برده سور قلعه ای از دوران صفویه در ارومیه

به گزارش پرسینا بلاگ، علاوه بر این جنگ های بسیاری میان ایران و عثمانیان در شمال غرب کشور رخ داد که علل بیشتر آنها مسائل مذهبی و دینی بود، همین جنگ ها و کشمکش های فراوان باعث ایجاد استحکامات دفاعی و قلاع فراوانی در منطقه مرزی و کوهستانی حد فاصل بین دو کشور شده است.

برده سور قلعه ای از دوران صفویه در ارومیه

اهمیت شهر ارومیه و مناطق اطراف و لزوم حفاظت از آن در برابر بیگانگان یکی از دلایل اصلی احداث قلاع متعددی است که در دوران صفویه در نقاط کوهستانی و سرحدات مرزی این منطقه احداث شده است.

یکی از این قلاع تاریخی قلعه برده سور است که در حاشیه جنوب غربی شهر سیلوانا مرکز بخش سیلوانا و جنوب روستای بره­سور یا برده­سور، در داخل دره نسبتا تنگ و باریک قرار گرفته است که یکی از سرچشمه ­های رودخانه برده­سور از آن عبور می نماید.

به لحاظ موقعیت ساخت به نظر می رسد هدف اصلی ساخت آن کنترل عبور و مرور و حفاظت از این دره بوده است.

برده سور به معنی سنگ قرمز است و چون بخشی از این منطقه پوشیده از صخره و سنگ های متمایل به رنگ قرمز بوده به این نام معروف شده است، قلعه برده سور به روی پشته عظیمی ساخته شده و از نظر نظامی و مرزبانی اهمیت زیادی دارد.

این قلعه از لحاظ معماری مشابه با قلعه استراتژیک و مهم بردوک و مقارن با همان ایام یعنی دوره صفویه ساخته شده ولی هیچگاه به عظمت دژ بردوک نبوده است.

نخستین تصویر از این قلعه از سوی علی خان والی، حاکم ارومیه که از سال 1298 تا سال 1300 ه.ق حکمران ارومیه بود، تهیه شده است، به استناد تصویر علی خان، قلعه برده سور درآن ایام سرپا بوده ولی آثارتخریب و ویرانی در بخش هایی از قلعه دیده می گردد و ظاهرا در آن موقع قلعه متروکه بوده و مورد استفاده قرار نمی­ گرفته است.

ویژگی های معماری

وجود تخریب های گسترده که در اثر مرور زمان در قلعه به وجود آمده است امکان تهیه نقشه دقیقی از آن را غیر ممکن ساخته است با این وجود از پی های سنگی باقی مانده در قسمت های مختلف به نظر می رسد قلعه در فضایی به ابعاد تقریبی 40 در 50 متر در بلندای چند صخره ساخته شده است که دستیابی به آنها از ضلع منتهی به دره امکان پذیر نیست.

موقعیت قرار گیری برج های دفاعی و دیوارهای قلعه نشان می دهد که هدف اصلی از ساخت آن کنترل معبر ورودی و خروجی دره بوده، چرا که در این ضلع بقایای سه برج دیده بانی وجود دارد که یکی از آنها به صورت چهار گوش مستطیلی و جدای از دو برج دیگر با فاصله حدود ده متری از آنها قرار گرفته و دوتای دیگر به فرم مدور در امتداد دو ضلع دیوار قلعه و چسبیده به آن احداث شده اند.

ارتفاع بخش های باقی مانده در این برج ها به بیش از سه متر می رسد، فرم سنگ چینی دیوارها با استفاده از سنگ های لاشه ­ای و به صورت محدود تخته سنگ های چهار­گوش کوچک اجرا شده و رج های سنگی با ملات گل و احتمالا ساروج و در بعضی قسمت ها به صورت خشکه چین است.

انتخاب بلندی صخره برای پایه­ریزی فونداسیون برج دیده بانی به ویژه در برج چهارگوش و یکی از برج های مدور نشان دهنده مهارت و هنرمندی معمار در تلفیق صخره و بر جهای دفاعی است.

در بلندای قلعه و در روی صخره مسطحی، سازه­ ای راست گوشه با پایه های سنگی قرار گرفته و به نظر می رسد هسته اصلی قلعه و بناهای مهم آن در این قسمت احداث شده اند.

با توجه به اهمیت این قلعه تاریخی مراحل مستندنگاری و تهیه پرونده برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور از سوی معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی در دست تهیه است و با ثبت این آثر در فهرست آثار ملی کشور در آینده نزدیک امکان حفاظت و مشخص حریم و مطالعات گسترده تر آن نیز فراهم خواهد شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 6353

به "برده سور قلعه ای از دوران صفویه در ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برده سور قلعه ای از دوران صفویه در ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید