان ترمیم انواع زخم با پانسمان های جدید فراهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید