محوطه رفیع آباد مرودشت فارس معین عرصه و حریم می گردد

به گزارش پرسینا بلاگ، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های منتشر شده، محوطه رفیع آباد مرودشت فارس مشخص عرصه و حریم می گردد.

محوطه رفیع آباد مرودشت فارس معین عرصه و حریم می گردد

حدس در این محوطه تاریخی به منظور معین عرصه و پیشنهاد حریم با هدف جلوگیری از تهدیدات اساسی در راستای تسطیح عرصه و تخریب حریم این اثر تاریخی فرهنگی به سرپرستی مشترک فهیمه همایون و یونس زارع در حال اجرا است.

فهیمه همایون، سرپرست هیأت باستان شناسی محوطه رفیع آباد گفت: این محوطه تاریخی در شهرستان مرودشت استان فارس در فاصله 12 کیلومتری شمال این شهر و حد فاصل دو مجموعه ارزشمند تاریخی تخت جمشید و نقش رستم قرار گرفته است. براساس یافته های فرهنگی سطحی و مطالعات اولیه، این محوطه قدمتی از دوران پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی دارد و در سالهای اخیر با توسعه فعالیت های کشاورزی و خطوط انتقال برق، بخش هایی از محوطه در اثر تسطیح زمین های اطراف از بین رفته است.

همایون اضافه کرد: با توجه به قرارگیری محوطه رفیع آباد در میان زمین های کشاورزی و تهدیدات ناشی از فعالیت های کشاورزی، راه سازی و عمرانی و بعلاوه جلوگیری از تخریب هرچه بیشتر این محوطه ارزشمند، لزوم اجرای پروژه معین عرصه و حریم محوطه تاریخی رفیع آباد ضروری و حائز اهمیت است.

سرپرست هیأت باستان شناسی محوطه رفیع آباد یادآور شد: این پروژه با حمایت مجموعه جهانی تخت جمشید، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس و با مجوز رسمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال اجرا است.

منبع: همگردی
انتشار: 14 آذر 1401 بروزرسانی: 14 آذر 1401 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 8174

به "محوطه رفیع آباد مرودشت فارس معین عرصه و حریم می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محوطه رفیع آباد مرودشت فارس معین عرصه و حریم می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید