در سفر به باتومی، این بخش های بی نظیر را نباید فراموش کنید!

به گزارش پرسینا بلاگ، یکی از کشورهای توریستی که در نزدیکی شمال غربی ایران قرار گرفته است، گرجستان است. این کشور مقصد گردشگری بسیاری از ایرانی ها بوده که هم به صورت زمینی و هم هوایی به آن سفر می نمایند. کشور گرجستان در جوار دریای سیاه قرار گرفته است و به همین دلیل، سواحل بسیار زیبایی در این کشور وجود دارند. یکی از شهرهای ساحلی و توریستی این کشور، باتومی است. باتومی شهر کوچک و قدیمی این منطقه به حساب می آید و قدمت این شهر به دوران قبل از میلاد برمی شود. اما با این حال، این شهر در حال حاضر حال و هوای مدرنی دارد و معماری جاذبه های گردشگری باتومی دیدنی است. در واقع، پایتخت گردشگری گرجستان به حساب می آید. جاهای دیدنی باتومی بسیارند و هر فردی را راضی نگه می دارند. در این مطلب به معرفی بعضی از دیدنی های باتومی می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

در سفر به باتومی، این بخش های بی نظیر را نباید فراموش کنید!

مسجد باتومی

در نزدیکی ساحل دریای سیاه و در خیابان کوتایسی، تنها مسجد این شهر به نام مسجد باتومی نهاده شده است. این مسجد در سال 1886 میلادی، به دستور یکی از نجیب زادگان گرجستانی به نام همت اصلان بگ ساخته شد. این مسجد در گذشته میان دو مسجد دیگر قرار داشت که امروزه دیگر آن دو مسجد وجود ندارند. این مسجد در بین مردم بومی این منطقه به نام ارتا جامه یعنی مسجد جامع در میان معروف است. معماری این مسجد که یکی از جاهای دیدنی باتومی بوده، به گونه ای است که رنگ های بسیاری در دیوارهای آن بکار برده شده و فضای معنوی و زیبایی را در میان جاذبه های گردشگری باتومی پدید آورده اند.

کلیسای اسقفی مریم مقدس

یکی از اصلی ترین جاذبه های این شهر، کلیسای اسقفی مریم مقدس است. این کلیسا در شهر باتومی از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و در خیابان نیکولوز باراتیشویلی نزدیک به دریای سیاه، در دهه 1900 میلادی ساخته شد. معماری این بنا به سبک گوتیک بوده و زیبایی به خصوصی را به این کلیسا داده است. در سفر به باتومی حتما از این کلیسا که یکی از جاهای دیدنی باتومی بوده، دیدن کنید و از معماری زیبای آن لذت ببرید. در زمان حکومت شوروی این کلیسا تعطیل شد و بنای آن به آزمایشگاه ولتاژ بالا اختصاص پیدا کرد. در سال 1989 این کلیسا دوباره باز شده و در سال 2000 بخش های جدیدی به این بنا افزوده شدند. شنبه ها و یکشنبه ها در این کلیسا مراسم مذهبی و دعا برگزار می گردد. در حال حاضر، تمامی کلیساهای این شهر من جمله این کلیسا که یکی از دیدنی های باتومی هست، هر روز باز بوده و می توانید به راحتی از آن ها دیدن کنید.

کلیسای سنت نیکولاس

یکی از کلیساهای قدیمی این شهر که در مرکز این شهر و در خیابان پرناواز مپه 16 نهاده شده است، کلیسای سنت نیکولاس است. در سال 1854 میلادی افرمدی شهردار این شهر با همکاری یونانیان این شهر، تصمیم به ساخت این کلیسا را می گیرند که البته آغاز ساخت آن در سال 1865 میلادی صورت گرفت. در ساخت این کلیسا ترک ها به افرمدی یاری بسیاری کردند. کلیسا سنت نیکولاس قبل از کلیسای مریم مقدس ساخته شده که تا قبل از آن به عنوان کلیسای اسقفی شناخته می شد. کلیسای سنت نیکولاس معماری بسیار زیبایی دارد و به دلیل آنکه در طول تاریخ فراز و نشیب های بسیاری را به خود دیده، از مهمترین دیدنی های باتومی به شمار می رود.

کلیسای ارمنی

در خیابان نیکولوز باراتیشویلی یکی دیگر از کلیساهای دیدنی این شهر به نام کلیسای ارمنی نهاده شده است. این کلیسا در ابتدا یک کلیسای چوبی بود که در سال 1873 میلادی ساخته شد. این کلیسای چوبی در دهه 1880 میلادی خراب و به جای آن کلیسای سنگی ساخته شد. کلیسای ارمنی نیز مانند کلیسای مریم مقدس در زمان حکومت شوروی تعطیل و به عنوان آسمان نما از آن استفاده شد و دیگر تخریب نشد. این بنا در سال 1992 میلادی به دانشگاه ایالتی باتومی اضافه و بعد از آن باز شد و به کار خود ادامه داد.

کلیسای سنت باربارا

در خیابان روستاولی 26، کلیسایی قدیمی و کوچک به نام سنت باربارا نهاده شده است. این کلیسا به دستور اسکندر سوم در سال 1888 میلادی ساخته شد. قبل از این بنا در همین مکان بیمارستان ارتش قرار داشت. کلیسای سنت باربارا نیز مانند کلیسا مریم مقدس در زمان شوروی بسته شد و دوباره در سال 1997 فعالیت خود را آغاز کرد. این بنا در نزدیکی پارک 6 می نهاده شده است و دسترسی به آن نیز بسیار آسان است.

کنیسه باتومی

یکی دیگر از جاهای دیدنی باتومی، کنیسه باتومی است. این کنیسه که محل برگزاری مراسم مذهبی یهودیان بوده، در سال 1904 میلادی با اجازه جمعی از یهودیان این شهر از امپراطوری روسی ساخته شد. کنیسه باتومی در زمان حکومت شوروی به مکانی ورزشی تبدیل شده بود، اما بعد از این دوران در سال 1998 دوباره به فعالیت های اصلی خود ادامه داد و در همین سال بود که مورد بازسازی نهاده شد. این بنا را می توان قدیمی ترین کنیسه این شهر دانست.

میدان اروپا

یکی از میادین اصلی شهر که در منطقه تاریخی باتومی نهاده شده است، میدان اروپا است. از زمانیکه گرجستان جزئی از قاره اروپا نهاده شد، نام این میدان را اروپا قرار دادند. در این میدان مجسمه ای مربوط به روابط اروپا و گرجستان نهاده شده است که در سال 2007 میلادی توسط مدئا ساخته شده و همچنین رابطه فرهنگی این کشور با تمدن های دیگر باستانی را نشان می دهد. در اطراف میدان اروپا بناها و ساختمان های تاریخی قرار دارند که فضای بسیار زیبایی را پدید آورده اند. در این میدان، مراسم و برنامه های مختلفی مانند کنسرت برگزار می شوند. در چند روزی که به باتومی سفر می کنید، محال است از این میدان که در مرکز شهر نهاده شده است، عبور نکنید. افراد بسیاری اعم از مردم بومی این شهر و گردشگران ساعاتی را برای استراحت و گذراندن اوقات خود در میدان اروپا که یکی از دیدنی های باتومی بوده، سپری می نمایند.

فانوس دریایی باتومی

در سال 1881 میلادی، فانوس دریایی به ارتفاع 21 متر ساخته شد. در بالای این فانوس دریایی یک سال پس از ساخت آن، دوربینی کار گذاشته شدند که سازنده این فانوس، فرانسوی ها بودند که آن را 8 ضلعی و از سنگ ساختند. اولین فانوس دریایی باتومی در سال 1863 میلادی و در زمان عثمانی ها ساخته و دومین فانوس دریایی در دوران حکومت روس ها و در سال 1878 میلادی ساخته شد.

پل ماخونتستی

بر روی رودخانه آچاریستسکالی در نزدیکی باتومی، پل بسیار بزرگ و قدیمی به نام ماخونتستی نهاده شده است. این پل در قرن های 9 و 10 میلادی، از طریق سنگ های آتشفشانی ساخته شد. در سال 2008، این پل مورد بازسازی نهاده شد، اما ردیف های سنگی که به این پل اضافه شدند، نشان می دهند که در گذشته نیز این پل بازسازی شده است. پل ماخونتستی در یک روستا با فاصله 30 کیلومتری از باتومی نهاده شده است. در این روستا جاذبه های تاریخی دیگری نیز وجود دارند که اگر به دیدن این پل می آئید، حتما از آن ها دیدن کنید.

قلعه گونیو

در نزدیکی ساحل دریای سیاه و 15 کیلومتری شهر باتومی، قلعه ای دو هزار ساله به نام گونیو نهاده شده است. این قلعه که یکی از جاذبه های گردشگری باتومی بوده، از زمان ساختش در زمان رومیان باستان تا به امروز شاهد اتفاقات تاریخی بسیاری بود. این قلعه در تصاحب رومیان، امپراطوری های بیزانس و رم، عثمانی ها و بعد جماهیر شوروی بوده که خود فراز و نشیب های تاریخی بسیاری را نشان می دهد. در قلعه گونیو، قدیمی ترین اشیای پیدا شده متعلق به دوران روم باستان است. دلیل اهمیت این قلعه این بوده که گفته می گردد در اینجا یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح به خاک سپرده شده است. در این مکان اجازه حفر از سوی دولت وجود ندارد و به همین دلیل، درستی چنین نظریه ای معین نیست. برای بازدید از قلعه گونیو باید بین ساعات 10 صبح تا 18 مراجعه کنید. هزینه بلیت ورودی 3 لاری بوده و توجه داشته باشید که در بازدید از این قلعه که یکی از جاهای دیدنی باتومی بوده، می توانید یک راهنما داشته باشید که هزینه آن 10 لاری است.

قلعه جیوارا

یکی از دیدنی های باتومی، قلعه جیوارا است. این قلعه در قرون 5 و 6 در یک منطقه کوهستانی و بر روی ارتفاعات ساخته شد. این مکان، یک موقعیت استراتژیک را برای این قلعه محیا کرد، به شکلی که از بالای این ارتفاعات اطراف به خوبی کنترل می شوند. قلعه جیوارا بین قرن های 8 تا 14 میلادی مورد استفاده نهاده شد و بعد از آن متروکه شد. امروزه، بعضی از قسمت ها و دیوارهای این قلعه باقی مانده اند. دیوارهای باقی مانده نشان می دهند که ارتفاع دیوارهای قلعه حدودا 6 متر بوده است. اگر به طبیعت، تاریخ و کوهنوردی علاقه داشته باشید، بازدید از این مکان که یکی از جاذبه های گردشگری باتومی بوده، حتما دیدن کنید.

پریها: پریها | مجله گردشگری، تور لحظه آخری، تور ارزان قیمت، سفرنامه گردشگری

آریا بلاگ: آریا بلاگ، آخرین اخبار و رویدادهای ایران و جهان

منبع: همگردی
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2103

به "در سفر به باتومی، این بخش های بی نظیر را نباید فراموش کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سفر به باتومی، این بخش های بی نظیر را نباید فراموش کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید