بازیابی بینایی در موش های نابینا با تزریق نانو

به گزارش پرسینا بلاگ، گروهی از محققان بین المللی در آزمایشی قابل توجه روش احتمالی بازیابی بینایی در افرادی که از بیماری های فرساینده شبکیه چشم رنج می برند را پیدا کردند. آن ها پیروز شدند با یکبار تزریق نانوذرات به چشمان موش های نابینا، شبکیه مصنوعی کارآمد ایجاد نموده و بینایی را به آن ها بازگردانند.

بازیابی بینایی در موش های نابینا با تزریق نانو

تعداد چشمگیری از بیماری های بینایی ناشی از کهولت سن، به خاطر از بین رفتن تدریجی شبکیه است. محققان با استفاده از الکترودها و سنسورها انواع شبکیه های مصنوعی را ساخته اند، اما این راهکارها ایده آل نبوده و برای استفاده از آن ها به سیم، دوربین و عمل جراحی باز احتیاج است.

روش دیگری برای بازیابی عملکرد شبکیه ای وجود دارد و آن تزریق نانوذرات مخصوص به شبکیه است تا نقش کانال های حساس به نور را برای عصب های شبکیه ای ایفا نمایند. حال محققان با انجام آزمایش جدیدی نشان دادند که تزریق نانوذرات پلیمری P3HT به شبکیه می تواند بینایی را بازگرداند.

محققان برای آزمایش نانوذرات به سراغ موش مبتلا به ورم رنگیزه ای چشم (Retinitis Pigmentosa) رفتند. این بیماری ژنتیکی سبب افت تدریجی بیمایی می گردد. آن ها با یکبار تزریق نانوذرات آزمایشی به فضای زیر شبکیه، دریافتند سطح فعالیت کورتکس بینایی و حدت بینایی در این موش به سطح یک موش با بینایی سالم رسیده است.

به گفته محققان با استفاده از این نانوذرات می توان علاوه بر بیماری ورم رنگیزه ای چشم، احتمالاً دیگر بیماری های بینایی ناشی از کهولت سن را نیز درمان کرد. به گفته آن ها این تکنولوژی پتانسیل بازگردانی میدان دید عریض را به چشمان بیمار داشته و وضوح فضایی (Spatial Resolution) بسیار بیشتری را نسبت به ایمپلنت های فعلی به ارمغان می آورد. همچنین عمل جراحی تزریق آن نسبت به دیگر فناوری های مصنوعی شبکیه ساده تر است.

زمان آزمایش نانوذرات پلیمری P3HT روی چشمان انسان در حال حاضر تعیین نشده، اما آزمایش آن در حیوانات نتایج امیدوارنماینده ای داشته است. استفاده از این نانوذرات از ایمنی و اثربخشی آن ها در بازیابی تمام نشانه های بینایی برای مدت هشت ماه خبر می دهد.

منبع : دیجیاتو

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: آی تابناک
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4817

به "بازیابی بینایی در موش های نابینا با تزریق نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیابی بینایی در موش های نابینا با تزریق نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید