شرکت در نشست سیکا و دیدار با رحمان اصلی ترین هدف سفر اردوغان به دوشنبه

به گزارش پرسینا بلاگ، منابعی از مقامات تاجیک به آسیاپلاس گفته اند که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز به منظور شرکت در اجلاس سیکا و نیز دیدار با امامعلی رحمان، به دوشنبه سفر خواهد کرد.

شرکت در نشست سیکا و دیدار با رحمان اصلی ترین هدف سفر اردوغان به دوشنبه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از آسیاپلاس، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در یک سفر کاری در آینده نزدیک به تاجیکستان سفر خواهد کرد. دیدار با امامعلی رحمان از جمله برنامه های سفر اردوغان خواهد بود.

این در حالی است که رئیس جمهوری ترکیه در نشست کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا (سیکا) نیز شرکت خواهد کرد که در روزهای 14 و 15 ژوئن در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار می شود. اجلاس سیکا یک مجمع چندجانبه برای توسعه همکاری در زمینه ارتقای صلح، امنیت و ثبات در آسیا برگزار می شود. شماری از دیدارهای چند جانبه نیز در حاشیه نشست سیکا برگزار خواهد شد.

به گزارش آسیاپلاس، ترکیه استقلال تاجیکستان را در 16 دسامبر سال 1991 شناسایی کرد و روابط دیپلماتیک بین دو کشور در 29 ژانویه سال 1992 آغاز گشت. سفارت ترکیه در دوشنبه در 4 آگوست 1994 تأسیس شد و سفارت تاجیکستان در آنکارا نیز در 16 اکتبر 1995 آغاز به کار کرد. روابط ترکیه و تاجیکستان مبتنی بر میراث فرهنگی و تاریخی مشترک است که با میراث متفکرینی نظیر مولانا جلال الدین رومی (شاعر بزرگ پارسی زبان که مقبره وی در ترکیه است) تقویت می شود. امروز دو کشور درصدد تقویت بیش از پیش روابط هستند.

طی سفر رسمی امامعی رحمان به ترکیه در 18 دسامبر 2012، یک بیانیه مشترک در خصوص مبانی شورای همکاری روابط میان جمهوری ترکیه و جمهوری تاجیکستان به امضا رسید تا روابط نهادی دو کشور توسعه یابد. ترکیه طی سال های اخیر جزو 5 شریک تجاری نخست تاجیکستان بوده است.

این روابط میان ترکیه و تاجیکستان در حالی است که ترکیه میزبان یکی از مهم ترین جریانات سیاسی اپوزوسیون تاجیک، یعنی گروه سیاسی 24 است. رهبر و مؤسس گروه 24 عمرعلی قوت اف، در سال 2015 در یک جریان مشکوک در استانبول به قتل رسید و رهبر کنونی این گروه، سهراب ظفر نیز پس از تحمل چند ماه زندان در ترکیه، اکنون آزاد شده و مدیریت این گروه سیاسی را به عهده دارد. پیش از این نیز ترکیه میزبان گروه هایی از حزب نهضت اسلامی تاجیکستان بود.

پریها: پریها | اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 671

به "شرکت در نشست سیکا و دیدار با رحمان اصلی ترین هدف سفر اردوغان به دوشنبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت در نشست سیکا و دیدار با رحمان اصلی ترین هدف سفر اردوغان به دوشنبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید