تحویل نخستین سری واحد های طرح اقدام ملی مسکن

به گزارش پرسینا بلاگ، وزیر راه و شهرسازی از تحویل نخستین سری واحد های طرح اقدام ملی مسکن از ماه آینده اطلاع داد.

تحویل نخستین سری واحد های طرح اقدام ملی مسکن

جهت دریافت خدمات خرید اینترنتی درب ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش اقتصادی خبرنگاران به نقل از صدا و سیما، محمد اسلامی با اشاره به نقش طرح های جامع شهری در راهنمایی و تسهیل فرایند توسعه و پیشرفت کشور تأکید کرد: این طرح ها باید به مسائل اجتماعی و احتیاج های جامعه برای توسعه مبتنی بر ظرفیت های جمعیتی و سرزمینی توجه بیشتری نمایند.

وی درباره ایده تشکیل نهاد های برنامه ریزی و توسعه کلانشهر ها گفت: یکی از مواردی که در سلسله مراتب تهیه اسناد توسعه شهری توسط شورای عالی شهرسازی مورد هدف قرار گرفته بحث طراحی مجموعه های شهری است و به دلیل نفوذ متقابل شهر ها و مناطق جمعیتی بر یکدیگر، ما هم آن ها را به صورت مجموعه ای و یا در قالب طرح های ویژه در نظر می گیریم تا یک نگاه همگرا و پیوسته تری را بر توسعه شهری حاکم کنیم که این فرآیند هم در دستور کار است.

بازآفرینی شهری و محلات در دستور کار است

وزیر راه و شهرسازی، بازآفرینی شهری را یک هدف راهبردی خواند و اضافه کرد: در شرایطی که شهر ها از نظر جغرافیایی گسترش پیدا می نمایند و از درون تهی می شوند باید آن ها را بازآفرینی کرد تا دوباره جمعیت به شهر ها مخصوصاً شهر های تاریخی برگردد، ما هم بر این مبنا بازآفرینی شهری و محلات را با هدف ایجاد کارکرد های نوین و پیشرفته در جهت ارتقای کیفیت زندگی شهری و با استفاده از الگوی ایرانی در دستور کار قرار دادیم.

تخصیص یارانه به پروانه ساخت و تسهیلات نوسازی منازل فرسوده

اسلامی با بیان اینکه نوسازی با مشارکت مردم و اعطای تسهیلات و مزایایی طبق قانون برنامه و قانون بافت های فرسوده امکانپذیر است، گفت: خوشبختانه هم پروانه ساخت و هم تسهیلات بانکی در این خصوص یارانه دارند؛ یعنی از تسهیلات 18 درصدی، 9 درصد را خود مالک می پردازد و 9 درصد مابقی را دولت یارانه می دهد.

نوسازی نیمی از منازل پایتخت

این مقام مسئول با اشاره به اینکه 50 درصد از منازل شهر تهران بازآفرینی و نوسازی شده اند، اضافه کرد: برای 50 درصد دوم هم شرکت بازآفرینی شهری برنامه هایی دارد و امیدواریم که در امسال شاهد استقبال بیشتری از سوی مردم باشیم.

وی دلیل ماندگاری معماری ایرانی اسلامی را توجه خاص به تناسب، تعادل، ایمنی، زیبایی و برخورداری از کیفیت و جذابیت بالا دانست و تأکیدکرد: ما در بازآفرینی شهر ها باید توجه مان را به بحث معماری و تکنولوژی های نوین و هماهنگ معطوف کنیم.

اسلامی از کم توجهی ها به مصوبات مربوط به نمادید و منظرشهری انتقاد کرد و گفت: شورای شهرسازی در این هفته تدوین سند ضوابط معماری و شهرسازی را الزامی اظهار داشت تا بر اساس آن سند بتوانیم تراکم و کارکرد ها را در طرح های شهری لحاظ کنیم.

وزیر راه و شهرسازی درباره تکمیل پروژه مسکن مهر اضافه کرد: ریشه طرح مسکن مهر در واقع به طرح جامع مسکن برمی گردد که وزارتخانه آن را ملاک عمل قرار می دهد و ما هم ادامه طرح مسکن مهر را در قالب طرح اقدام ملی مسکن کلید زدیم، لذا در این وسط مسکن اجتماعی وجود ندارد، بلکه فقط ایده ای بود تا خانه های کوچک، ارزان قیمت و استیجاری را ایجاد کند و بخش ملکی آن هم که در بافت های فرسوده بود.

جشن اختتامیه مسکن مهر برگزار می گردد

وی از برگزاری جشن اختتامیه مسکن مهر حدبیشتر تا خاتمه سال در همه استان ها اطلاع داد و گفت: به استثنای تعدادی که در قوه قضائیه و دادگاه ها هستند و خودمالک هم بودند بقیه واحد ها تکمیل شده و کاستی های واحد های نیمه تمام نیز مانند محوطه فضای سبز، مدرسه، مسجد، فروشگاه، خانه بهداشت و یا تأسیسات زیربنایی و انشعابات رفع شده است.

تحویل اولین سری واحد های طرح اقدام ملی مسکن از ماه آینده

اسلامی با اعلام این خبر که نخستین سری واحد های طرح اقدام ملی مسکن در استان های پیشتاز ماه آینده به مردم تحویل خواهد شد اضافه کرد: بخشی به صورت زمین و گروهی به مردم واگذار می گردد و بخش زیادی از مردم هم به پروژه ها متصل خواهند شد.

این مقام مسئول با اشاره به تعمیر و احداث187 هزار واحد مسکونی شهری روستایی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: پروژه های مسکونی در بیشتر روستا های کرمانشاه و استان های سیل زده تکمیل شده و به عبارتی بالای 95 درصد از تعمیرات منازل این مردم و 90 درصد از اقدامات مربوط به احداث منازل سیل زده تکمیل شده است.

وی با بیان اینکه وام های مربوط به سیل و زلزله خیلی روان پرداخت شده است، اضافه کرد: ما تا به امروز گزارشی مبنی بر رفت و آمد و درگیری مردم آسیب زده در اثر سیل و زلزله با بروکراسی بانک ها نداشتیم.

افزایش هزار کلیومتری طول آزادراه های کشور تا خاتمه دولت دوازدهم

وزیر راه و شهرسازی، درباره اقدامات و پروژه های توسعه راه ها گفت: طول آزادراه های کشور تا خاتمه دولت دوازدهم از 2100 کیلومتر به 3100 کیلومتر می رسد و حداقل 900 کیلومتر هم به بزرگراه های کشور اضافه خواهدشد.

اسلامی با اشاره به ایجاد 12500 کیلومتر راه روستایی آسفالته در این دولت اضافه کرد: حداقل 2500 کیلومتر دیگر هم تا خاتمه این دولت به راه های روستایی اضافه خواهد شد.

2هزار واگن و لوکوموتیو امسال فراوری می گردد

وی اضافه کردن 5 استان کشور به خطوط ریلی را از دیگر اقدامات دولت برشمرد و گفت: ما سال گذشته برای اولین بار ریل ساخت داخل را در خطوط راه آهن کشورمان و با کیفیت استاندارد مصرف کردیم و امسال هم 2 هزار واگن و لوکوموتیو فراوری خواهیم کرد.

این مقام مسئول با اعلام متوقف شدن قرارداد مربوط به ایجاد قطار های سریع السیر اضافه کرد: ما برای تأمین اقتصادی این قضیه همچنان در حال رایزنی هستیم، البته بحث ایجاد یک خط برقی سریع السیر با سرعت 350 کیلومتر در ساعت هم مطرح بود که به محض تأمین اقتصادی آن را دنبال خواهیم کرد.

اسلامی درباره اقدامات اجرا شده درخصوص توسعه ناوگان بین شهری گفت: در حال حاضر از 374 هزار کامیون در جاده ها 65 هزار دستگاه سن بالای 40 سال دارند، از این رو هفته گذشته اولین قرارداد را با یکی از شرکت های سازنده داخلی و یکی از بانک ها برای 5 هزار دستگاه کامیون و با یک کارخانه داخلی دیگر هم برای 2 هزار دستگاه تفاهم نامه امضا کردیم.

وزیر راه و شهرسازی از شروع مذاکرات مقدماتی نوسازی اتوبوس ها با سازمان برنامه و شرکت های داخلی سازنده اتوبوس خبرداد و اضافه کرد: در تلاشیم که این حوزه را هم نوسازی کنیم.

قیمت بلیط هایی هوایی افزایش پیدا نکرده است

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی افزایش قیمت های سرسام آور سفر های هوایی اعم از داخلی و خارجی گفت: طبق قانون، آزادسازی قیمت ها روی بلیط هواپیما اجرا شده و با وجود کاهش مسافر، اما قیمت بلیط ها نسبت به سال قبل هنوز هیچ افزایشی پیدا نکرده است.

وی درباره برنامه وزارتخانه برای ساماندهی شهر های مرزی و حاشیه نشینی اضافه کرد: ما نقاط بحرانی و ساختمان های کوچک آسیب پذیر در شهر هایی مانند زاهدان، چابهار، خراسان رضوی و خوزستان را برای بازآفرینی و نوسازی شهری در اولویت قرار دادیم و با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم همکاری می کنیم.

اسلامی همچنین درخصوص اقدامات وزارتخانه در شرایط کرونایی گفت: ما در این مدت برای جابجایی تجهیزات حفاظتی پزشکی بیش از 260 پرواز انجام دادیم و در همان هفته اول شیوع کرونا اقلام بهداشتی را با هواپیما به تهران رساندیم.

اقدامات وزارت راه و شهرسازی در ایام کرونایی

این مقام مسئول همچنین بازگرداندن ایرانیان از کشور های درگیر کرونا، کنترل و استقرار تونل های ضدعفونی در مرز های کشور، استقرار دوربین های حرارتی تب سنج، گندزدایی مستمر مراکز و سامانه ها، معرفی شاغلان آسیب دیده حوزه حمل و نقل برای دریافت تسهیلات، تمدید قرارداد مستأجران تا سه ماه بعد از اعلام خاتمه کرونا در کشور و تصویب سقف مجاز اجاره سالیانه مستأجران را از جمله اقدامات وزارتخانه در این دوران کرونایی برشمرد.

اسلامی در خاتمه گفت: این دولت دوران سختی را پشت سر گذاشته و شدیدترین تحریم ها هم در این دوران رخ داد، البته سیاه نمایی های سنگینی هم از عملکرد دولت اجرا شده، اما در هرصورت اراده و انسجام در دولت وجود دارد و همه دستگاه ها و وزرا خود را مقید می دانند که لحظه ای در خدمت رسانی به مردم درنگ ننمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4736

به "تحویل نخستین سری واحد های طرح اقدام ملی مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحویل نخستین سری واحد های طرح اقدام ملی مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید