رونمایی از 30 دستاورد درحوزه فناوری های شناختی، ستاری: فناوری های شناختی زمینه ساز اقتدار و پیشتازی در میدان رقابت جهانی است

به گزارش پرسینا بلاگ، با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از 30 دستاورد ایران ساخت علوم و فناوری های شناختی در نمایشگاه دائم محصولات دانش بنیان صادراتی ایران ساخت رونمایی شد.

رونمایی از 30 دستاورد درحوزه فناوری های شناختی، ستاری: فناوری های شناختی زمینه ساز اقتدار و پیشتازی در میدان رقابت جهانی است

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به نوظهور بودن این حوزه فناورانه و ظرفیت های کشور برای پیشتازی فناوری شناختی گفت: این فناوری در پیوند با سایر علوم و فناوری ها می تواند تحول آفرین باشد. گام های خوبی در راستا توسعه علو م وفناوری های شناختی پیموده شده است و همچنان، راه زیادی برای پیمودن در پیش داریم.

ستاری با تاکید بر این که می باید با نقش آفرینی بخش خصوصی، هزینه های بسیاری در توسعه مرزهای دانش، آموزش و توسعه فناوری های شناختی صرف گردد، ادامه داد: ستادهای توسعه فناوری در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اهدافی چون توسعه نیروی انسانی، ایجاد و رونق اکوسیستم نوآوری و کنار هم قرار دادن اجزای اکوسیستم را دنبال می نمایند. ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی نیز با در اولویت قرار دادن توسعه این فناوری، اقدامات اثربخشی را در این حوزه صورت داده است.

دستاوردهای یک حرکت پیوسته و هدفمند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با بیان این که بسیاری از پروژه های کلان، محصولات دانش بنیان و پژوهش های مرز دانش شناختی با همین الگو به ثمر رسیده است، مطرح نمود: دستاوردهای ایران ساخت در حوزه علوم فناوری های شناختی، حاصل یک فرایند تدریجی، مستمر و هدفمند بوده است و حرکتی که از چند سال پیش شروع شد، به بلوغی رسیده است که امروز این محصولات را به تدریج وارد بازار می نماید.

وی با تاکید بر هدف گذاری برای پروژه های مرز دانش گفت: باید برای این که یک پروژه مرز دانش به نتیجه برسد، هدف گذاری دقیق صورت بگیرد. این که یک پروژه در ابتدای راه به محصول نرسد طبیعی است اما ریل گذاری و ایجاد اکوسیستم یک ضرورت است و باید به این نتیجه برسیم توسعه ناگاه محقق نمی گردد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با بیان این که نتیجه حرکت مستمر و هدف گذاری شده در توسعه مرزهای دانش و فناوری، اقتدار و پیشتازی کشور است، ادامه داد: کشوری که می خواهد در حوزه ای توانمند گردد، احتیاج دارد که توسعه دانش و فناوری را اولویت قرار دهد و برای رسیدن به این توسعه باید حرکتی هدفمند، مستمر و پیوسته را شروع کند؛ ایجاد یک اکوسیستم مساعد، زمینه را برای رشد بذرهای نوآوری فراهم خواهد نمود و هدف تبدیل به محصول یا توسعه مرزهای دانش را به پایان می رساند.

حمایت از نخبگان علوم و فناوری های شناختی

ستاری با بیان این که علوم و فناوری های شناختی، حوزه ای تازه و احتیاجمند تربیت نیروی انسانی است، ادامه داد: در بسیاری از دانشگاه ها احتیاج داریم از فارغ التحصیلان ایرانی خارج از کشور استفاده کنیم و به همین سبب زمینه بازگشت این نخبگان را فراهم نموده ایم.

وی با اشاره به حمایت از توسعه مرزهای دانش در کنار پروژه های تجاری سازی گفت: کوشش می کنیم ساختار و فرهنگی را که به فراوری داخل، ساخت محصولات رقابتی و قابل عرضه در بازارهای منطقه ای و جهانی منجر می گردد ترویج و حمایت کنیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری شکل گیری اکوسیستم فناوری های شناختی را امری ضروری دانست و ابراز کرد: شرکت های دانش بنیان، نیروی انسانی، سرمایه گذاران بخش خصوصی و آزمایشگاه های بخش خصوصی، متخصصان و پژوهشگران، بخش های اثرگذار این اکوسیستم هستند و زمینه ساز تحولات و اتفاقات خوب خواهند شد.

توسعه طرح های فناورانه شناختی

بعلاوه در این بازدید، سید کمال خرازی مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در حوزه شناختی با اشاره به اقدامات ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی در حوزه آموزش، پژوهش و درمان گفت: گستردگی حوزه علوم شناختی نشان دهنده عظمت خلقت انسان است و ضرورت بهداشت مغز و استفاده بهینه از مغز را دوچندان می نماید. در این کارزار، دانشگاه ها نقش مهمی ایفا می نمایند ما استادان و پژوهشگرانی در دانشگاه هایمان داریم که اگر از ظرفیت آن ها استفاده گردد می توانیم به دستاوردهای مهمی دست پیدا کنیم.

خرازی ادامه داد: در ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی نیز پروژه های بزرگ تا رسیدن به محصول حمایت و راهنمایی می گردد. در پروژه ایمپلت مغزی، 8 دانشگاه مورد حمایت قرار گرفتند و توانستند این پروژه را به پایان برسانند. این دستاورد نشان دهنده اهمیت مدیریت و سیاستگذاری از یک سو و نقش دانشگاه ها از سوی دیگر است.

وی با تاکید بر حمایت ها از حوزه شناختی گفت: اگر حمایت های مادی و معنوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نبود قطعا به این مرحله نمی رسیدیم و خوشبختانه توانسته ایم محصولات ایران ساخت بسیار ارزشمند را بسازیم که توسعه پایدار این حوزه را تحقق ببخشد.

خرازی ابراز امیدواری کرد با حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جموری، محصولات این حوزه در ساختارهای آموزش، درمان، مطالعه و پژوهش توسعه پیدا نمایند چراکه امروز شرکت های دانش بنیان و فناور بسیاری در حوزه علوم شناختی فعال هستند و ثمره فعالیت آنان را در توسعه این فناوری، بهبود بیماران و توسعه مطالعات مغز مشاهده می گردد.

اجرای طرح های کلان حوزه شناختی

در بخش دیگری از این برنامه، مجید نیلی احمدآبادی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به برنامه های کلان این ستاد گفت: از مهم ترین طرح های کلان و اولویت دار می توان به ارتقا سرمایه شناختی، توسعه فناوری های خواندن و نوشتن در مغز و ابزارهای نوین مطالعه مغز، توسعه کاربرد ترکبی علوم شناختی، هوش مصنوعی و کلان داده، توسعه دانش و کاربردهای ترکیب فناوری های سلول های بنیادی و شناختی و توسعه زیر ساخت نیروی انسانی، اشاره نمود.

ایجاد پیوند فناوری سلول های بنیادی و فناوری شناختی

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی اضافه کرد: بسیاری از تجهیزاتی را که برای آزمایش های پیش بالینی احتیاج داریم، شرکت های دانش بنیان در کشور فراوری نموده اند و در حوزه فناوری های خواندن و نوشتن در مغز نیز طرح ها و پژوهش های فناوری در لبه دانش و فناوری در حال توسعه است. 11 تیم دانشگاهی و 2 شرکت دانش بنیان در این حوزه فعالیت دارند که با تحقق حمایت های اقتصادی به پایان خواهد رسید.

وی با اشاره به توسعه کاربرد ترکیبی علوم شناختی و هوش مصنوعی و کلان داده گفت: کوشش کردیم این حوزه را ذیل یک شتاب دهنده به صورت تجمیعی شتابدهی کنیم که خوشبختانه خوب جواب داده است و 18 تیم دانشگاهی در قالب فرآیند شتابدهی تا شهریور ماه سال آینده نتایج خود را به پایان خواهند رساند

نیلی احمدآبادی، با اشاره به توسعه دانش و کاربردهای ترکیب فناوری های سلول های بنیادی و شناختی گفت: تجهیز آزمایشگاه شناختی در رویان پژوه برای آنالیز جنبه های شناختی سلول درمانی در پارکینسون، با مشارکت 7 مرکز علمی در حال انجام است. بعلاوه، طرح ایجاد مرکز ملی مغز و شناختی در حوزه علوم و فناوری بالینی ارتقا شناختی، طرح ایجاد مرکز ملی نخستیان برای توسعه فناوری های درمان نوین برای بیماری های شناختی و مغزی توسعه فناوری مزهای موچک برای مطالعات شناختی از دیگر برنامه های ستاد در این حوزه است.

رونمایی از دستاوردهای فناورانه ایران ساخت

30 دستاورد فنی و تخصصی حاصل از اجرای طرح های تحقیقاتی محققان و متخصصان حوزه علوم شناختی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی در دو سال اخیر رونمایی شد.

دراین نمایشگاه دستآورد های و محصولات فناورانه در زمینه های ایمپلنت های مغزی، تحریک الکتریکی عمقی مغز، تحریک مغناطیسی مغز، واقعیت مجازی برای جوندگان، تحریک بویایی، رهگیر چشمی ، الکترود و سیستم های ثبت و تحریک مغز و نیز بازی ها و برنامه های کاربردی شناختی به نمایش در آمد.

ستاری از قسمت های مختلف این رویداد نمایشگاهی بازدید کرد و با صاحب نظران و دست اندرکاران حوزه علوم شناختی به گفت و گو پرداخت.

بومی سازی تجهیزات و ابزارها ، توسعه و تقویت بازار کسب و کارها مراکز و شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی محصولات و تجهیزات حوزه علوم شناختی از اهداف رونمایی از تجهیزات و ابزارها حاصل از اجرای طرح های تحقیقاتی تحت حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی است.

دراین رویداد نمایشگاهی، مراکز علمی و بالینی کشور می توانند احتیاجمندی های فنی و تخصصی خود در حوزه علوم شناختی را با برخورداری از سقف پنجاه درصدی حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی تهیه و تامین نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 اسفند 1400 بروزرسانی: 13 اسفند 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7980

به "رونمایی از 30 دستاورد درحوزه فناوری های شناختی، ستاری: فناوری های شناختی زمینه ساز اقتدار و پیشتازی در میدان رقابت جهانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از 30 دستاورد درحوزه فناوری های شناختی، ستاری: فناوری های شناختی زمینه ساز اقتدار و پیشتازی در میدان رقابت جهانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید