تحریم های جدید آمریکا روابط ایران با عمان را نشانه رفته است

به گزارش پرسینا بلاگ، در حالی یکشنبه گذشته ایران و عمان اولین توافقنامه همکاری حمل ونقل دریایی را امضا کردند که آمریکا دیروز چند شرکت و فرد فعال این بخش را تحریم کرد. به گفته صاحبنظران این تحریم تاثیری بر روابط ایران و عمان نخواهد داشت.

تحریم های جدید آمریکا روابط ایران با عمان را نشانه رفته است

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

به گزارش خبرنگار مالی پرسینا بلاگ، یکشنبه گذشته توافقنامه همکاری های دریایی و کشتیرانی ایران و عمان با حضور وزرای راه و شهرسازی ایران و تجارت صنایع عمان و همچنین رؤسای سازمان بنادر دو کشور امضاء شد.

محمد اسلامی با بیان این که با امضای قرارداد حمل و نقل دریایی و کشتیرانی بین ایران و عمان، مبادلات و تعاملات تجاری دو کشور با استفاده از ظرفیت کشتیرانی تسهیل خواهد شد، گفته بود: اولین سند حمل و نقل دریایی و کشتیرانی تجاری بین دو کشور پس از طی مراحل کارشناسی و قانونی به امضای طرفین رسیده است.

وی توضیح داد: تجار و بازرگانان ایرانی تعامل سازنده ای با تجار عمانی دارند و به استناد این توافقنامه، خطوط منظم کشتیرانی بین دو کشور برقرار خواهد شد، ضمن آنکه برای استفاده از بنادر دو طرف در حوزه قوانین مساعدت ها و تسهیل هایی صورت می گیرد.

وی با بیان این که برای اولین بار است که ایران با کشور دوست عمان سند حمل ونقل دریایی امضا و مبادله می نماید، ادامه داد: یکی از درخواست های کشور عمان از ایران، حضور شرکت های خدماتی و مهندسی ایرانی در عمان است، با استقرار شرکت های خدماتی و مهندسی در عمان می توان از ظرفیت های این کشور استفاده بیشتری برد.

وزیر راه همچنین گفت: در حال حاضر سه شرکت هواپیمایی ایران به عمان پرواز دارد، از سویی سلام ایر و عمان ایر نیز به ایران پروازهای مرتبی دارند.

علی بن مسعود آل سنیدی، وزیر بازرگانی و تجارت عمان نیز با ابراز خرسندی از امضای این توافقنامه گفت: به محض دریافت نسخه های نهایی، توافقنامه اجرایی خواهد شد. امیدوار هستیم این توافقنامه تشویق و انگیزه ای برای افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور گردد.

این در حالی است که دیروز وزارت خزنه داری آمریکا چند شرکت و فرد ایرانی فعال در حوزه حمل ونقل دریایی را به بهانه های واهی همیشگی تحریم نموده است.

یک مقام مطلع در گفت وگو با خبرنگار مالی پرسینا بلاگ که نخواست نامش فاش گردد درباره تحریم آمریکا و تاثیر آن بر روابط ایران و عمان گفت: این تحریم های جدید به نوعی شبیه تحریم های قبلی است. این سری یک شخص فعال حوزه بندری و دریایی، دو کشتی و شرکت های مربوطه را آمریکایی ها تحریم نموده اند.

وی تاکیدد کرد: منظور آمریکا از این تحریم آنهم چند روز پس از توافقنامه ایران و عمان در حوزه حمل ونقل دریایی و کشتیرانی این است که فشارها بیشتر خواهد شد.

وی در عین حال اضافه کرد: حال باید دید آیا واقعا این فشارها تاثیری بر روابط ایران و عمان دارد یا خیر. در پاسخ باید گفت چنین تحریم هایی اساسا هیچ تاثیری در فعالیت های منطقه ای ایران ندارد و روابط با کشور عمان را دچار مانعی نخواهد کرد.

وی ادامه داد: فرد تحریم شده یکی از فعالان اصلی و دست اندرکاران رابطه ایران و عمان است، اما به طور مستقیم نقش اساسی در این روابط بازی ننموده است. در مجموع باید تاکید گردد که تحریم های آمریکا تاثیری بر روابط محبت آمیز ایران وعمان نخواهد گذاشت.

منبع: تسنیم
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3099

به "تحریم های جدید آمریکا روابط ایران با عمان را نشانه رفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم های جدید آمریکا روابط ایران با عمان را نشانه رفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید