بخش های مرمت شده بازار تاریخی تبریز سالم است، خسارت 20میلیاردی به سرای دودری

به گزارش پرسینا بلاگ، معاون میراث فرهنگی کشور گفت: تفاهم نامه مرمت و احیای سرای دودری بازار تاریخی تبریز برای تعیین شدن تکلیف هر یک از دستگاه ها تهیه و تنظیم می گردد.

بخش های مرمت شده بازار تاریخی تبریز سالم است، خسارت 20میلیاردی به سرای دودری

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور که امروز آدینه 20 اردیبهشت 98 برای بازدید از بازار تاریخی تبریز به این شهر سفر نموده است، در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: علت آتش سوزی بازار در دست آنالیز است و آتش نشانی فردا علت را اعلام می نماید.

او توضیح داد: از 270هزار مترمربع فضای بازار تاریخی تبریز، 2500 مترمربع زیربنا (دوطبقه) سرای دودری دچار حریق شده است، این سرا دارای پنج دالان است که دو دالان میانی و سقط فروشان طعمه آتش شده است.

طالبیان با اشاره به آتش سوزی 10 سال قبل بازار تاریخی تبریز ادامه داد: خوشبختانه قسمت هایی که پس از آتش سوزی قبلی مرمت شده بود سالم مانده است، استفاده از آجر در این بخش های مرمت شده باعث خسارت و آسیب کمتر شد اما در بخش هایی که از آهن و چوب استفاده شده بود، سقف ریزش داشته است.

معاون میراث فرهنگی اضافه نمود: حدود 113 واحد تجاری در آتش سوزی بازار تاریخی تبریز آسیب جدی دیده است، ما برای این اثر تاریخی غیر از برطرف خطر، آواربرداری و نقشه اجرایی، نیازمند بازسازی و تعمیر زیرساخت ها و تاسیسات الکتریکی هستیم.

او ادامه داد: مقرر شده است اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، دفتر فنی معاونت میراث فرهنگی استان و پایگاه میراث جهانی بازار تاریخی تبریز، جزئیات اجرایی مرمت و احیای سرای دودری را تهیه نمایند و براساس یک تفاهم نامه میان بازاریان یا هیئت امنای سرای دودری، شهرداری تبریز، اداره کل میراث فرهنگی استان، اداره برق تبریز و آتش نشانی، تکلیف هر دستگاه در بازسازی و مرمت این بخش از بنای تاریخی بازار تبریز معین گردد.

طالبیان اظهار کرد: با توجه به اقدامات خوبی که پس از آتش سوزی 10 سال قبل در بازار تاریخی تبریز اجرا شده بود، خاموش کردن آتش 4 ساعت طول کشید این در حالی است برای آتش سوزی قبلی 2 روز زمان صرف شد.

معاون میراث فرهنگی گفت: بازار تاریخی تبریز براثر آتش سوزی شب گذشته بالغ بر 20میلیارد تومان خسارت دیده است، این برآورد مربوط به بنای بازار است و خسارت واردشده به کالای کاسبان بازار نیز باید جداگانه محاسبه گردد.

طالبیان با اشاره به اینکه ماموران یگان حفاظت آذربایجان شرقی خبر آتش سوزی را به آتش نشانی داده اند، توضیح داد: خوشبختانه مشارکت اجتماعی و تشریک مساعی در بین بازاریان و کاسبان بازار تاریخی تبریز وجود دارد و به زودی شاهد شروع مرمت و احیای سرای دودری خواهیم بود.

او اضافه نمود: مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، ماموران یگان حفاظت استان و همکاران پایگاه میراث جهانی بازار تاریخی تبریز از همان لحظات اول در محل حضور داشتند و اقدامات لازم را به انجام رساندند، در حال حاضر سرا و دالان های آسیب دیده در حال تخلیه هستند، شهرداری تبریز تخلیه و آواربرداری بازار را بر عهده دارد و بلافاصله مراحل برطرف خطر و مرمت با نظارت سازمان میراث فرهنگی شروع خواهد شد.

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 490

به "بخش های مرمت شده بازار تاریخی تبریز سالم است، خسارت 20میلیاردی به سرای دودری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخش های مرمت شده بازار تاریخی تبریز سالم است، خسارت 20میلیاردی به سرای دودری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید