مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی ایران گشایش یافت خبرنگاران

به گزارش پرسینا بلاگ، فاز نخست مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی ایران با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی ایران گشایش یافت خبرنگاران

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، فاز نخست مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی ایران با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

با افتتاح این مرکز در فضایی به مساحت 1500 متر مربع در بیمارستان شهید مطهری تهران، زمینه استقرار 5 شرکت دانش بنیان با بیش از 15 محصول و خدمت فناورانه فراهم شد. هدف از راه اندازی آن نیز آموزش و پژوهش در حوزه سلول درمانی، مهندسی بافت و نوآوری های پزشکی های بازساختی است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در 9 دانشگاه کشور نسبت به راه اندازی مراکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی اقدام نموده است تا ضمن پیشرفت علمی و توسعه فناوری ها و نوآوری های این حوزه، زمینه برای درمان بیماری های صعب العلاج به یاری دانش و تخصص بومی پیشرفته فراهم گردد.

مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی ایران، شامل تمامی بخش های زیست بوم نوآوری و فناوری این حوزه از جمله آزمایشگاه ها، اتاق های تمیز، مرکز کارآزمایی بالینی، شتابدهنده تخصصی فناوری و محل استقرار شرکت های دانش بنیان خواهد بود که هریک از این بخش ها، وظیفه توسعه دانش، فناوری و نوآوری در این حوزه را بر عهده دارند. همچنین تربیت و ارتقای نیروی انسانی متخصص، گسترش آموزش، پژوهش های کاربردی و توسعه محصولات و خدمات فناورانه از اهداف محوری این مرکز جامع است.

نقش آفرینی بیش از 150 شرکت دانش بنیان سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم با اشاره به ایجاد زمینه ای برای توسعه فناوری های حوزه سلول درمانی به یاری شرکت های دانش بنیان گفت: یکی از حمایت های معاونت علمی و فناوری، ایجاد زمینه و مساعد کردن بستر لازم برای ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی به زیست بوم نوآوری و فناوری بود که خوشبختانه این مهم در حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی محقق شده است.

ستاری با اشاره به نقش پارک علم و فناوری سلامت و مراکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، در توسعه اقتصاد دانش بنیان گفت: مشارکت با بخش خصوصی در پژوهش گام ارزشمندی بود که در سال های اخیر انجام شد، در این سال ها با جلب مشارکت این بخش اقدامات ارزشمندی در حوزه نوآوری انجام شد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر این که باید فرهنگ نوآوری از دل دانشگاه ها با راه اندازی مراکز نوآوری و شتابدهنده های بخش خصوصی متحول گردد، اضافه کرد: نمونه های موفقی از شتابدهنده های بخش خصوصی در کشور فعال هستند و با پیوستن شتابدهنده های حوزه سلول بنیادی و پزشکی بازساختی، شاهد تحولی در این عرصه خواهیم بود.

ستاری با اشاره به نقش آفرینی بیش از 150 شرکت دانش بنیان و صد ها مرکز فناور در حوزه سلول بنیادی گفت: این کسب وکارها، محصولات دانش بنیان و خدمات نوآورانه شان را به بازار ارائه می دهند و گامی در تحول این راستا بر می دارند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین اعلام کرد: فرآیند تحول و موفقیت یک شرک خلق الساعه نبوده و تدریجی و در راستای یک حرکت مستمر علمی است و خوشبختانه با حمایت وزارت بهداشت این اقدام ارزشمند اجرا شده است.

گسترش زیست بوم پزشکی بازساختی و سلول های بنیادی

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیش از این نیز در شهر های تبریز، شیراز، یزد، کرمان، مشهد و کرمانشاه مراکز جامع سلول های بنیادی و با توجه گستردگی تهران پیش از این در دانشگاه علوم پزشکی تهران و پژوهشگاه رویان مراکز جامع راه اندازی شده بود و در قالب این حمایت ها زیست بوم فناوری و نوآوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در تمام کشور گسترش یافته است. دانشگاه تربیت مدرس نیز در آینده ای نزدیک از مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی برخوردار خواهد شد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین از فرآیند احداث مرکز کارآزمایی بالینی بازدید کرد و در جریان پیشرفت این پروژه نهاده شد. آزمایشگاه کارآزمایی بالینی پیشرفت 30 درصدی داشته و تا خاتمه امسال به بهره برداری خواهد رسید.

تمامی فرآیند های پژوهشی، به کارگیری فناوری این حوزه، فراوری انبوه سلول و به کارگیری روی بیماران در این مرکز جامع انجام خواهد شد و تمامی بیمارستان های دانشگاه و مراکز در همکاری با این مرکز و دانشگاه علوم پزشکی می توانند فعالیت های فناورانه خود را در حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی را پیش ببرند.

در فاز بعدی این پروژه بیمارستان سلول درمانی افتتاح خواهد شد، که ضمن ایجاد زمینه ای برای توسعه گردشگری پزشکی، به بیماران داخلی یاری خواهد نمود و به فرصتی برای توسعه فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی بدل خواهد شد.

پارک علم و فناوری سلامت ایران در راستا اجرا

در بخشی از این مراسم، نخستین نشست هیأت امنای پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایران با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، محمد مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان امام، جلیل کوهپایه زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایران و دیگر اعضا هیات امنای این پارک علم و فناوری برگزار گردید.

همچنین در این نشست مصوب شد تا پارک علم و فناوری سلامت در ملارد به بهره برداری برسد و در تمامی حوزه های فناوری سلول های بنیادی، پزشکی بازساختی و زیست فناوری میزبان تیم های نوآور و خلاق باشد. این مرکز همچنین با پیوند فناوری های سلولی و علوم پایه به ویژه در حوزه سلولی و چشم پزشکی تحولی در این حوزه ایجاد خواهد نمود.

سهم دانشگاه در توسعه این پارک علم و فناوری، حداکثر 49 درصد خواهد بود و بخش خصوصی مشارکت خواهد نمود. فضای استقرار 12 شرکت در 2 هکتار با تمامی امکانات تا خاتمه نیمه نخست امسال میزبان شرکت های دانش بنیان، خلاق و واحد های فناور خواهد شد.

از محور های نخستین نشست هیأت امنای پارک علم و فناوری سلامت ایران می توان به تهیه طرح جامع پارک علم و فناوری، تامن زیرساخت های پارک و به کارگیری شرکت مشاور برای پارک و تقویت زیست بوم نوآوری و فناوری دانشگاه، راه اندازی مرکز پرورش و تکثیر حیوانات آزمایشگاهی و پیگیری جذب اعتبارات ملی و استانی برای راه اندازی پارک اشاره نمود. پس از جلسه هیات امنا، شورای جذب و پذیرش پارک مصوب و مقدمات تصویب شیوه نامه هایی آماده شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 6981

به "مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی ایران گشایش یافت خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی ایران گشایش یافت خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید