تبدیل خیابان ولیعصر به پیاده راه برای حفظ درختان آن

به گزارش پرسینا بلاگ، تهران (پانا)- شهردار منطقه 11 گفت عبور و مرور وسایل سنگین از خیابان ولیعصر باعث کوبیده شدن خاک می شود و چون تنفس درخت از ریشه درخت می گیرد، اگر خیابان ولیعصر تبدیل به باغ راه شود می توان کارهای ویژه ای برای حفظ درختان آن انجام داد.

تبدیل خیابان ولیعصر به پیاده راه برای حفظ درختان آن

نصرالله آبادیان درباره شرایط درختان خیابان ولیعصر در این منطقه با بیان اینکه مصوبات کمیته صیانت از درختان ولیعصر در سازمان بوستان ها به شهرداری ابلاغ و اجرا می شود، گفت: 106 اصله درخت کهنسال در منطقه 11 وجود دارد که دارای پرونده گیاه پزشکی هستند، نقشه جانمایی برای آنها تهیه و به صورت ماهانه و هفتگی توسط کارشناسان مرکز آموزش کلینیک گل و گیاه منطقه و کمک هیات های علمی دانشگاهها پایش می شوند همچنین 41 اصله درخت خطرآفرین خشک، سربرداری شده است و هیچ درخت خشکی با تاج در این منطقه وجود ندارد و اطلاعات درختان خشک به کمیسیون ماده 7 سازمان بوستان ها برای اخذ رای جمع آوری آن ها ارسال شده است.

وی با بیان اینکه معمولا نقاطی که درخت های کهنسال وجود دارند به ساختمان های قدیمی مشرف و بافت قدیمی و میراثی دارند، اظهارکرد: اصلاحاتی روی بسکمک از این درختان بر اساس نوع ساختمان اطرافشان و انحرافی که داشتند در جاهایی که مزاحمتی برای شهروندان و وسایل نقلیه ایجاد نمی کرد، اجرا شده است اما این کار در همه نقاط امکان پذیر نیست چراکه برای رفع انحراف درختانی که از حالت قائم خارج شده اند یا باید جک زده شود و جک نیز باید زاویه ای با درخت داشته باشد تا بتواند روی کاهش انحراف اثر بگذارد باشد و یا درخت را با اتصال سیم به یک نقطه مطمئن مهار کرد اما نقطه مناسب برای این کار در بیشتر نقاط وجود ندارد و این کار نیاز به ایمن سازی فضای اطراف دارد و نمی توان پیاده رو را بست.

آبادیان افزود: تند باد و سایر عوامل طبیعی در همه جای دنیا باعث سقوط درخت می شود و درختی که در منطقه 6 سقوط کرد نیز کاملا به سمت خیابان منحرف شده بود و اگر در خلاف جهت خم شدنش از جک استفاده و یا با سیم مهار می شد، سقوط نمی کرد.

شهردار منطقه 11 راه چاره اصلی عبور از این مشکل و حفظ درختان خیابان ولیعصر را تبدیل شدن این خیابان به پیاده راه و باغ راه دانست و اظهارکرد: خیابان ولیعصر باید تبدیل به پیاده راه یا باغ راه شود تا وسایل سنگین در آن وارد نشود. اتوبوس های تندرو با سرعت بالایی از کنار درخت کهنسال رد می شوند و از آنجا که تاج درخت در محدوده خیابان قرار گرفته، باعث سقوط درخت می شود و با این مسائل نگهداری درختان کهنسال خیابان ولیعصر، دشوارتر می شود. عبور و مرور وسایل سنگین همچنین باعث کوبیده شدن خاک می شود و تنفس را از ریشه درخت می گیرد و اگر خیابان ولیعصر تبدیل به باغ راه شود می توان کارهای ویژه ای برای حفظ درختان آن که جزو میراث باارزش طبیعی است، انجام داد.

وی در ادامه با بیان اینکه روش های مختلفی برای تشخیص پوسیدگی تنه و ریشه درخت وجود دارد که البته هزینه بر است، گفت: در چند سال اخیر آزمایش ها نشان دادند که پوسیدگی ریشه بر اثر عواملی مانند بیماری های قارچی، تغییر نوع آب های سطحی و ورود فاضلاب و مواد آلاینده به آن، کوبیدگی بیش از حد خاک پای درخت بر اثر عبور وسایل نقلیه سنگین، مصالح ساختمانی مانند جدول، سیمان و آسفالت و احداث ساختمان های چند طبقه کنار آن ها ایجاد شده است. در زمان کاشت اولیه، درختان ولیعصر کنار قناتی بودند که آب آن از تجریش به صورت طبیعی و سالم جاری می شد و مواد آلوده کننده آب وجود نداشت اما در سه دهه اخیر با گسترش جمعیت، ساخت وساز و ورود آلودگی به آب، به مرور ریشه درختان دچار پوسیدگی شده است.

به گزارش سایت شهر آبادیان در انتها درباره جبران خسارت هایی که سقوط درخت ایجاد می کند، یادآور شد: پیمانکارهایی که در محدوده خیابان ولیعصر کار می کنند، از طریق بیمه مسئولیت و شهرداری نیز بر اساس قراردادی که با بیمه شهر دارد می توانند خسارت مردم را پرداخت کنند.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7068

به "تبدیل خیابان ولیعصر به پیاده راه برای حفظ درختان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل خیابان ولیعصر به پیاده راه برای حفظ درختان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید