امیکرون همراه با ویروس سرماخوردگی است

به گزارش پرسینا بلاگ، به گفته محققان Venky Soundararajan از کمبریج، امیکرون ممکن است بخشی از ویروس سرماخوردگی را در خود جای داده باشد، که به آن کمک می کند از حمله سیستم ایمنی بدن انسان فرار کند.

امیکرون همراه با ویروس سرماخوردگی است

به گزارش صدا و سیما، این موضوع می تواند به این معنی باشد که ویروس راحت تر منتقل می شود، در حالی که فقط باعث بیماری خفیف یا بدون علامت می شود. دانشمندان هنوز نمی دانند که آیا اُمیکرون عفونی تر از انواع دیگر است، آیا باعث بیماری شدیدتر می شود یا اینکه آیا به عنوان شایع ترین نوع از دلتا پیشی خواهد گرفت. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا پاسخ این سوالات را دریافت کنید.

طبق مطالعات قبلی، سلول های ریه ها و سیستم گوارشی می توانند همزمان حامل (SARS-CoV-2) و ویروس های سرماخوردگی معمولی باشند. چنین عفونت همزمان زمینه را برای نوترکیبی ویروسی فراهم می کند، فرآیندی که در آن دو ویروس مختلف در سلول میزبان یکسان با هم تعامل دارند در حالی که از خود کپی می کنند و نسخه های تازهی تولید می کنند که دارای مقداری ماده ژنتیکی از هر دو والد است.

ساونداراجان و همکارانش در این مطالعه گفتند که این جهش تازه ممکن است برای اولین بار در فردی که به هر دو پاتوژن آلوده شده است رخ دهد، زمانی که نسخه ای از (SARS-CoV-2) توالی ژنتیکی را از ویروس دیگر دریافت کرد، که هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.

ساونداراجان گفت که توالی ژنتیکی یکسانی بار ها در یکی از ویروس های کرونا که باعث سرماخوردگی در افراد می شود - معروف به HCoV-229E - و در ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) که باعث ایدز می شود، ظاهر می شود.

آفریقای جنوبی، جایی که اُمیکرون برای اولین بار در آن شناسایی شد، دارای بالاترین مقدار HIV در جهان است که سیستم ایمنی را ضعیف می کند و آسیب پذیری فرد را در برابر عفونت های ویروس های سرماخوردگی و سایر عوامل بیماری زا افزایش می دهد. ساونداراراجان گفت، در آن بخش از جهان، افراد زیادی وجود دارند که ممکن است بازترکیبی که این مجموعه همه جا از ژن ها را به اُمیکرون اضافه کرد، در آن ها اتفاق افتاده باشد.

سونداراراجان اضافه کرد: ما احتمالاً نسل های زیادی از نوترکیبی ها را از دست داده ایم که در طول زمان رخ داد و منجر به ظهور اُمیکرون شد.

تحقیقات بیشتری برای تایید منشأ جهش های اُمیکرون و اثرات آن بر عملکرد و قابلیت انتقال مورد نیاز است. فرضیه های رقابتی وجود دارد مبنی بر اینکه آخرین نوع ممکن است مدتی را صرف تکامل در یک میزبان حیوانی کرده باشد.

در همین حال، سونداراراجان گفت، یافته های تازه بر اهمیت دریافت واکسن های موجود فعلی کووید-19 از طریق مردم تأکید می کند.

ساونداراراجان گفت: شما باید واکسن بزنید تا احتمال مواجهه سایر افرادی که دارای نقص ایمنی هستند با ویروس SARS-CoV-2 کاهش یابد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7985

به "امیکرون همراه با ویروس سرماخوردگی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیکرون همراه با ویروس سرماخوردگی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید