مرگ مشکوک ببرها در باغ وحش وکیل آباد

به گزارش پرسینا بلاگ، اخیراً خبری مبنی بر تلف شدن هفت توله ببر در باغ وحش مشهد اعلام شد، اما برآورد های مختلف بر علت این موضوع وجود دارد.

مرگ مشکوک ببرها در باغ وحش وکیل آباد

یکی از حیوانات نگهداری شده باغ وحش وکیل آباد، تایگون ها هستند که حاصل پیوند ببر و شیر (ببشیر) است که برای اولین بار در آمریکا به جهان آمدند.

در مردادماه سال 97 خبری مبنی بر معدوم سازی هشت ببر منتشر شد که مورد تکذیب مسئولان نهاده شد و دامپزشک باغ وحش مشهد و کارشناس نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی علت مرگ این ببرها را، بیماری و کهولت سن عنوان کردند و این در حالی ست که بنابر گفته کارشناسان و فعالان محیط زیست، تمامی ببرهای موجود در باغ وحش وکیل آباد مشهد حاصل جفت گیری ببرهای وارداتی هستند و قاعدتاً عمر زیادی از این گونه نمی گذرد و نباید به مرز کهنسالی رسیده باشند.

همچنین در آن موقع، برخی از فعالان محیط زیست علت مرگ این حیوانات را در راستای کاهش تعداد جانوران باغ وحش که به عنوان شرط صدور مجوز از سوی سازمان حفاظت محیط زیست مشخص شده، عنوان و اظهار داشتند که پوست یا لاشه آنان تاکسیدرمی شده و به فروش رسیده است.

خرداد سال گذشته مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اظهار داشت که تنها یک مورد سابقه تلف شدن ببر در باغ وحش مشهد اتفاق افتاده که آن هم ناشی از درگیری دو ببر نر و ماده در قفس بود که موجب بریدگی دم پلنگ ماده، عفونت شدید و مرگ آن شده و این ببر زخمی بلافاصله توسط دامپزشک باغ وحش تحت عمل جراحی و اقدامات درمانی نهاده شد، اما 10 روز بعد از درگیری تلف شد.

بعد از گذشت این جریان مجدداً در روزهای اخیر خبری مبنی بر تلف شدن هفت توله ببر در باغ وکیل آباد مشهد اعلام شد که سوالات زیادی در مورد علت مرگ آنان ایجاد کرد.

6 توله بر اثر عفونت تنفسی مرده اند

مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی در گفت وگو با خبرنگاران در مورد علت مرگ هفت توله ببر در باغ وحش وکیل آباد مشهد اظهار کرد: هفت توله ببر تلف شده است که 6 توله بر اساس عفونت تنفسی به تایید دامپزشک در بدو زایمان تلف شده اند و یک توله دیگر بعد از خورده شدن قسمتی از دستش توسط ماده ببر از بین می رود.

تورج همتی در پاسخ به این سوال که آیا توله کشی در میان ببرها طبیعی است یا خیر، اضافه نمود: معمولاً در گربه سانان، ببرها و شیرها امر بچه کشی وجود دارد و شانس زنده ماندن توله های آنان بعد از زایمان 50 درصد است و علت آن نیز عدم رسیدگی مادر یا عدم مناسب بودن شرایط طبیعی است.

مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی اعلام کرد: از روز اول وقوع این اتفاق کارشناسان ما در حال آنالیز موضوع هستند تا ابهامات موجود را برطرف و در صورت مرگ توله ها در اثر عوامل غیرطبیعی عوامل به وجود آورده را آنالیز نمایند و نتایج آن را به اطلاع رسانه ها برسانند.

همتی اظهار داشت: همچنین این موضوع از طرف مراجع قضایی نیز در حال پیگیری است. همواره بیانیه ای صادر می شد اما در رابطه با این موضوع به دلیل مصاحبه هایی که با خبرنگاران اجرا شده، ضرورتی برای صدور بیانیه وجود ندارد.

وی افزود: به طور کلی برای باغ وحش ها الزامات، استاندرادها و پروتکل های فنی ابلاغ می گردد و آنان نیز ملزم به رعایت آن هستند. باغ وحش وکیل آباد از سال گذشته تاکنون برای استاندارسازی فضای خود اقدامات خوبی را انجام داده اما تا رسیدن به ایده آل فاصله زیادی دارد.

مدیر کل محیط زیست استان خراسان رضوی توضیح داد: در حال حاضر فضای باغ وحش وکیل آباد با دوربین های مداربسته کاملاً رصد می گردد و وضعیت آن نسبت به سال گذشته بهتر شده است البته این حرف به معنای تایید فضای باغ وحش نیست، زیرا باغ وحش باید به محیط خارج از شهر منتقل و فضایی متناسب با گونه های زیستی مختلف طراحی گردد تا حیوانات در آن زیست نمایند.

توله کشی ماده ببر به خاطر کمبود جا بوده/ علت عفونت تنفسی توله ببر، نگهداری در کنار یک حیوان بیمار است

علی کشمیری، فعال محیط زیست، در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به این موضوع که با مرگ چهار توله ببر عادی نیست و محیط زیست باید علت اصلی آن را اعلام کند و در صورتی اصرار بر تلف شدن آنان به دلیل بیماری تنفسی باید مستندات خود را ارائه دهند، گفت: در 23 اردیبهشت 98 ببر تینا سه توله ببر، اول خرداد ببر مایا سه توله ببر و دوم خرداد ماه ببر رایا دو توله ببر را زایمان نموده اند که از این هشت توله متولدشده، هفت توله تلف شدند و یک توله دیگر در شرایط قرنطینه نگهداری می گردد.

وی اضافه نمود: این توله ببرها از سه مادر مختلف زاده شده و نمی توان وجود مشکل در مادر را علت مرگ آنان قلمداد کرد.

این فعال محیط زیست اعلام کرد: از این هشت توله، سه توله در همان روزهای اول تلف شدند و از این توله ها تنها یک مورد بر اثر بیماری تنفسی تلف شده است و علت آن نیز نگهداری این توله در کنار یک حیوان بیمار بوده که قطعاً انتقال بیماری سبب تلف شدن این توله ببر شده است.

کشمیری اظهار داشت: تلف شدن باقی توله ها به علت بیماری تنفسی نبوده و در رابطه با علت اصلی مرگ آنان اداره محیط زیست باید جوابگو باشد.

وی افزود: توله ببرها به محض تولد باید از مادر خود جدا شوند، زیرا مادر می تواند به توله خود آسیب برساند. متاسفانه میزان توله کشی از ماده ببرها بسیار زیاد بوده است و این امر با توجه به کمبود جا در باغ وحش مشهد اجرا شده و امری طبیعی نیست.

این فعال محیط زیست توضیح داد: باغ وحش مشهد نسبت به باغ وحش های سراسر ایران وضعیت بهتری دارد؛ در حال حاضر باغ وحش تهران، بابلسر، صفا دشت و باراجین قزوین با مسائل زیادی روبرو هستند اما رسانه ای نمی گردد.

کشمیری با بیان اینکه اعلام تلفات حیوانات در باغ وحش جرئت و جسارت می خواهد، گفت: باغ وحش ها اگر مدعی این هستند که مسئله ای ندارند آمار تلفات خود را صریحاً اعلام نمایند. به عنوان مثال در باغ وحش بابلسر دو توله خرس یا توله شیر در قفس مرغ به ابعاد هفتاد سانت در یک متر نگهداری می شدند؛ همچنین در باغ وحش صفادشت بستر مارها بسیار نامناسب است و در برخی از باغ وحش ها به دلیل کمبود جا برخی از حیوانات را کشته و برای مرگ آنان بهانه تراشی می نمایند.

وی ادامه داد: متاسفانه در باغ وحش ها نگاه به حیوانات کالاگونه است و باغ وحش ها به بنگاه های مالی تبدیل شده است. در این زمینه مرجع اصلی جوابگو اداره محیط زیست است اما اگر سمن ها و سازمان های مردم نهاد این موضوع را مطرح نمی کردند، رسانه ای نمی شد و سوال اینجاست که چرا محیط زیست قبلا این موضوع را اعلام ننموده است؟

این فعال محیط زیست اعلام کرد: در حال حاضر برای همه این سوال وجود دارد که علت تلف شدن این هفت توله ببر چیست اما متاسفانه این گونه به نظر می رسد که این سوال برای اداره محیط زیست ایجاد نشده است، در حالی که این اداره نماینده حاکمیت بوده و باید بر این موضوع نظارت کند.

گزارش از حوریه جمالی پور و بیتا سخایی، خبرنگاران خبرنگاران- منطقه خراسان

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1129

به "مرگ مشکوک ببرها در باغ وحش وکیل آباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ مشکوک ببرها در باغ وحش وکیل آباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید