مصوبه حمایت از مستاجران به مشاوران املاک ابلاغ شد

به گزارش پرسینا بلاگ، اتاق اصناف ایران در اطلاعیه ای مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد اجاره املاک مسکونی را ابلاغ کرد.

مصوبه حمایت از مستاجران به مشاوران املاک ابلاغ شد

به گزارش خبرنگاران، اطلاعیه اتاق اصناف ایران در مورد حمایت از خانوارها در زمینه اجاره املاک مسکونی در راستای پیگیری اجرای بند 1 مصوبه هفتاد و دومین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا مورخ 1400/03/22 را ابلاغ و بدین توضیح منتشر شد:

حمایت از خانوارها در زمینه اجاره املاک مسکونی

1-1 حداکثر افزایش اجاره بها یا مبلغ رهن برای این قراردادها در کلانشهر تهران تا سقف 25 درصد و سایر کلانشهرها تا سقف 20 درصد و برای سایر منطقه ها شهری کشور تا سقف 15 درصد خواهد بود.

1-2 مهلت ثبت نام اشخاص واجد شرایط برای دریافت تسهیلات یاری ودیعه اجاره مسکن تا سرانجام شهریور ماه 1400 تمدید می شود. بانک ها و مؤسسات اعتباری موظفند حداکثر تا سرانجام آذرماه امسال تسهیلات مذکور را پرداخت کنند.

سقف مبلغ این تسهیلات برای کلانشهر تهران 70 میلیون تومان، سایر کلان شهرها 40 میلیون تومان و سایر شهرها 25 میلیون تومان مشخص می شود.

شرایط و مقررات مترتب برای این تسهیلات در سال 1399، در امسال هم به قوت خود باقی است. تا سقف مبلغ 10 هزار میلیارد تومان از بسته تسهیلات کرونایی، در سال 1400 به پرداخت تسهیلات برای این موضوع اختصاص داده می شود.

1-3 با عنایت به استمرار شرایط بیماری کرونا، کلیه قراردادهای اجاره مربوط به املاک مسکونی استیجاری که از تاریخ ابلاغ این مصوبه تا سرانجام سال 1400 مدت زمان اعتبار آنها به اتمام می رسد، در صورت عدم توافق طرفین و تمایل مستاجرین، به مدت یکسال به صورت اتوماتیک تمدید می شود. موارد ذیل از مشمول این حکم مستثنی می باشد:

1-3-1 چنانچه مالک، به منظور تخریب واحد مسکونی، احداث ساختمان نو و یا تعمیرات اساسی واحد مسکونی، پروانه ساختمانی یا پروانه تعمیرات اساسی اخذ کرده باشد.

1-3-2 چنانچه مستأجر تا یک ماه پس از تمدید قرارداد اجاره نو، بر اساس مستندات مثبته و به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده، ما به التفاوت مال الاجاره را به موجر پرداخت نکرده باشد.

1-3-3 املاک مورد اجاره که قبلاً یا در مدت تمدید قرارداد به طور قطعی و رسمی مورد معامله قرار گرفته باشند، مستأجر می بایست ظرف مدت دو ماه از تاریخ انتقال سند رسمی نسبت به تخلیه و تحویل آن اقدام نماید.

1-3-4 چنانچه مستاجر با افزایش مبلغ اجاره با نرخ های فوق الذکر موافقت ننماید، به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده، واحد قابل تخلیه است.

1-3-5 مستاجرینی که در دوره قرارداد اجاره بر اساس این مجوز، به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده به تعهدات خود عمل نکنند و موجب تضییع حقوق موجر شوند، مشمول این مصوبه نخواهند شد.

1-3-6 چنانچه موجر و افراد تحت تکفل وی صرفاً مالک همین واحد مسکونی مورد اجاره بوده و احتیاج (مالک و افراد تحت تکفل) موجر به ملک مسکونی مورد اجاره برای سکونت، به وسیله مرجع صالح رسیدگی کننده احراز شود.

1-3-7 چنانچه بنا به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده، رفتار مستأجر بر خلاف عرف بوده و باعث شکایت سایر ساکنین واحدهای مسکونی شده باشد.

1-3-8 چنانچه مستأجر در دوران استفاده از واحد مسکونی استفاده غیر ویا خلاف تعهدات مقرر در اجاره نامه اعم از کاربری نماید.

1-3-9 چنانچه مستأجر در دوره قبل نسبت به ایفای تعهدات از قبیل پرداخت به موقع اجاره بها، هزینه و شارژ اقدام نکرده و موجب ضرر و زیان قابل ملاحظه موجر (به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده) شده باشد.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7650

به "مصوبه حمایت از مستاجران به مشاوران املاک ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصوبه حمایت از مستاجران به مشاوران املاک ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید