جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه اول بهمن 99

به گزارش پرسینا بلاگ، شاخص بورس بعد از دو هفته کار خود را با فرایند صعودی آغاز کرد. صبح امروز در 30 دقیقه ابتدایی بازرا شاهد رشد 22 هزار واحدی شاخص کل و رسیدن آن به رقم یک میلیون و 172 هزار واحد هستیم. نماد های شاخص ساز فولاد، فملی، شستا، فارس، کچاد، وبملت و وپاسار بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل گذاشته و باعث افزایش 1.93 درصدی آن شده اند. از طرف دیگر شاخص هم وزن تنها 46 صدم درصد رشد داشته که نشان می دهد این بار دور، دور شرکت های بزرگ بازار است.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه اول بهمن 99

آغاز سبزرنگ بورس در اولین روز بهمن

به گزارش خبرنگاران در ساعات ابتدایی معاملات امروز از مجموع 315 نماد بورسی معامله شده، 228 نماد فرایند صعودی دارند و 87 نماد در مدار نزولی حرکت می کنند. همچنین در بین 225 نماد بازار فرابورس، 90 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند و شاهد افزایش قیمت سهام در 135 نماد هستیم.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز چهارشنبه اول بهمن ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

آنطور که نقشه بازار نشان می دهد، آغاز دوران صف خرید شرکت های بزرگ را شاهد هستیم در گروه خودرو و ساخت قطعات که بیشترین آمار معاملات را به خود اختصاص داده، خودرو، خبمهن، خگستر و خساپا صف خرید دارند و دیگر نماد ها هم اغلب سبزرنگ هستند، اما شرکت های کوچک شرایطشان چندان مساعد نیست. در گروه محصولات شیمایی به جز شتوکا که صف فروض دارد و کلر که نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می شود، دیگر نماد ها عموما سبزرنگ است. صندوق های ETF سهامی امروز مثل روز گذشته به هجوم متقاضیان روبرو شده و هر کدام بیش از پنج درصد و بعضا بیش از 10 درصد افزایش قیمت پیدا کرده اند. فلزات اساسی عموما سبزرنگ هستند و شاهد تشکیل صف خرید برای فملی، فولاد و فخوز هستیم. در این گروه فنفت، زنگان و فمراد همچنان قرمزنگ هستند. حکشتی به صف خرید رسیده و نیمی از گروه حمل و نقل را در کنار حفارس و حتاید سبزرنگ کرده، اما همچنان نیم دیگر به خاطر خحریل و حتوکا قرمز هستند. بانک ها و موسسات اعتباری، هولدینگ ها، فرآورده های نفتی و محصولات چوبی امروز همگی شاهد تشکیل صف خرید هستند و اجازه ورود به سهامداران جدید نمی دهند.

یک سوم نماد ها صف خرید دارند

در ساعات میانی بازار امروز، 203 نماد که 32 درصد بازار را تشکیل می دهند، صف خرید دارند. ارزش مجموع صف های خرید در بازار امروز به حدود سه هزار و 220 میلیارد تومان می رسد. در سوی مقابل، 117 نماد معادل 19 درصد بازار سرمایه شاهد تشکیل صف فروش هستند و مجموع ارزش صف آن ها حدود دو هزار و 180 میلیارد تومان است.

شپنا؛ سنگین ترین صف خرید بازار

شرکت پالایش نفت اصفهان که ریزش قابل توجهی را پشت سر گذاشته، امروز در صدر فهرست سنگین ترین صف های خرید واقع شده است. ارزش صف خرید شپنا در نیمه معاملات امروز حدود 237 میلیارد تومان است. صندوق پالایش از شگفتی های امروز بازار با رشد 10 درصدی، شاهد تشکیل 2 ف خرید 150 میلیارد تومانی است. شستا هم با صف 131 میلیارد تومانی در رتبه سوم ایستاده است. دارا یکم، وتجارت، شبندر و شتران در کنار عرضه اولیه های سپیدار، رافزا و غگیلا دیگر نماد های دارای صف خرید سنگین در بازار امروز هستند.

خموتور؛ سنگین ترین صف فروش بازار

در بازار سبزرنگ امروز که اغلب نماد ها با صف خرید دل سهامدارانشان را شاد کرده اند، خموتور با صف فروش به ارزش 115 میلیارد تومان روبرو شده و صدرنشین فهرست سنگین ترین صف های فروش است. کدما با صف 98 میلیاردی در مقام دوم ایستاده و غگرجی با صف فروش 57 میلیاردی در رتبه سوم واقع شده است. کاذر، وتوس، وآذر و غنوش دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز هستند.

شاخص بورس 33 هزار واحد رشد کرد

شاخص کل بورس تهران در سرانجام معاملات روز چهارشنبه اول بهمن ماه با رشد 33 هزار و 230 واحدی به رقم یک میلیون و 183 هزار و 948 واحد رسید. در این روز شاخص کل افزایش 2.89 درصدی را پشت سر گذاشت، اما شاخص هم وزن تنها 63 صدم درصد رشد کرد. موردی که نشان می دهد شرکت های کوچک در این رشد همراهی کاملی ندارند. عمده رشد شاخص کل بر دوش نماد های شاخص ساز فارس، فولاد، فملی، شستا، کگل، کچاد و تاپیکو است.

نقشه بازار در سرانجام معاملات روز چهارشنبه اول بهمن ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نمای سرانجامی نقشه بازار امروز کمی آغشته به رنگ قرمز شده و نشان می دهد قرار نیست همه نماد ها در این فرایند صعودی همراه شوند و این مورد می تواند یک هشدار برای سهامدارانی باشد که در فرایند صعودی به هر قیمتی می خواهند سهام بخرند و به ارزندگی سهام شرکت مورد نظر توجه نمی کنند. امروز مثل روز گذشته صندوق های ETF سهامی شاهد تقاضای سنگین بودند. اغلب آن ها بیش از پنج درصد افزایش قیمت پیدا کردند و رکورددارشان آوا با بازدهی روزانه 19 درصدی بود. پالایش و دارا یکم هم امروز با صف خرید رشد 10 درصدی را در کارنامه شان ثبت کردند. خودرو و ساخت قطعات امروز فرایند ثابتی نداشت. شرکت های بزرگ مثل خودرو، خگستر، خساپا و خبهمن در مدار صعودی حرکت می کردند و شرکت های کوچکتر مثل خنصیر، ختور، خکار و خفنر نزولی بودند. محصولات شیمیایی امروز عموما به رنگ سبز درآمدند و کلر، شتوکا، شلعاب و شفارس از معدود نماد های قرمز در این گروه بودند. فلزات اساسی امروز عموما با رنگ سبز کام سهامدارانشان را شیرین کردند. هرچند در این گروه نماد های قرمزرنگی از جمله زنگان، فنفت، فسرب و فمراد به چشم می خورند. انبوه سازی ها، حمل و نقل، هتل و رستورانف زراعت، کاشی و سرامیک، رایانه، ماشین آۀات، محصولات کانی غیرفلزی، ساخت محصولات فلزی و دباغی از گروه های قرمزرنگ بازار و سیمانی ها، بانک ها، فرآورده های نفتی، هولدینگ ها، محصولات چوبی، عرضه برق و گاز و اطلاعات و ارتباطات از جمله گروه های سراسر سبزرنگ بازار امروز بودند.

کاهش دوباره ارزش معاملات به 11 هزار میلیارد

معامله گران بورس امروز حدود شش میلیارد سهام و اوراق مالی را در قالب 790 هزار معامله به ارزش شش هزار و 861 میلیارد تومان دادوستد کردند. همچنان در بازار فرابورس شاهد معاملات 16 هزار و 380 میلیارد تومانی بودیم، اما باید توجه داشت که چهارشنبه ها اوج خرید و فروش اوراق مرابحه دولتی است. طوری که از این رقم حدود 11 هزار و 900 میلیارد تومان به معاملات اوراق اراد، افاد و اخزا اختصاص دارد. در مجموع می توان گفت ارزش معاملات سهام در بازار سرمایه امروز نهایتا حدود 11 هزار و 300 میلیارد تومان بوده که نسبت به روز گذشته کاهش پیدا کرده و همچنین رقم پایینی برای امیدواری به صعود بازار به حساب می آید. امروز نماد های دانا، کاما، سیتا، ولپارس، بترانسف غزر و خزامیا پرتراکنش ترین نماد های بورس و چخزر، زملارد، سپیدار، وسپهر، شاروم، بپیوند و کرمان پرتراکنش ترین نماد های فرابورس بودند.

منبع: فرارو
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 6419

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه اول بهمن 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه اول بهمن 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید