خبرنگاران اختلال های روانی که با کرونا شایع شد

به گزارش پرسینا بلاگ، تهران - خبرنگاران - درد جسمی ناشی از کرونا از یک طرف مردم جهان را گرفتار خود نموده و از سوی دیگر ناراحتی و اختلال های روحی و روانی ناشی از این ویروس، رو به افزایش است، ترس و استرس از ابتلاء به کرونا و وسواس های فکری و سایر اختلال ها از دیگر پیامدهای این ویروس منحوس است.

خبرنگاران اختلال های روانی که با کرونا شایع شد

بیماری های روانی به گروهی از بیماری ها گفته می گردد که با تأثیر بر تفکر و رفتار، باعث ایجاد ناراحتی برای فرد مبتلا یا ایجاد ناتوانی در وی می گردد. علت بیماری های روانی به خوبی شناخته شده نیست ولی آنچه مسلم است این است که عوامل ژنتیک، استرس های مختلف و نوع تعامل فرد با دیگران در ایجاد یا بروز آن ها مؤثر است. افسردگی، اضطراب، وسواس، اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنیا از جمله این اختلالات هستند.

علم روانشناسی دلایل بسیاری را برای بروی انواع بیماری روانی بیان نموده است اما هر نوع بیماری روانی برآیند عوامل محیطی، خانوادگی، ژنتیک و در نهایت خواست و اراده فرد است و در این بین آموزش هایی که فرد در طی زندگی خود به وسیله خانواده، دوستان، مدرسه، محیط کار دیده است، نقش فوق العاده ای بر شکل گیری اختلالات روانی وی دارد.

اکنون که ویروس کرونا دامنگیر بشیریت شده است، بیشترین آسیب روحی و روانی خود را به ساکنان کلان شهرها وارد نموده است چرا که کلان شهرها به لحاظ تعداد جمعیت نسبت به شهرهای حاشیه ای و روستاها بسیار بیشتر در معرض ابتلا به انواع بیماری های روحی روانی هستند.

اختلال عقب ماندگی ذهنی، یادگیری، رشد، کمبود توجه، تغذیه ای در دوران کودکی یا عظیمسالی، اختلال تیک حرکتی، ارتباطی، اختلال شیرخوارگی، اضطراب جدایی، فراموشی، اختلال مصرف مواد، اسکیزوفرنی، اختلال خلقی اعم از افسردگی و یا دو قطبی، اضطرابی، اختلال جسمانی، ساختگی، اختلال هویت جسمی و جنسی، کنترل تکانه، اختلال انطباقی و شخصیتی، از عمده علائم اختلالات روانی به شمار می رود که به گفته روانشناسان چنانچه هر فردی دارای یک از این ویژگی ها باشد، بیمار تلقی شده و باید برای کاهش یا برطرف آن اقدام کند.

استرس ابتلا به کرونا و عواقب آن

محمد رضا محمدی روانشناس بالینی روز آدینه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به نشانه های ابتلا فرد یا افراد به یک یا چند ویژگی از اختلال روانی، گفت: برای نمونه با پیدایش و ورود سرزده ویروس کووید 19 به زندگی فردی و اجتماعی مردم، به نحوی شاخص ترس و اضطراب و از همه مهمتر استرس ابتلا به بیماری کرونا وارد زندگی مردم شد و بدین طریق نه تنها این فرایند موجب تغییر سبک زندگی، بلکه اختلالات روانی از جمله انواع وسواس در میان بسیاری از مردم افزایش یافت.

وی اضافه کرد: در این خصوص و با توجه به اتفاقاتی که ویروس کرونا با خود به دنبال داشت، موجب شد بسیاری از مردم کوچک و عظیم، پیر و جوان بطور طبیعی حداقل احساس استرس، فرسودگی شغلی، نگرانی، غم یا خستگی ذهنی را تجربه نمایند و در روبروه با این بیماری یا شنیدن اخبار مرتبط با آن، عکس العمل های غیرعادی از خود نشان دهند که به نوعی اختلال روانی را می توان در این گونه مواقع تشخیص داد.

محمدی گفت: فردی که به اختلال روانی مبتلا است احتمال اینکه به فکر خودکشی، اختلال خواب، کم اشتهایی یا ضعف در کارنمودهای زندگی و از همه مهمتر استرس و اضطراب روبرو گردد بسیار است و از این رو به هر دلیلی می توان اذعان کرد این افکار و رفتار طبیعی نیست و با توجه به مشکل پیش آمده برای فرد بیمار، باید به تناسب شدت یا ضعف اختلال پیش آمده با مراجعه به کلینیک های مشاوره به فکر بهبودی و تسکین آن بود.

این رواندرمانگر تحلیلی گفت: هنگامی که فردی به فکر خودکشی است، این ذهنیت در بیمار وجود دارد که فرد قصد آسیب رساندن به خود را دارد یا زمانی که فردی متوجه می شد تغییراتی در اشتهایش بوجود آمده و این بی میلی یا حتی پرخوری موجب شده دچار کاهش یا افزایش وزن گردد، وقت آن رسیده که این دسته افراد به متخصص و کارشناس روانشناس مراجعه و از وخامت بیماری روانی که پیش آمده جلوگیری کند.

محمدی اظهارداشت: ممکن است فردی تمایل به درس خواندن داشته باشد، ولی متوجه گردد که در مدرسه نمره درسی اش افت نموده است، احتمال اینکه نسبت به ادامه تحصیل دچار اختلال گردد، وجود دارد و اینکه به دنبال این اختلال سر کلاس درس دیر حاضر گردد یا غیبت کند، بسیار است از این رو هر یک از این تغییرات نشانه ابتلای فرد به بیماری روانی است و باید به آن توجه و به این افراد یاری گردد.

وی اضافه کرد: فردی که شب ها خواب کامل ندارد و بالعکس در طول روز احساس خستگی می نماید، بویژه زمانی که استرس دارد، بهداشت روان وی دچار مشکل شده است. بعضی از اختلالات به راحتی در زندگی شغلی و اجتماعی خود تاثیر گذاشته و عمدتا عملکرد فرد را مختل می کند. از این رو تمایل به درمان بعد از آزار دهندگی این اختلالات برای فرد یا اطرفیان بطور طبیعی بوجود خواهد آمد.

این روانشناس بالینی توضیح داد: باید توجه داشت گام نهادن در جهت و راه های مضر منجر به بروز استرس و اضطراب به عنوان پایه و اساس تشکیل اختلالات روانی در فرد خواهد شد و از طرفی انجام فعالیت های جنسی پرخطر، خودزنی، سوءمصرف مواد مخدر یا الکل، ورزش بیش از حد و پرخوری و از همه مهم تر وسواس در هرکاری در طولانی مدت آسیب رسان به روان خواهد بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 6150

به "خبرنگاران اختلال های روانی که با کرونا شایع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اختلال های روانی که با کرونا شایع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید