جدیدترین نتایج باستانشناسی: انسان های اولیه به خواب زمستانی می رفته اند

به گزارش پرسینا بلاگ، انسان های اولیه در برخی از زمان ها، در گذشته به خواب زمستانی می رفتند، حتی اگر در این کار مهارت چندانی نداشتند.

جدیدترین نتایج باستانشناسی: انسان های اولیه به خواب زمستانی می رفته اند

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

خواب زمستانی پدیده ای رایج در میان جانورانی، چون خرس ها، خفاش ها و جوجه تیغی های اروپایی است. با این حال این اولین بار است که شواهدی از این پدیده نزد اجداد انسان ها یافت می گردد. محققان در مقاله خود گفتند فسیل استخوان ها که به زمان نئاندرتال ها و اجداد پیشین آنان باز می گردد نشان تغییرات فصلی را بر خود دارد، علامتی که نشان می دهد رشد استخوان برای چند ماه در هر سال مختل شده است.

بسکمک از پستانداران روی زمین توانایی خواب زمستانی را دارند. خرس ها فرآیند های متابولیکی ویژه ای دارند تا از آن ها در برابر این خواب طولانی محافظت کنند، اما گاهی اوقات این فرایند طبق برنامه پیش نمی رود. به عنوان مثال، پس از خواب زمستانی اگر حیوانات ذخایر غذایی کافی دریافت نکنند، ممکن است در معرض انبوهی از بیماری ها قرار بگیرند. هنگامی که خرسی از خواب زمستانی بیدار می گردد (نوعی حالت خواب صرفه جویی در انرژی که اغلب به عنوان خواب زمستانی استفاده می گردد)، خواب آلود و گرسنه است و استخوان ها و عضلاتش نیز مانند گذشته است و تغییر چندانی نداشته است.

با این حال، تا به امروز اعتقاد بر این بود که فرایند فرگشت به شکل بی رحمانه ای هرگز به انسان ها امکان خواب زمستانی را نداده است. اما اکنون به لطف یک مطالعه جدید روی فسیل های یافت شده از انسان های اولیه در اسپانیا، محققان بر این باور رسیده اند که انسان های اولیه در حقیقت وقتی که شرایط سخت می شده و غذا کم بوده است، به خواب زمستانی می رفته اند.

اما یک مطالعه اخیرا منتشر شده بررسی کرده است که انسان های اولیه در برخی از زمان ها از این توانایی برخوردار بوده اند. نتایج اولیه به طور شگفت انگیزی نشان می دهند که انسان ها در گذشته به خواب زمستانی می رفتند، حتی اگر در این کار مهارت چندانی نداشتند.

تحقیقات تازه که بر روی بقایای به جا مانده از یک گور دسته جمعی متعلق به 400 هزار سال پیش در غار سیما د لوس هونوسوس در شمال اسپانیا اجرا شده، نشان می دهد فسیل استخوان ها دارای آسیب فصلی بوده است. دانشمندان می گویند الگوی ضایعات و سایر علائم آسیب در استخوان های فسیل انسان های اولیه همان الگوی ضایعات باقیمانده در استخوان خرس های غارنشینی است که در فصل سرد به خواب زمستانی فرو می فرایند.

به گفته محققان این تغییرات فصلی نشان می دهد که رشد استخوان ها به مدت چند ماه در فواصل سالانه مختل شده است. این نشان می دهد که انسان های اولیه به شکل دوره ای در شرایط متابولیکی خاصی بوده اند که به آن ها کمک می کرده برای مدت طولانی در شرایط سخت با ذخایر محدود مواد غذایی و ذخیره کافی چربی بدن زنده بمانند.

پژوهشگران استدلال می کنند هرچند این مفهوم ممکن است علمی -تخیلی به نظر برسد، با این حال خواب زمستانی در میان جانوران پستاندار همچون شب دوستان یا لمور ها دیده شده است. غار سیما د لوس هونوسوس از مهم ترین گنجینه های دیرین شناسی کره زمین به شمار می رود و محققان بیش از سه دهه است که سرگرم کاوش و مطالعه درباره هزاران تکه استخوانی هستند که به نظر می رسد چهارصد هزار سال پیش به عمد در آن جا ریخته شده باشند.

دو دیرین شناسی در حوزه انسانی، آنتونیس بارتسیوکاس (Antonis Bartsiokas) و جوان لوئیس آرسواگا (Juan-Luis Arsuaga) در مقاله جدید خود می نویسند:

باید خاطرنشان کنیم که خواب زمستانی همیشه سالم نیست. اگر فرد در هنگام خواب زمستانی از ذخایر چربی کافی برخوردار نباشد، ممکن است از به بیماری های راشیتیسم، هایپر پاراراتیروئیدیسم و استئیت فیبروزا مبتلا گردد. این بیماری ها همه بیانگر استئودیستروفی (استخوان سازی ناقص) کلیه است که با بیماری مزمن کلیه در ارتباط است.

خرس ها فرآیند های متابولیکی ویژه ای دارند تا از آن ها در برابر این خواب طولانی محافظت کنند، اما گاهی اوقات این فرایند طبق برنامه پیش نمی رود. به عنوان مثال، پس از خواب زمستانی اگر حیوانات ذخایر غذایی کافی دریافت نکنند، ممکن است در معرض انبوهی از بیماری ها قرار بگیرند.

محققان بر این باورند که این ممکن است سرنوشت برخی از اجداد انسانی ما را که بقایای آن ها در غاری اسپانیایی به نام Sima de los Huesos کشف شد، نشان دهد. غار Mayor of Sierra de Atapuerca تعداد زیادی فسیل را در خود جای داده است و باستان شناسان نیز همچنین هزاران بقایای اسکلتی انسانی را با قدمت حدود 430 هزار سال کشف کرده اند.

قدمت این فسیل ها به مدت ها قبل از ورود انسان های اولیه بر روی زمین بوده است. بحث هایی در مورد اینکه این فسیل ها از کدام جد بشر هستند، وجود دارد؛ می توان گفت حداقل برخی از آن ها از گونه انسان هایدلبرگی هستند.

یافتن پاسخ این سوال که آیا اجداد بشر هزاران سال پیش به خواب زمستانی می رفتند یا خیر، یک کار غیرممکن به نظر می رسد، اما این تیم فکر می کند که آن ها برخی از نشانه های مربوط به این سوال را روی فسیل ها پیدا کرده اند.

محققانی که بر روی این پروژه در حال تحقیق اند بیان داشته اند:

اگرچه بسکمک از سوالات در مورد تاریخچه زندگی و متابولیسم آن ها هنوز بی پاسخ مانده است، اما در عواقب بسیار زیادی که خواب زمستانی برای فیزیولوژی انسان و تاریخچه زندگی دارد، تردیدی نیست. این تصور که انسان می تواند تحت شرایط هیپومتابولیک مشابه خواب زمستانی قرار بگیرد، مانند داستان علمی به نظر می رسد؛ اما این واقعیت که پستانداران به خواب زمستانی می رفتند، نشان می دهد که پایه ژنتیکی و فیزیولوژی چنین چیزی ممکن است در بسکمک از گونه های پستانداران از جمله انسان ها حفظ گردد.

ما به اطلاعات بیشتری برای تأیید اینکه آیا این نیاکان انسان های اولیه واقعا خواب زمستانی داشته اند یا خیر و اگر چنین بود، چگونه گونه های انسانی به تدریج این توانایی خود را از دست دادند، نیاز خواهیم داشت.

پاتریک راندولف-کوئینی (Patrick Randolph-Quinney)، انسان شناس، از دانشگاه نورثومبریا به رابین مک کی (Robin McKie) در گاردین گفت:

این نظریه استدلال بسیار جالبی است و مطمئنا بحث جذابی خواهد بود. با این حال، توضیحات دیگری در مورد تغییرات دیده شده در استخوان ها وجود دارد و باید قبل از اینکه به نتیجه گیری واقع بینانه برسیم، به طور کامل به آن ها بپردازیم.

محققان استدلال می کنند که رژیم غذایی این انسان های اولیه سرشار از غذا های چرب مانند ماهی و گوزن های شمالی بوده که مواد مغذی کافی را برای این جمعیت در طول زمستان فراهم می آورده تا امکان خواب زمستانی را فراهم کنند. اما برخی از کارشناسان که به این یافته ها مشکوک هستند می گویند توضیحات دیگری در مورد این تغییرات در این استخوان ها وجود دارد و باید قبل از اینکه به نتیجه گیری واقع بینانه برسیم، به طور کامل به آن ها پرداخته گردد.

گام بعدی محققان احتمالاً آزمایش نظریه خواب زمستانی روی ژنوم های نئاندرتال ها و دیگر انسان های اولیه است تا به آن ها کمک کند که تشخیص دهند که آیا اجداد ما واقعاً می توانسته اند در طول زمستان بخوابند یا خیر. با این حال گفته اند که باید برای اثبات نهایی فرضیه تحقیقات بیشتری انجام گردد. جزئیات بیشتر این پژوهش نشریۀ LAnthropologie منتشر شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 6409

به "جدیدترین نتایج باستانشناسی: انسان های اولیه به خواب زمستانی می رفته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین نتایج باستانشناسی: انسان های اولیه به خواب زمستانی می رفته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید