مردان میدان خطر

به گزارش پرسینا بلاگ، شاید تا به امروز چیزی درباره گروه هزمت نشنیده باشید. گروهی که در حوادث خطرناک (حوادث ناشی از موادشیمیایی، انفجاری، بیولوژیک و هسته ای رخ می دهد) جزء نخستین نیروهایی هستند که برای رفع خطر و ایمنی بخشیدن به محل حادثه وارد عملیات می شوند.

مردان میدان خطر

خبرنگاران-زهرا بلندی: این گروه فعالیت خود را سال1390 در ایستگاه یک آتش نشانی آغاز کرد و سال1394 با تجهیزات پیشرفته تر به ایستگاه 111 آتش نشانی منتقل شد. این در حالی است که امروزه با فعالیت 4پایگاه در تهران، کماکان ایستگاه 111 آتش نشانی پایگاه اصلی نیروی هزمت محسوب می شود.

ساعت از 11 گذشته. پس از کیلومتر10 جاده مخصوص کرج به پایگاه اصلی هزمت می رسیم. تنها صدایی که سکوت خیابان را برهم می زند، صدای خودروهایی است که در حال عبور از بزرگراه هستند. اینجا مقر اصلی نیروهای ویژه آتش نشانی است که از 8سال پیش برای مقابله با حوادث مواد خطرناک از جان مایه گذاشته و مرد میدان شدند. با ورود به پایگاه، همه درهای پارکینگ بالا می رود و نیروها با لباس های ویژه ای که به تن دارند، برای خارج کردن تجهیزات و اجرای یک مانور آماده می شوند. فرمانده نیروی هزمت سازمان آتش نشانی تهران و رئیس ایستگاه111 آتش نشانی از پیچیدگی های شهر تهران و وجود انواع موادخطرناک به عنوان مهم ترین دلیل برای شکل گیری این گروه یاد کرده و می گوید: این نوع حوادث در گروه حوادث پیچیده قرار می گیرند که برای مقابله با آنها باید رویکرد نوینی در پیش گرفته شود. مواد شیمیایی، انفجاری، بیولوژیک و هسته ای به دلیل حساسیت بالا می توانند منجر به بروز حوادث جبران ناپذیر شوند و لازم بود که سازمان آتش نشانی برای کنترل، مهار، خنثی سازی و ریشه کن کردن این عوامل تمهیداتی را در نظر می گرفت.

وی با اشاره به اینکه سال1388 زیرساخت های مقابله با چنین حوادثی ایجاد شد، می گوید: با حضور تیم مربیگری از سازمان منع سلاح های کشتار جمعی دوره های آموزشی مقابله با حوادث موادخطرناک برای حدود 40نفر از آتش نشان ها برگزار گشت و با خریداری تجهیزات در نهایت سال1390 فعالیت نیروی هزمت در ایستگاه یک آتش نشانی آغاز شد. سال1394 با پیگیری های معاونت عملیات آتش نشانی، گروهی که به صورت غیرمتمرکز به شهروندان خدمات ارائه می داد، با در نظرگرفتن یک پایگاه متمرکز به ایستگاه111 آتش نشانی انتقال یافت.

طرح توسعه یگان این نیرو از سال1394 مطرح بود، اما سال1397 فوریت پیدا کرد و رسماً اجرا شد. کاظمی در ادامه با اشاره به اینکه با مشارکت مربی های هزمت در پایگاه اصلی و معاونت آموزشی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی، آموزش های سخت هزمت در ایستگاه های یک، 35، 60 و 113 هم اجرا شده است، می گوید: این ایستگاه ها بعد از آموزش و برگزاری مانورهای متعدد به تجهیزات و لباس های مقابله با سوانح موادخطرناک مجهز شدند و نیروهای هزمت توانستند در حداقل زمان طرح مقابله با حوادث مواد خطرناک را عملیاتی کنند.

آتش نشانان ماهر در خدمت هزمت

نیروهای آتش نشانی که در حوادثی مانند آتش سوزی ساختمان پلاسکو، حادثه چرمشهر ورامین، نشت اسید فولیک در کارخانه شیر پگاه، نشت گاز کلر در فرودگاه مهرآباد و... حضور مؤثر داشته اند، حالا خود را برای اجرای یک مانور عملیاتی جدید آماده کرده اند. جلال خلج فرمانده شیفت نیروی هزمت با اشاره به اینکه اعضای گروه هزمت با قابلیت های ویژه و لباس های متفاوت در حوادث حضور پیدا می کنند، می گوید: اطلاعات و دانش این گروه باید درباره مواد خطرناک به روز باشد. حوادث هزمت هرچند روزانه اتفاق نمی افتد، ولی مواد شیمیایی که همیشه مورد استفاده هستند یا انبار می شوند، در صورت رخداد حادثه پیامدهای وخیمی در پی خواهند داشت.

حسین محمدپور یکی دیگر از آتش نشانان جوان این گروه است. با چابکی خاصی در حال اجرای وظایفش است که سراغش می رویم. او با عشق و علاقه از شغلش یاد کرده و درباره حضور خود در این گروه می گوید: ما جزو نیروهای ویژه سازمان آتش نشانی هستیم که ضمن فعالیت در سوانح طبیعی، قابلیت فعالیت در سوانح مواد خطرناک را هم داریم. من دوست داشتم بتوانم در چنین حوادثی خدمتگزار مردم باشم.

کاظمی هم می گوید: قرار است یک عملیات فرضی برای رفع آلودگی از یک تانکر آلوده داشته باشیم. نزدیک شدن به محیط موردنظر خیلی سخت است. نشتی در بدنه تانکر قابل ملاحظه است و ما باید برای رفع آلودگی از ارتفاع اقدام کنیم. او اشاره می کند که رفع آلودگی از ارتفاع روش جدیدی است که معمولاً در عملیات نظامی انجام می شود. در هریک از نوبت های کاری پایگاه هزمت 13آتش نشان در آماده باش هستند. فرمانده پایگاه هزمت با اشاره به این موضوع می گوید: با توجه به تمهیدات مدیریت سازمان برای چابک سازی سیستمی و تربیت نیروهای ویژه، گروه هزمت در همه پایگاه ها بسیار ورزیده است و با حداقل نیرو می توان خدمات بهینه ای در حوادث هزمت، پشتیبانی فوق سنگین و... ارائه کرد. با این حال با اجرای طرح های جدید قصد داریم تعداد نیروهای هزمت و پایگاه های آن را افزایش دهیم.

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3169

به "مردان میدان خطر" امتیاز دهید

1 کاربر به "مردان میدان خطر" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردان میدان خطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید