تجدید ارزیابی 20 درصد دارایی های 7 هزار هزار میلیارد تومانی دولت

به گزارش پرسینا بلاگ، به گزارش تجارت نیوز، فرهاد دژپسند وزیر امور مالی و دارایی، صبح امروز در جلسه مشترکی به همراه معاونان خود با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، گفت: هدف از جذب سرمایه گذاری خارجی تنها پر کردن شکاف سرمایه گذاری در بازار سرمایه نیست، بلکه سرمایه گذاری خارجی، ابزار و کانالی برای انتقال فناوری به کشور و نیز یاری به رشد و توسعه مؤثر و افزایش بهره وری است.

تجدید ارزیابی 20 درصد دارایی های 7 هزار هزار میلیارد تومانی دولت

وزیر امور مالی و دارایی گفت: باید همه مسائل سرمایه گذار از الف تا در دفترش قابل حل باشد و احتیاج به مراجعه نداشته باشد. سال 98 کوشش قابل توجهی انجام شد. سال جاری قرار است با موافقتی که از رئیس قوه قضائیه گرفته شده دادگاه تجاری ایجاد گردد. هم چنین پنجره واحد الکترونیک برای تجارت ایجاد می گردد و سرمایه گذار برای دریافت مجوزها نباید از دفترش بیرون برود و بسیاری از مجوزهای غیر ضروری هم باید لغو گردد.

وی در خصوص مولدسازی دارایی های دولت گفت: بر اساس گزارشی که مسئول خزانه داری در آبان 97 ارائه کرد، دارایی های دولت 7 میلیون میلیارد تومان برآورد شده بود که البته نمی توان همه این دارایی ها را ارزیابی کرد، اما اگر تنها 20 درصد از دارایی های دولت ارزیابی گردد و در چرخه اقتصاد قرار گیرد، باعث رونق می گردد. امروز بیش از 2 هزار و 800 هزار میلیارد تومان شرکت دولتی ارزیابی شده و به روز شده در کشور داریم که قابلیت واگذاری دارند. اگر 20 درصد مازاد دارایی های دولت را عرضه کنیم، مانند دارایی های پروژه امید شهر می توان رونق ایجاد کرد.

دژپسند گفت: از بازدید دارایی های دولتی در شهرهای مختلف واقعا سر آدم دود می کشد، دارایی های زیادی وجود دارند که راکد مانده اند. وقتی به فلان دستگاه اجرایی می گوییم چرا این دارایی ها راکد مانده اند، می گویند بعدا طرح توسعه اجرا می کنیم.

به گفته وی، سال گذشته برابر همه جلسات از سال 94 تا به امروز دستاورد برای برطرف مجوزهای مزاحم و آسان کردن مجوزها دستاورد داشتیم، باید گره ها را باز کنیم و اقتصاد را هوشمند کنیم.

وزیر امور مالی و دارایی با بیان این که الگوی ما اقتصاد مالزی نیست، اما اگر ماهاتیر محمد اقتصاد این کشور را دیجیتالی نکرده بود، الان به این پیشرفت نمی رسید. در سال 61 اقتصاد ما نسبت به مالزی به گونه ای بود که ما آقا بودیم و مالزی بسیار پایین تر بود. الان شهروند ما افتخار می نماید که به مالزی برود و درس دانشگاه بخواند.

دژپسند در جلسه با معاونان خود در حضور معاون اول گفت: مالیات و خزانه داری باید هوشمند و الکترونیکی گردد و سامانه تدارکات زیر نظر ذی حسابان باشد و خریدهای دولتی در محیط الکترونیکی و با حضور مشتریان انجام گردد. در حال حاضر 70 درصد بانکداری کشور ما دولتی یا اصل چهل و چهاری است که باید اینها دیجیتالی شوند. در سال قبل معیارهای بانکداری دیجیتالی را ابلاغ کردیم. باید همه مشتریان پیشین و پسین بانکداری به محیط الکترونیکی برگردند.

وی گفت: در گمرک همان گونه که گزارش دادیم امروز 58 درصد از فعالان در جهت و کریدور سبز گمرک قرار دارند و اگر کریدور آبی هم فعال گردد، نظارت های مضر در گمرک را برمی داریم و گمرک باید هوشمند گردد.

منبع: تسنیم

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 14 خرداد 1399 بروزرسانی: 14 خرداد 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4068

به "تجدید ارزیابی 20 درصد دارایی های 7 هزار هزار میلیارد تومانی دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجدید ارزیابی 20 درصد دارایی های 7 هزار هزار میلیارد تومانی دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید