فجیع ترین قتل ناموسیِ سال؛ همه چیز درباره رومینا

به گزارش پرسینا بلاگ، وب سایت میدان - نیلوفر حامدی: در نخستین روز از خرداد پدری از ترس بی آبرویی، داس را بر گردن نحیف دختر 14 ساله اش نشاند و سرش را برید و نام رومینا مانند سارینا، هوژان، فرشته، زعفران، نازنین، زبیده، سارا، هاجره و… قربانیان قتل های ناموسی همین چند ماه آغازین سال 99، در فهرست اسامی قبرستان جا گرفت. دختری که هنوز 14 سالش تمام نشده بود.

فجیع ترین قتل ناموسیِ سال؛ همه چیز درباره رومینا

پدر ابتدا سعی می کند دخترش را خفه کند و وقتی پیروز نمی گردد، سر دختر را با داس می برد. با شیون های مادر و بقیه همسایه ها پلیس سر می رسد و قاتل را بازداشت می کند. این روز ها پدر قاتل در زندان است، برادر 6 ساله و مادر رومینا تنها عزاداران این خانه نیستند. اهالی روستای حویق شهرستان آستارا چند روزی است که در غمی عمیق به سر می برند.

برای بررسی هرچه بهتر این پرونده با اسفندیار اشرفی، عموی مقتول و همچنین بهمن خاوری، همان پسری که یکی از شخصیت های این داستان دردناک است، به مصاحبه نشستیم. ناگفته پیداست که اظهارات این دو نفر که در جناح های مقابل یکدیگر قرار دارند، کاملا با هم در تضاد است و نگارنده هم تلاشی ندارد تا حقی را بین آن ها تقسیم کند و گزارش، صرفا روایتی است از یک قتل ناموسی دیگر.

به پلیس هم گفتم که دوستش دارم و اجباری در کار نبود

ماجرا از ارتباط رومینا و بهمن آغاز شد. رابطه ای که به زعم بهمن عاشقانه و از نظر عموی رومینا با رعب و تهدید همراه بود. بهمن حدودا 35 سال دارد و حالا و بعد از رومینا زندگی خود را نابود شده می داند: چند سالی بود که عاشق هم بودیم و بالاخره تصمیم گرفتم تا یک نفر را بفرستم و او را از پدرش خواستگاری کنم. اما از آنجایی که مذهب ما یکی نبود، مخالفت کردند. به همین خاطر هم دختر به من گفت که پدرم رضایت نمی دهد و باید فراری اش بدهم. همین شد که باهم فرار کردیم و پنج روزی ناپدید شدیم. بعد از این ماجرا بود که پدرش در پاسگاه حویق از من به جرم آدم ربایی شکایت کرد.

حتی به من تهمت زد که دخترش را بیهوش کردم و گاو و طلاهایش را هم دزدیدم. وقتی پاسگاه دختر را خواست و او هم به آن ها گفت که به خواسته خودش با من آمده است. ولی پدرش بیخیال نشد. در آگاهی آستارا هم از من شکایت کرد و چند روز بعد آگاهی با من تماس گرفت. ولی چند نفر از بستگان آمدند و خواستند که ما با هم صیغه کنیم تا ماجرا تمام گردد. ولی آن مرد با پلیس هماهنگ کرده بود تا من را دستگیر کنند. موقع بازپرسی من گفتم که آن دختر را دوست دارم و اجباری در کار نبوده و دختر هم در بازپرسی این حرف ها را تایید کرد. یک شب در بازداشتگاه ماندم، اما در نهایت تبرئه شدم.

پس از این اتفاقات خانواده رومینا به خانه برمی گردند و به گفته بهمن، وقتی مادر خانواده در حمام مشغول شستن لباس ها بوده، پدر ابتدا سعی می کند دخترش را خفه کند و وقتی پیروز نمی گردد، سر دختر را با داس می برد. با شیون های مادر و بقیه همسایه ها پلیس سر می رسد و قاتل را بازداشت می کند.

کدام مردی عکس ناموسش را در اینستاگرام می گذارد؟

این داستان، اما وقتی از زبان خانواده رومینا نقل می گردد، تفاوت بسیاری می کند. اسفندیار اشرفی، عموی رومینا می گوید اصلا تفاوت مذهبی موضوع مهمی نبوده است و این پسر برادرزاده اش را تهدید کرده بود: این پسر رومینا را با زور و تهدید اینکه او را می کشد با خود برد و 6 روز تمام هم او را نگه داشت. بعد از این موضوع حتی ما خواستیم که بیایند و خواستگاری کنند، اما خانواده آن پسر گفتن نه، پسر ما اشتباه کرده است. حتی عاقد آمده بود که عقدشان کند، اما آن پسر قصدش چیز دیگری بود.

او می گوید که بهمن رومنیا را اغفال کرد و پس از آن باعث شد که برادرش به مرز جنون برسد: آن پسر در این مدت بار ها با من تماس گرفته و ما را تهدید کرده است. به ما فحاشی می کند. اگر از رومینا عکسی نمی فرستاد این مسائل پیش نمی آمد. اصلا کدام مردی وقتی بخواهد با یک دختر ازدواج کند، عکسش را در اینستاگرام می گذارد؟ کدام مردی عکس ناموسش را در جهان پخش می کند؟

عموی مقتول می گوید مادر رومینا شرایط خوبی ندارد: مادرش 40 سال بیشتر ندارد و این روز ها هم عزادار است. او هم فامیل ما و مثل خواهرمان است. حالا چه کنیم؟ او، ولی دم است و باید برای پرونده تصمیم بگیرد. برادر من یک پسر 6 ساله هم دارد. حالا زندگی اش نابود شده است. ما خانواده باآبرویی بودیم، اما آن پسر همه زندگی ما را به هم زد.

باقری وکیل دادگستری و فعال حقوق بچه ها: رویه قضایی در این پرونده ها تسامح است

ننگین کردن شرافت خود و یا خانواده، اتهامی است که زنان را قربانی قتل های ناموسی می کند. اتهامی که برای تبدیل شدن به رای نهایی نه دادگاه لازم دارد و نه وکیل و قاضی، همین که مردان و روسای خانواده به این نتیجه برسند که آبرویشان خدشه دار شده، حکم را صادر می کنند.

سارا باقری وکیل دادگستری، نایب رئیس انجمن حقوق بچه ها و نوجوانان و همچنین فعال این حوزه معتقد است سیستم قضایی عموما در پرونده های این چنینی، تسامح بیشتری به خرج می دهد: نکته نخست این است که سیستم قضایی در شهرستان های کوچک و روستا ها با آنچه که در تهران وجود دارد کمی متفاوت است. در آنجا به واسطه آشنایی بیشتر مردم با یکدیگر، عموما از رسانه ای شدن این موارد به شدت پرهیز می کنند، چون نگرانی از آبروریزی برایشان بار اجتماعی سنگین تری را به همراه می آورد. از سوی دیگر، چون قاتل پدر خانواده بوده است، تسامح بیشتر در احکام نهایی قضات دیده می گردد.

او حتی تحقیقات در پرونده ها را ناقص عنوان می کند: مشکل بعدی این است که به همان دلیلی که گفتم، یعنی مسئله آبرو و کوچک بودن روستا، می خواهند زودتر همه چیز تمام گردد و به همین دلیل هم تحقیقات کامل و دقیقی برای پرونده ها انجام نمی گردد. به طور کلی رویه قضایی و آرایی که در پرونده های این چنینی صادر می گردد کمی متفاوت است.

این وکیل دادگستری حکم قتل در شرایط این چنینی را حبس به علاوه دیه معرفی می کند: از آنجایی که قاتل خود، ولی دم بوده است، دیگر حکم قصاص اینجا معنایی ندارد. اما حبس و دیه وجود دارد که بازهم تصمیم چند و، چون آن با قاضی پرونده است. دیه هم ابتدا به مادر، سپس به خواهر و برادر تعلق می گیرد.

باقری این پرونده را ملقمه ای از آسیب های اجتماعی می داند: در این پرونده که برای منِ وکیل که مشخصا در حوزه بچه ها فعالیت می کنم، ماجرای جدیدی نیست. نه قتل ناموسی آسیب اجتماعی جدیدی است و نه بحران ازدواج در سن کم. همچنین فرار دختران از خانه هم به وفور در روستا ها دیده می گردد. اما به محض اینکه ما از این موضوعات حرف می زنیم به سیاه نمایی متهم میشویم. حال آنکه همین پرونده که ملقمه ای از بحران ها و آسیب های برجسته اجتماعی در آن دیده می گردد به خوبی نشان می دهد که اوضاع خوب نیست و لازم است تصاویری که نشان داده می گردد، برگرفته از حقیقت و بطن واقعی آن مکان های جغرافیایی باشد.

مجازات والدین سهل انگار، همان ماده پر سرو صدایی که شورای نگهبان در بررسی لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان به آن واکنش نشان داد، همان موردی است که می تواند تا اندازه زیادی مقابل چنین فجایعی را بگیرد. باقری با اشاره به همین لایحه، رعایت حقوق کودک و نوجوان را در گرو ارتقای قانون دانست: وقتی لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان نهایی شد، شورای نگهبان بار ها نسبت به ماده 9 این لایحه که مجازات والدین سهل انگار است واکنش نشان داد و آن را رد کرد. به طور کلی این لوایح آنقدر تغییر می کنند که در پایان فاصله زیادی با ماهیت ابتدایی و اساسی خود دارند، اما به هر حال داشتن آن ها از نداشتنشان بهتر است و به همین دلیل هم هست که می گوییم حفظ و حراست از حقوق بچه ها جز با ارتقای قانون ممکن نخواهد بود.

محمدی فعال اجتماعی: ریشه قتل ناموسی را باید ساختاری تبعیض آمیز جنسیتی جست

اگرچه شاید نگاه عمومی، شمال ایران را مملو از استان های آباد و شاد بداند که آسیب های اجتماعی از این قبیل در آن کمتر دیده می گردد، اما حقایق آن مناطق، مستندات دیگری را رو می کند.

آیدین محمدی، فعال اجتماعی ساکن شهر آستارا با تاکید بر همین موضوع، آسیب های اجتماعی را محدود به مناطقی خاص نمی کند: در مورد اتفاق مذکور با چند مسئله اجتماعی روبرو ایم. نخستین مسئله، فرار از خانه به منظور ازدواج است که از سال ها قبل مرسوم بوده است و به دلیل مخالفت خانواده ها و در بیشتر موارد خانواده دختر اتفاق میافتد و علت آن بر می گردد به محدود کردن حق تصمیم گیریِ زنان. قانون اجازه ولیِ دختر را شرط ازدواج می داند. یعنی فرد، امکان دریافت یک تصمیم مستقل برای زندگی خود را ندارد. با این حال در مورد رومینا باید گفت او زیر 18 سال است و از منظر کنوانسیون حقوق کودک، کودک محسوب می گردد.

محمدی همچنین قتل ناموسی رخ داده در این ماجرا را ریشه در ساختار های اجتماعی می داند چرا که ساختار های اجتماعی رفتار ها و تبعیض های جنسیتی را تثبیت کرده اند. چنین ساختار هایی حق تصمیم-گیری محدودی برای زنان قائل اند و مردان را برای اعمال بیش ترین حد خشونت نیز کمتر محدود می کنند. مصادیق آن را می توان در قوانین موجود دید که مجازات خفیف تری را برای این جرائم در نظر می گیرند. زنان در صورت سرپیچی از قواعد تبعیض آمیز لکه ننگ خانواده محسوب می شوند و پاک کردن این لکه ننگ دال بر باغیرتی مردانِ خانواده محسوب می گردد.

بهمن در هنگام وصف ماجرایی که رخ داده بود، در هیچ کدام از جملاتش از نام رومینا استفاده نکرد. وقتی علت را جویا شدم گفت: نمی تونم اسمش رو بگم، چون اون ناموسم بوده.

ناموس، واژه ای است که زن را به عنوان مایملک مرد توصیف می کند، دارایی که باید از آن حفظ و حراست کرد و البته که کیفیت این نگهبانی با تدبیر مرد انجام می گردد. مردی که یک روز داس به دست می گیرد و برای حفظ شرافت و آبروی خانواده اش گردن دخترش را می برد و روزی دیگر، برای حفظ زنی که عاشقش بوده، اسید به صورتش می پاشد. همین هم می گردد که آمار خبر می دهد که بیش از 6000 زن در طول سال و در کل جهان، قربانی قتل های ناموسی می شوند. متوسط سن این قربانیان 23 سال و بیش از نیمی از این قربانیان دختران و خواهران هستند؛ درست مثل رومینا.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: برترین ها
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4671

به "فجیع ترین قتل ناموسیِ سال؛ همه چیز درباره رومینا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فجیع ترین قتل ناموسیِ سال؛ همه چیز درباره رومینا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید